makat.gen.tr https://www.makat.gen.tr Makat, Makat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, makat.gen.tr Mon, 25 Apr 2016 00:00:00 +0000 Wed, 13 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Makat Apsesi https://www.makat.gen.tr/makat-apsesi.html Thu, 08 Nov 2018 13:01:21 +0000 Makat apsesi, aslında birçok kişide görülen bir sorundur. Fakat ülkemizde insanların hem çekingen hem de toplumsal değerlerden dolalı bu gibi durumları dilden dile aktarmamaları nedeniyle çok duyulmamaktadır. Makat apsesi, insanl Makat apsesi, aslında birçok kişide görülen bir sorundur. Fakat ülkemizde insanların hem çekingen hem de toplumsal değerlerden dolalı bu gibi durumları dilden dile aktarmamaları nedeniyle çok duyulmamaktadır. Makat apsesi, insanlarda makat bölgelerinde meydana gelen iltihaplanma ve bu iltihaplanmanın sadece belli bir bölgede olmasıdır. Kişinin makatının tam yanında oluşan irin birikmesi, genellikle makat salgı bezlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu iltihaplanmaya ilk başlarda müdahale edilmediği zaman sorun hızlı bir şekilde büyüyerek iltihabın yayılmasına neden olmaktadır. Meydana gelen iltihaplanma sorunu, insan vücudunun hiçbir yerinden tam olarak kendiliğinden iyileşmez. İnsanlarda iltihap kurutucu ilaçlar kullanıldığı zaman, bu iltihaplar çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Makatta apse, hemen hemen her yaştaki insanda görülebilecek bir hastalıktır. Fakat doktora gelen şikayetler en çok 30-40 yaşındaki insanlarda makat apsesinin görüldüğünü göstermektedir. Bunun yanı sıra makat apsesi, günümüzde kadınlara göre erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. En çok dışkı yumuşaklığının arttığı dönemler olan ilkbahar ve yaz aylarında makat apsesi meydana gelmektedir. Bu durum sulu dışkı bezlerinin algı noktası olan çıkış noktalarını tıkayarak hastalığın meydana gelmesiyle sorunlar yaratmaktadır. 

Makat ApsesiMakat apsesinin belirtileri:
 • Makat apsesinin en büyük belirtisi, tabi ki makat bölgesindeki şişliktir. Şişlik, iltihabın birikmesine bağlı olarak büyümektedir. Bu nedenle hastalık ilerledikçe makat bölgesinde bulunan şişlikte artacaktır. Şişliğin içerisinde bulunan iltihap, kesinlikle sıkılmamalı ya da patlatılmamalıdır. 
 • Bir diğer belirti ise tabi ki makat bölgesinde kızarıklığın oluşmasıdır. Makat apsesi, ilk zamanlarda sadece kızarıklık olarak ortaya çıkar ve bu kızarıklık yavaş yavaş iltihaplanarak büyür. Dışarıdan kesinlikle iltihap belli olmaz. 
 • Makat apsesi, insanlarda oturma sırasında ciddi ağrılara neden olur. Bu ağrılar, nedeniyle insanlar oturarak yaptığı birçok işi yapamamaktadır. Bu durum özellikle masa başı işler yapan insanlarda ciddi problemlere neden olur. 
 • Bu tür belirtilerin yanında ayrıca insanlarda terleme sorunları, halsizlik problemleri ve makattan iltihap gelmesi gibi belirtiler de makat apsesinin belirtilerindendir. Bu belirtilerden birinin ya da birkaçının görülmesi durumunda makat apsesinden şüphe duyulabilir. 
Tanı ve tedavi nasıldır
Makat apsesi sorununda tanının konulabilmesi için öncelikle doktorunuzun göz ile muayene etmesi gerekmektedir. Göz muayenesi sonrasında sorun net olarak anlaşılamazsa ayrıca ultrason cihazıyla incelemeler yapılabilmektedir. Bu cihazla yapılan inceleme sonrasında teşhis tam olarak konulmaktadır. bu işlem sonrasındaysa tedaviler yapılmaktadır. Makat apsesinin tedavisi direk olarak cerrahi olarak yapılmaktadır. Bu uygulama direk olarak genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Fakat hastanın durumuna bakılarak lokal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Apse cerrahi yöntemlerle tam olarak boşaltıldıktan sonra, kişideki yüksek ateş ve aşırı ağrı çok hızlı bir şekilde iyileşecek ve kişi kendisini çok daha iyi hissedecektir. Üstelik bu durum yaklaşık birkaç saat içerisinde açıklığa ulaşacaktır. 

