makat.gen.tr
makat

Ana Sayfa | Soru Cevaplar | Yeni Makale Ekle | En Son Yapılan Yorumlar

Makat Yırtığı

Makat Yırtığı, Makat bölgesi de insan vücudunun diğer yerleri gibi birçok rahatsızlığın olabileceği bir bölgedir. Makat bölgesinde farklı çeşit hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de makat yırtığıdır. Fakat dikkat edildiği ve gerekli önlemler alındığı takdirde böyle bir hastalık yaşamımız boyunca karşımıza çıkmayabilir.

Makat yırtığı, makatın iç tarafında meydana gelen bir hastalıktır. İlk olarak küçük bir çizik biçiminde ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde bu çizik büyüyerek büyük bir yırtık haline gelir. Hastada cam batması acısı gibi bir ağrı durumu yaratan ve Türk toplumunda oldukça fazla görülen hastalıklar arasında yer alan makat yırtığı birçok kişi tarafından çekinilmesi nedeniyle doktora başvurulmaz ve kişisel çabalarla iyileştirilmeye başlanır.  Genellikle kış mevsiminde daha fazla görülen bu rahatsızlık hayatın herhangi bir evresinde bazen çocukluk dönemlerinde bile ortaya çıkabilir. Makat çevresinde en fazla görülen ağrılı sorunların başında yer alan makat yırtığı ilerleyen zamanlarda oldukça şiddetli ve hatta dayanılmayacak derecede bir ağrı olarak kendini gösterir. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen makat yırtığı genellikle 15-40 yaşları arasında daha da sık rastlanan bir hastalıktır.

Makat yırtığı nedenleri:

Makat yırtığı makat bölgesinde meydana gelen diğer rahatsızlıklar ile genellikle aynı nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
 • Sürekli kabızlık durumu, dışkının oldukça sert ve kuru olması durumunda dışkının makattan geçmesi oldukça zor olur ve bu bölgede yırtık oluşmasına neden olur.
 • Kabızlık kadar olmasa da yoğun ishal durumu ve amipte yırtıklara neden olabilir.
 • Tükettiğimiz yiyeceklerdeki lif miktarının az olması kabızlığa ve kabızlıkta makat yırtığına neden olur. Bu nedenle sağlıksız beslenme makat yırtığına neden olabilir.
 • Devamlı laksatif yani dışkı yumuşatıcılar kullanılması
 • Hamilelik ve lohusalık durumu
 • Makat yolu ile girilen cinsel ilişki 
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Lösemi hastalığı gibi durumlar makat yırtığı rahatsızlığının nedenleri arasında sayılabilir.
Makat yırtığı belirtileri:
 • Dışkılama esnasında hissedilen yanma veya yırtılma gibi bir his ve oldukça şiddetli ağrılar, hissedilen ağrılar makatın iç kasının kasılmasından kaynaklanır ve bu nedenle hastalar genellikle hissettikleri şiddetli ağrı sebebiyle dışkı yapmaktan kaçınırlar Dışkıyı geciktirmekten dolayı dışkı daha da katılaşır ve bu durumda yırtığın çok daha genişlemesine sebep olur. Bu sebeplerden dolayı hastanın şikayetleri daha da artar.
 • Makat yırtığının dış kısımlarında şişme neticesinde cilt kabartısı meydana gelebilir. Bu durum makat bölgesinin temizlenirken fark edilebilir.
 • Hastaların büyük bir çoğunluğunda dışkı üzerinde ya da tuvalet kağıdında kırmızı parlak kanamalar görülebilir. Fakat bu belirtilerin aynı zamanda kalın bağırsak kanseri ve hemoroid hastalığında da olabileceği bilinmelidir.
  Makat Yırtığı

 • Makatta oluşan ve belirli dönemlerde iyileşip, daha sonra tekrar ortaya çıkması esnasında oluşabilecek akıntı, kaşıntıyla kendini belli edebilir.
Makat yırtığı tedavisi:

Makat yırtığı rahatsızlığını ameliyatlı yada ameliyatsız tedavi etmek mümkündür. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis her zaman için oldukça önemlidir. Makat yırtığının tedavisi yöntemine yırtığın morfolojik özelliklerine bağlı olarak ve birtakım basınç ölçümleri ile karşılaştırılarak karar verilir. Hastalığın kalın bağırsaktan kaynaklanan bir sorun olup olmadığını belirlemek için bazı incelemeler yapılır ve ona göre tedavi uygulanır.
 
Ameliyatsız tedavi botoks yöntemi, makat yırtığı tedavide tercih edilen en etkili yöntemdir. Botoks bölgesel kas felci yapan bir ilaçtır. Botoks yöntemini bu hastalığın ameliyatını gerçekleştiren genel cerrahi uzmanları yapmaktadır. Ameliyatın gerekli olmadığı durumlarda uygulanan bu yöntem oldukça sık tercih edilen ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir yöntemdir. İçerisinde botulin zehri yer alan botoks makat kaslarına enjekte edilmesi ile yapılır. Bu  yöntem sayesinde hastanın dışkılama esnasında makat kaslarında kasılma oranı azalır ve bu nedenden dolayı da daha az ağrı hissi duyulur ve bu süre zarfında yırtığın iyileşmesi sağlanır.