Makat apsesi genel olarak neden oluşur
Genellikle makat bölgesinden daha  önceden ameliyat olmuş insanlarda oluşan bu apseler, bazen de kişinin makat bölgesine aldığı darbeler nedeniyle oluşabilmektedir. Bunun yanında aşırı alkol tüketimi de insan vücudunda birçok problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genellikle oluşmuş ya da oluşmakta olan makat apsesi, doktorlar tarafından erkenden boşaltılmaktadır. Bu şekilde çok daha kolay tedaviler yapılır. 
]]>
Makat Hastalıkları https://www.makat.gen.tr/makat-hastaliklari.html Thu, 08 Nov 2018 20:51:05 +0000 Makat hastalıkları; çok çeşitli olup birçok insanın yaşamını kabusa çeviren hastalıklardır. Genelde en bilinir olanı makatta basur oluşması ve kıl dönmesidir. Günümüzde bu tip makat hastalıkları olan insanlar genelde ra Makat hastalıkları; çok çeşitli olup birçok insanın yaşamını kabusa çeviren hastalıklardır. Genelde en bilinir olanı makatta basur oluşması ve kıl dönmesidir. Günümüzde bu tip makat hastalıkları olan insanlar genelde rahatsızlıklarını kabullenmeyip tedavi olmamaktadır. Fakat rahatsızlıklar ilerleyince çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmaktadır.
Makat Hastalıkları
Makat hastalıklarını birkaç bölümde inceleyebiliriz.
 • Hemoroid (halk arasında basur ya da mayasıl dediğimiz rahatsızlık) Normalde 50 yaş üzerinde görülen bir rahatsızlıktır. Fakat günümüzde 7'den 70'e herkeste görülebilen bir rahatsızlık haline geldi.
 • Kıl dönmesi hastalığı ( her yaşta görülebilir)
 • Makatta kaşıntı (her yaşta görülebilir)
 • Makatta apse ( her yaşta görülebilir tedavi edilmezse hayati tehlike yaratacak sonuçlar doğurabilir)
 • Bağırsağın makattan dışarı çıkması ve çesitli bağırsak hastalıkları( maalesef bu rahatsızlıklarda tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilen sonuçlara neden olabilir)
Hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ve yaşamımızı çekilmez kılan makat hastalıklarının  ilk  belirtileri şu şekildedir.
 • Ağrı
 • Kanama
 • Kaşıntı
 • Kabızlık veya ishal
 • Bitkinlik halsizlik
Günlük hayatımızda her zaman karşılaşabileceğimiz makat hastalıklarının oluşması çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Bunların en başın da sağlıksız beslenmeden kaynaklanır. Hemen peşinden stres ve günümüzde yaşadığımız yoğun hayat temposu vücudumuza karşı gerekli özeni yerine getiremememiz birçok hastalığa da davet çıkarmış olur. İş hayatında sürekli oturarak çalışmak, hamilelik süreci, spor yapmamak, alkol tüketimi de önemli etkenlerdir. Makat hastalığına sahip olan kimseler acı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durmalı lifli yiyecekler ile beslenmelidir. Günümüzde insanlar o kadar çok ağrı çekmesine rağmen çekindikleri için tedaviden kaçınmaktadırlar. Fakat günümüzde bu tip hastalıklarının tedavisi artık lazer ve botoks tedavisi ile çok kolay bir şeklide yapılabilmektedir. Hastanelerin ve çeşitli sağlık kuruluşlarının bu konuda duyarlı olmaları ve insanları bu konuda tedavi için teşvik edici çalışmalar yapılması, ihmal ederlerse nasıl sonuçlar ile karşılaşacaklarının anlatılması gerekmektedir.
]]>
Makatta Kaşıntı https://www.makat.gen.tr/makatta-kasinti.html Fri, 09 Nov 2018 13:57:25 +0000 Makatta kaşıntı: Makat bölgesindeki kaşıntı o bölgenin temizliği yüzünden meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı bazen ortada hiç bir neden yokken olur. Bazen de makat bölgesi temizliği yüzünden kaşıntı m Makatta kaşıntı: Makat bölgesindeki kaşıntı o bölgenin temizliği yüzünden meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı bazen ortada hiç bir neden yokken olur. Bazen de makat bölgesi temizliği yüzünden kaşıntı meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı genelde yaz aylarında görülür. Bunun nedeni ise makat bölgesinin özellikle yazın çok terlemesidir. Makat bölgesindeki kaşıntı için mutlaka doktora gidilmelidir. Bu bölge için kullanılan kremler makat bölgesindeki kaşıntıyı iki üç gün içinde geçirir. Makat bölgesindeki kaşıntıyı engellemek için düzenli beslenmekte çok önemlidir. Aşırı kahve ve çaydan uzak durulmalıdır.

Makatta KaşıntıMakat bölgesindeki kaşıntının nedenleri:

 • Sentetik iç çamaşırları makat bölgesinde kaşıntıya neden olur.
 • Banyoda kullanılan kimyasal sabunlar kaşıntıya neden olur.
 • Makat bölgesinin kıllarının uzatılması kaşıntıya neden olur.
 • Makat bölgesine sıkılan parfüm yada sürülen kokulu kremler kaşıntıya neden olur.
 • Kıl kurdu makatta kaşıntıya neden olur.
 • Tuvaletten sonra makat bölgesinin sağlıklı temizlenmemesi kaşıntıya neden olur.
 • Banyodan yada tuvaletten sonra makat bölgesinin ıslak bırakılması kaşıntıya neden olur.
 • Makat bölgesinin aşırı temizliği de kaşıntıya neden olur.
 • Dar ve sıkı kıyafetler makat bölgesinde kaşıntıya neden olur.
 • Fazla kilolu kişilerin makat bölgesinde kaşıntı daha fazla olur.
 • Makat bölgesine kullanılan ıslak mendiller kaşıntıya neden olur.
 • Hemoroid hastalığı kaşıntıya neden olur.
]]>
Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı https://www.makat.gen.tr/kabizlik-sonrasi-makatta-agri.html Fri, 09 Nov 2018 23:51:48 +0000 Kabızlık sonrası makatta ağrı, olması oldukça can acıtan bir durum olarak bilinir. Makat, insan vücudunun kalça kısmındaki kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölüme çok yakın olan çukur yer olarak adlandırılır. Kabızlık, Kabızlık sonrası makatta ağrı, olması oldukça can acıtan bir durum olarak bilinir. Makat, insan vücudunun kalça kısmındaki kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölüme çok yakın olan çukur yer olarak adlandırılır. Kabızlık, kişinin yediği gıdaları yeterince sindirememesi sonucu boşaltım sistemini yaparken (büyük dışkı) aşırı bir şekilde zorlanması olayına ve aynı zamanda  bağırsakların yeterince normal bir şekilde çalışmaması durumu olarak bilinmektedir. Bu sorun kimi zaman oldukça uzun süren can sıkıcı bir olay olarak geçmektedir. Yenilen gıdaların ve bazı hastalıklar sonucu oluşan nedenlerden dolayı kabızlık oldukça zor bir yaşam süreci olarak geçer. Bazen saatler boyu tuvalete mahsur kalmaya bile sebep gösterdiği olmuştur.

Kabızlık sonrası makatta ağrı olmasının iki farklı yönü bilinmektedir. Birincisi, önce aşırı kabızlıktan dolayı dışkıyı yaparken zorlamaktan kaynaklanan makat ağrıları olarak bilinir. İkincisi ise, makatta oluşan çatlak gibi rahatsızlıklardan dolayı tuvalete çıkma ihtiyacının ertelenmesi ve sonrasında gelen kabızlık ile birlikte makattaki ağrının git gide artması olayıdır. Kişi kabızlık sorununu yaşarken büyük dışkısını yaparken aşırı zorlanması kişinin makatında da aşırı zorlanmalar olabileceğinden makatta oldukça fazla ağrı olmaya başlar. Kabızlık sonra başlayan makat ağrısına normal olarak bilinen her gün tuvalete çıkılmaması olayı değildir. Çünkü bu durum haftada bir yada iki defa oluncaya kadar çok büyük risk taşımaz. Fakat  kabızlık belirtileri çoğu kişiye göre değişkenlik gösterebilir ve dolayısıyla günde üç defada veya haftada üç defa tuvalet ihtiyacı görülebilir. Bu durum makat ağrısına ve kabızlığa hemen yol açmaz. Fakat son üç ay içinde haftada üçten az tuvalet ihtiyacını gördüyseniz ve aynı zamanda karında ağrı ve şişlik oluyorsa, dışkının sert, zeytin boyutunda küçük olması, hafif olarak zorlamada acı ve yanma gibi durumların  olması kabızlığın belirtileri ve makat ağrılarına sebep olmaya başlar. Bu durumda uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi en doğru karar olarak bilinir.

Kabızlık Sonrası Makatta AğrıKabızlık sonrası makatta ağrı olmasına neden olan durumlar 
 • Kişinin uyguladığı  diyet sonrası ve beraberinde vücut için gerekli olan yeteri kadar lif bulunmaması ve kabızlığa yol açarak makatta ağrı olmasıdır.
 • İş veya hastalık sebebi ile sürekli olarak gün boyu oturarak hareketsiz kalınması ile kabızlık yoluyla makatta oluşan ağrılar.
 • En önemli faktör olarak vücut için oldukça faydalı ve gerekli olan  sıvı tüketiminin olduğundan yani yeterince az olması durumu yer alır. 
 • Sürekli iş veya başka uzun yol seyahatlerinden dolayı günün telaşı ile kişinin gün içerisinde gelmiş olan tuvalet ihtiyacını ertelemesi ile oluşan kabızlığın makattaki ağrıya sebep olması durumudur.
 •  Mevsim geçişleri dönemlerinde yaşanılan hava değişimi ve uzun zaman yapılan seyahatler neden olabilmektedir. 
 •  Gebelik döneminde de anne adayları bu sorunları yaşamaya başlar. 
 • Kronik olarak bulunan rahatsızlıkları olan kişilerin sürekli olarak  kullandığı ilaçların yan etkisi de bu duruma etki edebilmektedir. 
 • Bağırsakta tıkanıklık olarak bilinen ve bu şekilde meydana gelen bazı hastalıklar ve nedeni bilinmeyen kabızlık ile başlaması ve bu durumun makatta ağrı ile son bulmasına sebep göstermektedir.
Kabızlık sonrası makatta ağrı olmasının birkaç nedenleri arasında yer almaktadır. Bunlara etki eden durumların ortadan kaldırılması ve sindirim sistemini düzenleyen besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi oldukça bu ağrıyı en aza indirme yolu olacaktır. Bu yüzden kişi yediklerine oldukça dikkat etmesi ve doktor kontrolü altında muayene olması gerekir. 
]]>
Çocuğun Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/cocugun-makattan-kan-gelmesi.html Sat, 10 Nov 2018 09:42:19 +0000 Çocuğun makattan kan gelmesi, çocukların hasta oldukları dönemlerde doktor tarafından gaita testi istenilirken yada sonrası kan gelmesi durumu önemsenmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda sık karşılaşılan makattan kan gelmesi ç Çocuğun makattan kan gelmesi, çocukların hasta oldukları dönemlerde doktor tarafından gaita testi istenilirken yada sonrası kan gelmesi durumu önemsenmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda sık karşılaşılan makattan kan gelmesi çok sayıda hastalığın, ön belirtisi olarak karşımıza çıkar. Kanama nedeni ortaya çıkana kadar araştırmalıdır. Altında hangi sebep var ise bulunarak müdahale edilmelidir. Genel cerrah yardımı ile muayene yapılarak teşhis konulmalıdır. Çocuklarda küçük yaşlarda ise beslenme bozukluğuna dayanan sebeplerden kaynaklı durum söz konusu olabilir. Kabızlık şikayeti olan çocuklarda zorlanarak tuvalet ihtiyacını karşılarken makatta oluşan çatlaklık ise sebep olan bu durumda makattan kan gelir. Bu durum çocuklarda her yaşta görülebilir. Küçük yaşta bebeklik döneminden çocukluğa geçişte katı gıdalarla başlanıldığında çocuğun gaitası giderek katılaşmaya başlar. Bunun sonunda ise yırtıklar ve çatlaklar oluşmaktadır. Son derece ağrı oluşturan bu sebeplerden dolayı gaitanın  daha fazla geciktirilmesi sonucunu doğurur. Çocuklarda oldukça, zor ve sıkıntılı dönem oluşarak tuvalete gitme korkusu sarar. Kan her zaman çocuğun gaitasıyla birlikte görülmektedir. Çocuğun makattan muayenesi genel cerrah doktoru tarafından yapılır. Yapılan muayene ağrı olması normal bir durumdur. Doktorun önerilerin uyarak gerek ilaç veya küçük operasyon gerektiren bir durum olup olmadığını belirler.
 
Çocuğun Makattan Kan GelmesiMakattan kan gelmesi durumunda tedavi nasıl yapılır

Doktor muayenesi sonucu öncelik teşhis konularak hasta olan çocuğu bu sıkıntıdan amaç olan, kurtarıp sağlığına kavuşturmaktır. Tedaviye kabızlığın ortadan kaldırılması ile başlanılır. Kabızlık uzun dönemde gaitanın yumuşatılması, aralıklarının sıkılaştırılması ile ortadan kaldırılır. Çocuğun anne yardımı ile sıvı ve sulu, posalı yiyecekler yiyerek gaitası yumuşak duruma getirilmelidir. Bunun yanı sıra ılık oturma, banyoları ve ağrı kesici kremlerle makatta uygulanarak çocuk rahatlatılmalıdır. Yapılan bu işlem sonucu iyileşmesi sağlanılmaktadır. Çocuğun makattan gelen gaitası ağrısız ve yumuşak yapabilmesi  tedavide en büyük aşamadır. Bu tedavinin ardından şikayetler ortadan kalkmış ise tedavi uygulaması başarılı olmuştur. Ancak bu durum kolayca tekrar edebileceği unutulmamalıdır. Beslenme alışkanlığı ise bir kural haline getirilmelidir. Anne çocuğuna öğreterek beslenmenin önemini anlatmalıdır. Daha ciddi sorunlarla ameliyat gibi durumlarla, karşılaşmamak için daha dengeli ve düzenli beslenmeli bol bol su tüketilmelidir.

Çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır.

En önemlisi aile çocuğun sağlığı açısından sebze yemeklerini sevdirmelidir. Meyve ve sebzenin vücut içerisindeki önemini anlatarak çocuğa aşılamalıdır. Çok su tüketmek, sulu, posası olan lifli gibi bağırsaklara faydası olan besinleri tüketerek çocuğunuza öğretilmelidir. Anne çocuğun beslenme alışkanlığını takip ederek sağlıklı olmasına yardımcı olmalıdır. Sağlıksız beslenmenin çok ciddi sorunlar doğurduğunu çocuğunuza anlatılarak uygulanmalıdır. 
]]>
Makat Genişlemesi https://www.makat.gen.tr/makat-genislemesi.html Sun, 11 Nov 2018 01:13:24 +0000 Makat genişlemesi, bu bölgede genişleme olması kontrolsüz gaz kaçaklarına ve dışkı kaçırma gibi problemlere sebep olur. Dışkı kaçırmada genellikle iç çamaşırı kirlenmesi söz konusu olur. Gaz kaçırma ise öksürürken, Makat genişlemesi, bu bölgede genişleme olması kontrolsüz gaz kaçaklarına ve dışkı kaçırma gibi problemlere sebep olur. Dışkı kaçırmada genellikle iç çamaşırı kirlenmesi söz konusu olur. Gaz kaçırma ise öksürürken, hapşırma esnasında  veya gülerken aniden gaz kaçırma gibi problemlere neden olur. Bunun sebepleri makat bölgesinde genişleme olduğundan dolayı kasların kendini rahat bırakmasından kaynaklanmaktadır. Bu bölgede bulunan genişlemeleri belirli yapılacak egzersizler ile giderebiliriz. Bu yapılacak egzersize kigel manevrası ismi verilir. Bu yöntem ile düzelmeyen makat genişlemesi için cerrahi yöntem kullanılabilir. Hastanın iyi değerlendirilmesi yapılacak tedavi ve yöntemi için oldukça önemlidir. Buna göre gerekli planlama yapılarak makat bölgesindeki genişleme için gerekli tedavi uygulanır.