Makat yırtığı ameliyatı, aslında pek fazla tercih edilmeyen bu ameliyat makat spazmının önlemek için makat kaslarının belirli bir bölümünün kesilmesi ile yapılır. Bu sayede makat gevşetilir ve gevşeyen makat kaslarının rahatlaması sebebiyle makat yırtığı iyileşme gösterir. Makat yırtığı ameliyatı ameliyattan sonra meydana gelebilecek gaz kaçırma, makat bölgesinde deformasyon ve dışkı kaçırma gibi birtakım yan etkileri sebebiyle pek fazla tercih edilmemektedir.

Makat yırtığı ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar, ameliyat sonrasında nadir de olsa enfeksiyon görülebilir ve ameliyat esnasında mukozanın açılması neticesinde makat fistülü gelişebilir, Ameliyat bölgesinde morarma gibi durumlar ve az miktarda kanama oluşabilir ve kas ve dışkı kaçırma gibi problemler yaşanabilir.

Makat çatlağının akut olması durumunda, baharatlı, aşırı derecede acı ve eski gıdaları azaltarak yapılan diyet düzenlemeleri, dışkılamadan sonra belirli aralıklarla makat bölgesinin sabun kullanılmadan ılık su tutularak temizlenip rahatlatılması veya masaj yapılması, kesinlikle doktor kontrolünde olması kaydıyla dışkı yumuşatan ilaçların kullanımı ve günde 2 defa kullanılması gereken lokal anestezik kremler oldukça fayda sağlamaktadır.

Makat yırtığından korunmak için, dışkı yaparken fazla ıkınmaktan kaçınmalı, sebze ve baklagiller gibi lif açısından oldukça zengin yiyecekler tüketmeli ve günde yaklaşık 2 litreden daha fazla su içilmesi önerilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 04.06.2016 14:19:06

Makat Yırtığı Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

Yorum Yapılmış "Makat Yırtığı"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Makat Doğum

Makat doğum, hamilelikte bebeklerin çoğu rahimde başı aşağıya biçimde dururlar fakat bazıları ise bu şekilde durmaması ve bebeğin poposunun önce görünmesidir. Bebeğin poposu veya ayakları veya her ikisi önde geliyor olacak biçimde...

Makat Kanaması

Makat Kanaması: Dışkılama yoluyla makatta kırmızı renkten kan gelmesine makat kanaması denilir. Diğer bir adı ise rektal olarak bilinir. Makat kanamaları uzun süre devam ederse kişide halsizlik, kansızlık, bitkinlik, nefes zorluğu...

Makat Kaşıntısı

Makat kaşıntısı, kalça ve anüs çevresinde farklı sebep ve faktörlerden oluşan kaşınmadır. Bu kaşınmalar da sebepler belirlendikten sonra tedavi ve çözüm üretilebilir. Tahlil ve muayene mutlaka yapılmalıdır. Makat Kaşıntısının Sebe...

Makatta Kaşıntı

Makatta kaşıntı: Makat bölgesindeki kaşıntı o bölgenin temizliği yüzünden meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı bazen ortada hiç bir neden yokken olur. Bazen de makat bölgesi temizliği yüzünden kaşıntı meydana gelir. Makat böl...

Kaşıntılı Makat Hastalığı

Kaşıntılı Makat Hastalığı; Oldukça fazla  meydana gelmekte olan problemlerden biride makatta kaşıntı olmasıdır. Bazen de hiç bir sebep meydana gelmekle beraber, birden fazla neden bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Makatın o...

Makatta Ağrı

Makatta Ağrı, Makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı ağrılar oluşur. Muayene sonucuna göre tedavisi mümkündür. Makat ağrısı sıradan olmayıp hastalık bulgusu ve belirtisini gösterebilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Topl...

Makat Bölgesinde Kaşıntı

Makat bölgesinde kaşıntı, çoğunlukla gece ortaya çıkan ve bazen de beraberinde yanma hissininde eşlik ettiği makat (anüs) kaşıntısı klinik bir durumdur. Toplumda sıkça görülen, sadece fiziki olmayıp aynı zamanda sosyal bir problem...

Makat Ağrısı

Makat ağrısı, insanlarda anüs ya da rektum adı verilen bölgenin içerisinde ve çevresinde meydana gelen bir durumdur. Bu ağrı, aslında toplumun en yaygın şikayetlerinden biridir. Fakat, insanlar bu durumu genel olarak birbirleriyle...

Makat Yırtığı

Makat Yırtığı, Makat bölgesi de insan vücudunun diğer yerleri gibi birçok rahatsızlığın olabileceği bir bölgedir. Makat bölgesinde farklı çeşit hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de makat yırtığıdır. Fakat dikka...

Makat Çatlağı

Makat çatlağı, anal fissür ya da makat yırtığı olarak bilinmektedir. Makat çatlağının anlaşılması genellikle makatta görülen oldukça şiddetli bir ağrı neticesinde ya da dışkılama sırasında tuvalet kağıdı kullanırken tuvalet kağ...

Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası | Yardım Forumları

makat, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

Mayıs - 2018