Makat bölgesindeki genişlemenin nedenleri
Bu bölgede genişlemenin sebeplere anal bölgedeki ameliyatlar sebep olabilir. Burada bulunan anal fissür ameliyatında kaz kesme işleminin yanlışlıkla fazla yapılması dolayısıyla anüsü kaplayan kasların kontrolsüz kesilmesi ile meydana gelmiş olabilir. Ayrıca hemoroit ameliyatlarında yanlışlıkla kasların kesildiğinde oluyor. Böyle durumlarda makatta genişlemeler oluşur. Yaralanma gibi problemlerde bu bölgede genişlemeye sebep olabilir. Doğum sırasında bebek çıkma esnasında zor doğumlarda yapılan epizyotomide kasların kesilmesine neden olur. Anal seks yapılması bu bölgede makat kaslarında gevşemeye sebep olu. Bu gevşeme ilerlediği zaman kasların daha zayıf olmasına sebep olduğu için makatta genişlemeye sebep olur.

Makat GenişlemesiMakat genişlemesi tedavisinde yapılacak incelemeler
Tedaviye başlamadan önce hastalığın psikolojik durumu değerlendirilmesi gerekir. Daha önce makat bölgesinden ameliyat olup olmadığı yapılan tetkikler ve incelemeler ile elle kontrol edilmelidir. Ayrıca daha önce doğum yapıp yapmadığı ve doğumu hangi yöntemle yaptığı öğrenilmelidir. Doğum sırasında epizyotomi bölgesinin açılıp açılmadığının muayene edilmesi gerekir. Ayrıca hastanın anal seks yapıp yapmadığı öğrenilmelidir. Bu işlemlerin yanı sıra cinsellikle alakalı makata herhangi bir cismin sokulup sokulmadığının bunun sonucu burada oluşan tahribatın belirlenmesi gerekir. Çünkü makat kaslarına zarar verilmesi makat bölgesinde genişlemeye sebep olur.

Makat bölgesindeki yapılacak testler
Makat bölgesinde gerekli olan tedavi uygulanmadan önce makat bölgesinin zararının tespiti için gerekli testlerin yapılması gerekir. Öncelikle elle muayene yapılarak deformasyonların tespiti yapılır. Ayrıca bu işlem sonrasında anal refleks testi uygulanır. Hastanın makat bölgesinde sıkma gücünü belirlemek için parmak ile muayene yöntemi uygulanır. Ayrıca anoskop muayenesi ile gerekli muayeneler yapılarak; kas yırtığı olma ihtimali varsa anal ultrason yöntemi ile gerekli tetkikler yapılır. Anal manometri ve miyografi kullanılarak bu bölgede bulunan hasarın tespit edilmesi sağlanır. Gerekli incelemeler yapılarak makat bölgesindeki hasarın tespit edilmesinden sonra gerekli tedavi işlemi sağlanır.

Makat bölgesinde bulunan genişlemede tedavi
Öncelikli olarak hastanın psikolojik destek alması gerekir. Daha sonra hastanın ishal olmayacak şekilde beslenme şekline devam etmesi gerekir. Bu konuda doktorun verdiği uygun listeyle hastaların yediği yiyeceklere dikkat etmesi sağlanır. Hastaya makat daraltma egzersizleri yapması tavsiye edilir. Makat daralma egzersizinde makat bölgesine 3 mm kalınlığında zarar vermeyecek, bir cisim küçük peçete parçası gibi şeyler ile makat egzersizi yapması sağlanır. Bu egzersizi yaklaşık olarak 2 ay yapması istenir. Bu yöntemi hastanın otururken veya iş yaparken herhangi bir durumda makat kaslarının kasılması şeklinde uygulanmalıdır. Sürekli tekrarlanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Daha sonraki ayın sonunda bu egzersizleri rağm]]> Çocuklarda Makat Kaşıntısı https://www.makat.gen.tr/cocuklarda-makat-kasintisi.html Sun, 11 Nov 2018 05:07:52 +0000 Çocuklarda makat kaşıntısı, oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bu farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların sorunlarını yeterince anlatamamaları nedeniyle ailelerin bu konuda daha hassas olması gerekir. Çocuklarda mak Çocuklarda makat kaşıntısı, oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bu farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların sorunlarını yeterince anlatamamaları nedeniyle ailelerin bu konuda daha hassas olması gerekir. Çocuklarda makat kaşıntısının en fazla görülen nedenleri arasında bağırsaklardaki kıl kurdu sorunu gelir. Bu etken evdeki yetişkinleri de etkisi altına alabilir. Bu yüzden sorunun üzerine eğilmeli, nedenleri tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Çocuklarda makat kaşıntısı nedenleri

Ciltte tahriş: Makat bölgesi nemin fazla olduğu, sürtünmenin olduğu bir alandır. Bunlar ciltte tahrişe neden olabilecek önemli etkenlerdir. Aynı zamanda kullanılan tuvalet kağıtları, içeriğinde yumuşatıcı olan sabunlar, değişik kokular, giysilerdeki boyalarda cilt tahrişine neden olarak, makat kaşıntısı sorunu yaşanmasına yol açabilir.

Sindirim problemleri: Çocukların beslenmesinde ishal olmasına neden olabilecek etkenler makat tahrişi ve makat kaşıntısına neden olabilir. Dışkının anüs bölgesini kirletmesi, dışkı sızması gibi etkenler makat kaşıntısı yapabilir. Bu nedenle çocuğunuz ishal olmuşsa, makat kaşıntısıyla karşılaşabilir.

Hemoroit: Bu sorun anüs bölgesinde ve kalın bağırsaklardaki kılcal damarların şişmesi olan hemoroitlerin neden olduğu kaşıntılardır. Çocuklarda nadiren de olsa bu sebepten kaynaklanan makat kaşıntısı olabilir. Bu genellikle yetişkinlerde etkili olur.

Çocuklarda Makat KaşıntısıEnfeksiyonlar: Bağırsaklardaki parazitlerden ortaya çıkan makat kaşıntıları çocuklarda daha yaygın şekilde görülür. Özellikle kıl kurdu denilen parazitler evde yaşayan herkesi etkileyebilir.

Cilt hastalıkları: Ciltte döküntülü lezyonlara neden olan sedef, dermatoid gibi etkenlerde makat bölgesinde kaşıntıya neden olabilir.

Çocuklarda makat kaşıntısı nasıl geçer

Öncelikle makat kaşıntısına neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Uygulanacak tedavi ve önlemler buna göre belirlenmelidir. Altta yatan etken tedavi edilince ya da önlenince makat kaşıntısı kendiliğinden geçecektir. Makat kaşıntısı için uygulanan ilaç tedavisinde merhemler kaşıntıyı oldukça azaltır. Bunun için çinko oksit içeriği olan merhemler, hidrokortizon kemler kaşıntıyı azaltarak, kişide rahatlama sağlar. Bu tedavi sırasında çocukların makat bölgesi temiz tutulmalıdır. Eğer kıl kurdu enfeksiyonları bulunuyorsa, bunun için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon tedavisinde tek doz ilaç yeterli olsa da, gerekirse 2 hafta sonra doz ikinci kez tatbik edilebilir.

Çocuklarda makat kaşıntısı tedavisinde ciltte tahrişin giderilmesi için bölgeye vazelin sürmek, sıkça yıkamak, banyo ve tuvalet sonrası makat bölgesi temizliğine ve kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Özellikle çocukların makat bölgesini kaşımaması sağlanmalıdır. Bu belki zor olabilir, ancak tahrişi engelleyecektir. Makat temizliğinde koku içeren sabunlardan kaçınılmalıdır. Çocukların iç çamaşırları pamuklu olanlardan tercih edilmelidir. Bu bölgenin kuru kalmasına yardımcı olacaktır. Çocuklarda makat kaşıntısı bazen bölgenin asitlik oranının yüksek olması nedeniyle oluşabilir. Bu durumda makat bölgesi suyla seyreltilen elma sirkesiyle her gün silinirse, bölgedeki asitlik oranı düzenlenmiş olur ve kaşıntı azaltılır. 
]]>
Erkekte Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/erkekte-makattan-kan-gelmesi.html Sun, 11 Nov 2018 08:58:54 +0000 Erkekte makattan kan gelmesi, tıbbi olarak melena veya hematokezya olarak tanımlanmaktadır. Kan taze ve bordo renkliyse hemoatokezya, siyahsa melena olarak tanımlanır. Makat kanaması uzun süre azar azar olursa ya da aniden Erkekte makattan kan gelmesi, tıbbi olarak melena veya hematokezya olarak tanımlanmaktadır. Kan taze ve bordo renkliyse hemoatokezya, siyahsa melena olarak tanımlanır. Makat kanaması uzun süre azar azar olursa ya da aniden çok miktarda görülürse hasta kansızlığa maruz kalabilir. Beraberinde bitkinlik, halsizlik ve nefes darlığı yaşayabilir. 65 yaş üzeri erkeklerde şiddetli makat kanaması görülürse hastaların %10-20'sinde hayati risk oluşabilir. 30 yaş altında görülen makat kanamaları bağırsak polipleri, iltihabi bağırsak hastalığı ve mectel divertiküliden kaynaklanabilir. 30-60 yaş aralığında bağırsak kanseri, iltihabi bağırsak hastalığı ve bağırsak divertiküliden, 60 yaş üzeri erkeklerde arterio venöz malformasyonlar, bağırsak kanseri ve bağırsak divertiküli en yaygın nedenlerdir.

Erkekte makattan kan gelmesi nedenleri nelerdir

 • Basur
 • Bağırsak divertiküler bağırsak hastalığı
 • Bağırsak polipleri
 • Bağırsak kanseri
 • Anjiodisplazi
 • Makat çatlağı
 • Makat fistülü
 • Enfeksiyonlu kolit
 • İskemik kolit
 • Damar hastalıkları

Basura bağlı makat kanamaları: 50 yaş altı erkeklerde makattan kan gelme nedeni genelde basurlar olarak tespit edilir. Basur yanlış tuvalet alışkanlıkları, devamlı kabız olma, ıkınma, nedeniyle oluşur.

Bağırsak divertüker hastalığına bağlı makat kanamaları: Hastanın genel sağlık durumunu bozmayan makat kanamalarının %30-50'sini oluşturur. Divertiküler hastalığında kanama çok nadir görülür. %70 oranında hastada şiddetli kanama olmaz ve hastaların %25'inde kanama tekrarlayabilir. Divertiküler hastalığı %75 oranında kalın bağırsağın sol tarafında oluşur. Kanama sorunu %50-90 kalın bağırsağın sağ yarısında oluşan divertikülerden kaynaklanır. Aspirin tarzı kan sulandırıcı ilaç kullanımı kanama olasılığını arttırır.

Bağırsak poliplerine bağlı makat kanamaları: Kalın bağırsak polipleri ve kanserleri erkeklerde makattan kan gelmesine sebep olabilir. Polipler cerrahiyle alınmışsa hastaların %1'inde cerrahi sonrası makat kanaması görülebilir.

Bağırsak kanserine bağlı makat kanamaları: 50 yaşını aşmış hastaların %10'unda makat kanamasının nedeni bağırsak kanaması olabilir. Kan rengi parlak kırmızı olur. Dışkıda kan, bağırsak alışkanlıklarında farklılık, uzun süren kabızlık, ishal gibi belirtiler yaşanabilir.

Anjiodisplaziye bağlı makat kanamaları: Bölgede ufak damar bozukluklarından kaynaklanan kanama türüdür. Hastanın genel sağlık durumunu bozmayacak boyutta kanama yaşanır. Sindirim sisteminde en fazla görülen damar problemidir. Hastalık tedavi edilmediğinde büyük oranla tekrarlar. Tedavide damarın yakılması oldukça etkilidir.

Makat çatlağına bağlı makat kanaması: Tıbbi olarak anal fissür olarak tanımlanan makat çatlağı kanamaya ve bölgede kaşıntıya yol açan ufak bir yırtık olarak tanımlanır.

Makat fistülüne bağlı gelişen makat kanaması: Makat fistülleri makat derisi ve bağırsak arasında bulunan tünel şeklinde bir geçiş olarak tanımlanır. Makat fistüllerine bağlı olarak makat kanaması görülme olasılığı vardır.

Enfeksiyonlu kolite bağlı makat kanamaları: Dizanteri, salmonella, escherichia coli bakterileri kalın bağırsakta iltihap ve beraberinde kanamaya yol açabilir. Aniden kanlı ishal, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ateş, baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtilere yol açar.

İskemik kolite bağlı makat kanamaları: İleri yaş erkeklerde kalın bağırsağın tamamında meydana gelebilir. Fakat daha çok makata yakın olan kalın bağırsağın sol tarafında bulunan damarlarda tıkanıklık nedeniyle yaşanır. Bu bölümde gelişen kanamalar iskemik kolit kanamaları olarak tanımlanır. Tansiyon düşüklüğü, karın ağrısı, kanlı ishal gibi belirtiler gösterir. Hastalık kendiliğinden geçse de tedavi edilmediğinde tekrarlama olasılığı yüksektir.

Damar hastalıklarına bağlı makat kanamaları: Bölg]]> Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/diskidan-sonra-makattan-kan-gelmesi.html Sun, 11 Nov 2018 15:39:37 +0000 Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi, Defekasyon sırasında yada bunun haricinde meydana gelen anüsten sadece taze olan, parlak bir şekilde olan kanın, gaita ile beraber karışık bir şekilde kan gelmesi yada kan pıhtıları gelme Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi, Defekasyon sırasında yada bunun haricinde meydana gelen anüsten sadece taze olan, parlak bir şekilde olan kanın, gaita ile beraber karışık bir şekilde kan gelmesi yada kan pıhtıları gelmesine tıpta hematokezia yada rektal kanama denilmektedir. Kanamanın yoğunluğu, yani gelmekte olan kan oranı oldukça fazla değişiklik gösterebilir. Genellikle az oranda ve kendi kendine duran kanamalar meydana gelir. 

Oldukça fazla hastada birkaç damla taze kan geldiğini yada tuvalet kağıdına az oranda kan süründüğü bilinmektedir. Arada sırada biraz daha çok fakat kendi kendine duran kanama şeklindedir. Bu cins olan hafif şekildeki kanamalarda acil tanı ve tedavi uygulamak, acil olarak hastaneye yetişmeye gerek bulunmamaktadır, muayene ve basit olan tetkikler neticesinde tanı konup tedavisi yapılmaktadır.

Dışkıdan Sonra Makattan Kan GelmesiKanamanın şiddeti; Orta şiddette olan bir kanamada tekrarlanmış olan daha fazla oranlarda taze yada pıhtılı bir şekilde olan kan gelebilmektedir. Gelmekte olan kan gaita ile beraber yada kendi kendine gelebilir. Ağır bir şekilde olan kanamalarda hasta fazla kan kaybedebilir. Orta yada ağır bir şekilde olan rektal olan kanamalarda, yoğun bir şekilde oluşan kan kaybına bağlı olarak halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı olması, kişinin bayılması yada gerçekten bayılmalar meydana gelebilir. 

Hastanın tansiyonu düşebilir. Ender olarak hastayı şoka sokacak kadar yoğun bir şekilde meydana gelen kanamalar oluşabilir. Orta yada ağır bir şekilde meydana gelen kanamalar meydana gelen hastalar hastaneye yatırılarak takip ve tedavisi yapılmalıdır. Şoka girecek kadar yoğun olan kanamalarda hasta acil bir şekilde hastaneye yatırılıp kan transfizyonları yapılması gerekmektedir.

Kanın geldiği yerler; Rektal şekilde olan kanamalar ağırlıklı olarak kalın bağırsakta ve barsak sisteminin son bölümlerini meydana getiren kolon, rektum ve anüs bölümlerinden gelmektedir. Kolon sindirilmekte olan gıdadaki sulu olan bölümü emen ve defekasyon yapıncaya değin gaitayı depolamakta olan bağırsak bölümüdür. Kolonun son 15 santimlik olan bölümü rektumdur, anüs ise dış kısma açılmakta olan son olan 1,5-2 santimlik makat bölümüdür. 

Rektal bir şekilde oluşan kanamada gelmekte olan kanın rengi çoğunlukla kanamanın meydana geldiği yere göre farklılık gösterir. Anüse daha yakın olan yerlerde meydana gelen kanamalarda ise taze ve parlak renkte kırmızı bir şekilde olan kan gelmektedir. Daha yukarı olan bölümlerden ise daha az olan parlak kan gelmektedir. Kalın bağırsağın orta ve başlangıç olan bölümlerden gelen kan siyah, zift şeklinde ve kötü kokulu bir şekilde olabilir, buna melena adı verilmektedir. 

Bunun nedeni ise kanın bağırsaklarda daha uzun bir zaman kalmasına bağlı olarak bağırsakta bulunan bakteriler tarafından yok edilerek siyah bir renkte olan ve hematin adı verilen maddenin meydana gelmesidir. Melena kanın bağırsaklarda daha uzun bir zaman durduğu mide ve ince bağırsak kaynaklı olan kanamalarda meydana gelmektedir. Bazende kalın olan bağırsağın başlangıç bölümü kanamalarında da melena meydana gelebilir. 

Ender olarak mide ve duodenum, ince olan bağırsaklar yada kalın olan bağırsağın başlangıç bölümünden yoğun bir şekilde kanama meydana gelirse, bunlar hızlı bir şekilde aşağıya ineceği için bakteriler tarafından parçalanmadan dışarıya kırmızı olan renkte taze kan biçiminde de çıkabilir. Bazı vakitlerde bağırsakların herhangi bir kısmında oldukça az kanama meydana gelir. Rektal bir şekilde olan kanama göz ile görülmeyebilir. Kolon polip yada kanserlerinde oldukça az bir şekilde kanama meydana gelip bu gaita ile karıştığı için göz ile görülmemektedir. Fakat gaitada gizli bir şekilde olan kanı tetkiki yapan testlerle tespit edilebilir. Bu biçimde olan gizli kanamalar az bir şekilde fakat sürekli olarak kan kaybına sebep olduğu için anemi adı verilen kansızlık durumunun meydana gelmesine sebep olab]]> Makat Ağrısı https://www.makat.gen.tr/makat-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 01:17:36 +0000 Makat ağrısı, insanlarda anüs ya da rektum adı verilen bölgenin içerisinde ve çevresinde meydana gelen bir durumdur. Bu ağrı, aslında toplumun en yaygın şikayetlerinden biridir. Fakat, insanlar bu durumu genel olarak birbirleriyle Makat ağrısı, insanlarda anüs ya da rektum adı verilen bölgenin içerisinde ve çevresinde meydana gelen bir durumdur. Bu ağrı, aslında toplumun en yaygın şikayetlerinden biridir. Fakat, insanlar bu durumu genel olarak birbirleriyle paylaşmazlar. Bu nedenle çok duyulan bir sorun değildir. Makat ağrısının nedenleri genellikle ciddi tehlikeleri belirtmemektedir. İnsanlarda makat bölgesinde çok yüksek sayıda sinir ucu bulunmaktadır. Bu nedenle makattaki ağrılar, çok şiddetlidir. Makat ağrılarının birçoğu yaklaşık iki gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkmaktadır. Fakat bu ağrılar, iki gün geçmesine rağmen ortadan kalkmamışsa ciddi hastalıklar olabilir. Bunun için yapılması gereken en önemli şey bizim toplumumuzun çekindiği doktora gitmektir. Toplumumuzda birçok insan bu durum hakkında doktora gitmekten çekinirler. Aslında tıbbi olarak sağlık söz konusu olduğu için bu gibi konular için kesinlikle çekinmemek gerekmektedir. Makat ağrısında görülebilecek en büyük tehlike anal kanseridir. Anal bölgesinde oluşan kanser türleri, çok fazla ilerlediği zaman makat ağrılarına neden olabilir. Makat ağrısının nedenleri genellikle çok kolay bir şekilde teşhis edilmektedir. Bu ağrıların giderilmesi de en az teşhisi kadar kolaydır. Bu nedenle zaman kaybetmeden uzman bir doktora giderek sorunun nedenini anlayabilirsiniz. 


Makat AğrısıNedenleri nelerdir
 • Makat ağrısının en büyük nedenlerinden biri anal ilişkidir. Günümüzde insanların yaptıkları bu ilişki türünde sinir uçlarının bulunduğu anal bölgesinde şiddetli ağrılar meydana gelmektedir. Meydana gelen bu ağrılar, cinsel ilişki sırasında da uzun bir süre hissedilebilmektedir. Bunun için cinsel haz için bu tür ilişkilere girişilmemelidir.
 • İnsanlarda kolon kanseri adı verilen bağırsak sorununda bu tür makat ağrıları meydana gelebilmektedir. Bunun için hastalığın çok fazla ilerlemiş olması gerekmektedir. Eğer uzun sürelerden beri böyle bir ağrı varsa kesinlikle muayene şarttır.
 • İnsanlarda çok sık karşılaşılan kabızlık durumlarında da makat ağrısı meydana gelebilmektedir. Özellikle aşırı kabız olan insanlarda zorlamaya bağlı olarak makat bölgesi zarar görebilmektedir. Bu durum nedeniyle birçok kişi makat ağrısı sorunu yaşamaktadır. Fakat buna bağlı olarak gelişen ağrılar genellikle bir ya da en geç iki gün içerisinde ortadan kalkar. 
 • Bunun yanı sıra ülkemizde çok büyük bir sıkıntı olan hemoroid sorununda yani basur sorunun da ağrılar meydana gelmektedir. Meydana gelen ağrılar, direk olarak insanlarda kanama ve makat ağrısına neden olmaktadır. Bu durum nedeniyle tedaviler şarttır. 
 • Aşırı kabızlıkta olduğu gibi aşırı ishal durumlarında da makat ağrısı ortaya çıkarmaktadır. Bu gibi durumlarda da ishalin giderilmesi, ağrıların azalmasında etki yapacaktır. 
Makat ağrısı yaşayan kişi;
Eğer nedenini bilmediğiniz halde makat ağrısı yaşıyorsanız, bu durum için bol bol meyve, sebze ve diğer tam tahıllı gıdaları tüketebilirsiniz. Bu ürünlerin yanı sıra bol bol egzersiz hem makat ağrısı için hemde sağlığınız için sizlere faydalı olacaktır. Eğer makat ağrınız çok fazlaysa bu durumda günde birkaç kez sıcak su dolu bir leğene oturarak makat bölgenizi rahatlatın. Yapmış olduğunuz bu uygulamanın etkilerin çok kısa bir zaman içerisinde göreceksiniz. Makat bölgenizde oluşan ağrıların azaltılması amacıyla belli başlı ağrı kesicilerden destek alabilirsiniz. Bu şekilde birçok ağrıdan kurtulacaksınız. 

Ne zaman doktora gidilmelidir
Kişilerde makat ağrısı ile birlikte herhangi bir baş dönmesi ya da bayılma hissi meydana geliyorsa çok büyük bir ihtimalle makat ağrısı bu durumlarla bağlantılıdır. Bunun yanında makat bölgesinde herhangi bir nedene bağlı olarak kanama varsa yine kişi zaman kaybetmeden doktora gitmelidir. Son olarak kişide yüksek ateş, titreme, anal akıntı ve gittikçe kötüleşen bir ağrı varsa yine doktora görünmek şarttır. 
]]>
Makat Apsesi https://www.makat.gen.tr/makat-apsesi.html Tue, 13 Nov 2018 00:48:33 +0000 Makat apsesi, aslında birçok kişide görülen bir sorundur. Fakat ülkemizde insanların hem çekingen hem de toplumsal değerlerden dolalı bu gibi durumları dilden dile aktarmamaları nedeniyle çok duyulmamaktadır. Makat apsesi, insanl Makat apsesi, aslında birçok kişide görülen bir sorundur. Fakat ülkemizde insanların hem çekingen hem de toplumsal değerlerden dolalı bu gibi durumları dilden dile aktarmamaları nedeniyle çok duyulmamaktadır. Makat apsesi, insanlarda makat bölgelerinde meydana gelen iltihaplanma ve bu iltihaplanmanın sadece belli bir bölgede olmasıdır. Kişinin makatının tam yanında oluşan irin birikmesi, genellikle makat salgı bezlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu iltihaplanmaya ilk başlarda müdahale edilmediği zaman sorun hızlı bir şekilde büyüyerek iltihabın yayılmasına neden olmaktadır. Meydana gelen iltihaplanma sorunu, insan vücudunun hiçbir yerinden tam olarak kendiliğinden iyileşmez. İnsanlarda iltihap kurutucu ilaçlar kullanıldığı zaman, bu iltihaplar çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Makatta apse, hemen hemen her yaştaki insanda görülebilecek bir hastalıktır. Fakat doktora gelen şikayetler en çok 30-40 yaşındaki insanlarda makat apsesinin görüldüğünü göstermektedir. Bunun yanı sıra makat apsesi, günümüzde kadınlara göre erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. En çok dışkı yumuşaklığının arttığı dönemler olan ilkbahar ve yaz aylarında makat apsesi meydana gelmektedir. Bu durum sulu dışkı bezlerinin algı noktası olan çıkış noktalarını tıkayarak hastalığın meydana gelmesiyle sorunlar yaratmaktadır. 

Makat ApsesiMakat apsesinin belirtileri:
 • Makat apsesinin en büyük belirtisi, tabi ki makat bölgesindeki şişliktir. Şişlik, iltihabın birikmesine bağlı olarak büyümektedir. Bu nedenle hastalık ilerledikçe makat bölgesinde bulunan şişlikte artacaktır. Şişliğin içerisinde bulunan iltihap, kesinlikle sıkılmamalı ya da patlatılmamalıdır. 
 • Bir diğer belirti ise tabi ki makat bölgesinde kızarıklığın oluşmasıdır. Makat apsesi, ilk zamanlarda sadece kızarıklık olarak ortaya çıkar ve bu kızarıklık yavaş yavaş iltihaplanarak büyür. Dışarıdan kesinlikle iltihap belli olmaz. 
 • Makat apsesi, insanlarda oturma sırasında ciddi ağrılara neden olur. Bu ağrılar, nedeniyle insanlar oturarak yaptığı birçok işi yapamamaktadır. Bu durum özellikle masa başı işler yapan insanlarda ciddi problemlere neden olur. 
 • Bu tür belirtilerin yanında ayrıca insanlarda terleme sorunları, halsizlik problemleri ve makattan iltihap gelmesi gibi belirtiler de makat apsesinin belirtilerindendir. Bu belirtilerden birinin ya da birkaçının görülmesi durumunda makat apsesinden şüphe duyulabilir. 
Tanı ve tedavi nasıldır
Makat apsesi sorununda tanının konulabilmesi için öncelikle doktorunuzun göz ile muayene etmesi gerekmektedir. Göz muayenesi sonrasında sorun net olarak anlaşılamazsa ayrıca ultrason cihazıyla incelemeler yapılabilmektedir. Bu cihazla yapılan inceleme sonrasında teşhis tam olarak konulmaktadır. bu işlem sonrasındaysa tedaviler yapılmaktadır. Makat apsesinin tedavisi direk olarak cerrahi olarak yapılmaktadır. Bu uygulama direk olarak genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Fakat hastanın durumuna bakılarak lokal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Apse cerrahi yöntemlerle tam olarak boşaltıldıktan sonra, kişideki yüksek ateş ve aşırı ağrı çok hızlı bir şekilde iyileşecek ve kişi kendisini çok daha iyi hissedecektir. Üstelik bu durum yaklaşık birkaç saat içerisinde açıklığa ulaşacaktır. 

Makat apsesi genel olarak neden oluşur
Genellikle makat bölgesinden daha  önceden ameliyat olmuş insanlarda oluşan bu apseler, bazen de kişinin makat bölgesine aldığı darbeler nedeniyle oluşabilmektedir. Bunun yanında aşırı alkol tüketimi de insan vücudunda birçok problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genellikle oluşmuş ya da oluşmakta olan makat apsesi, doktorlar tarafından erkenden boşaltılmaktadır. Bu şekilde çok daha kolay tedaviler yapılır. 
]]>
Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı https://www.makat.gen.tr/kabizlik-sonrasi-makatta-agri.html Tue, 13 Nov 2018 23:34:30 +0000 Kabızlık sonrası makatta ağrı, olması oldukça can acıtan bir durum olarak bilinir. Makat, insan vücudunun kalça kısmındaki kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölüme çok yakın olan çukur yer olarak adlandırılır. Kabızlık, Kabızlık sonrası makatta ağrı, olması oldukça can acıtan bir durum olarak bilinir. Makat, insan vücudunun kalça kısmındaki kuyruk sokumu olarak adlandırılan bölüme çok yakın olan çukur yer olarak adlandırılır. Kabızlık, kişinin yediği gıdaları yeterince sindirememesi sonucu boşaltım sistemini yaparken (büyük dışkı) aşırı bir şekilde zorlanması olayına ve aynı zamanda  bağırsakların yeterince normal bir şekilde çalışmaması durumu olarak bilinmektedir. Bu sorun kimi zaman oldukça uzun süren can sıkıcı bir olay olarak geçmektedir. Yenilen gıdaların ve bazı hastalıklar sonucu oluşan nedenlerden dolayı kabızlık oldukça zor bir yaşam süreci olarak geçer. Bazen saatler boyu tuvalete mahsur kalmaya bile sebep gösterdiği olmuştur.

Kabızlık sonrası makatta ağrı olmasının iki farklı yönü bilinmektedir. Birincisi, önce aşırı kabızlıktan dolayı dışkıyı yaparken zorlamaktan kaynaklanan makat ağrıları olarak bilinir. İkincisi ise, makatta oluşan çatlak gibi rahatsızlıklardan dolayı tuvalete çıkma ihtiyacının ertelenmesi ve sonrasında gelen kabızlık ile birlikte makattaki ağrının git gide artması olayıdır. Kişi kabızlık sorununu yaşarken büyük dışkısını yaparken aşırı zorlanması kişinin makatında da aşırı zorlanmalar olabileceğinden makatta oldukça fazla ağrı olmaya başlar. Kabızlık sonra başlayan makat ağrısına normal olarak bilinen her gün tuvalete çıkılmaması olayı değildir. Çünkü bu durum haftada bir yada iki defa oluncaya kadar çok büyük risk taşımaz. Fakat  kabızlık belirtileri çoğu kişiye göre değişkenlik gösterebilir ve dolayısıyla günde üç defada veya haftada üç defa tuvalet ihtiyacı görülebilir. Bu durum makat ağrısına ve kabızlığa hemen yol açmaz. Fakat son üç ay içinde haftada üçten az tuvalet ihtiyacını gördüyseniz ve aynı zamanda karında ağrı ve şişlik oluyorsa, dışkının sert, zeytin boyutunda küçük olması, hafif olarak zorlamada acı ve yanma gibi durumların  olması kabızlığın belirtileri ve makat ağrılarına sebep olmaya başlar. Bu durumda uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi en doğru karar olarak bilinir.

Kabızlık Sonrası Makatta AğrıKabızlık sonrası makatta ağrı olmasına neden olan durumlar 
 • Kişinin uyguladığı  diyet sonrası ve beraberinde vücut için gerekli olan yeteri kadar lif bulunmaması ve kabızlığa yol açarak makatta ağrı olmasıdır.
 • İş veya hastalık sebebi ile sürekli olarak gün boyu oturarak hareketsiz kalınması ile kabızlık yoluyla makatta oluşan ağrılar.
 • En önemli faktör olarak vücut için oldukça faydalı ve gerekli olan  sıvı tüketiminin olduğundan yani yeterince az olması durumu yer alır. 
 • Sürekli iş veya başka uzun yol seyahatlerinden dolayı günün telaşı ile kişinin gün içerisinde gelmiş olan tuvalet ihtiyacını ertelemesi ile oluşan kabızlığın makattaki ağrıya sebep olması durumudur.
 •  Mevsim geçişleri dönemlerinde yaşanılan hava değişimi ve uzun zaman yapılan seyahatler neden olabilmektedir. 
 •  Gebelik döneminde de anne adayları bu sorunları yaşamaya başlar. 
 • Kronik olarak bulunan rahatsızlıkları olan kişilerin sürekli olarak  kullandığı ilaçların yan etkisi de bu duruma etki edebilmektedir. 
 • Bağırsakta tıkanıklık olarak bilinen ve bu şekilde meydana gelen bazı hastalıklar ve nedeni bilinmeyen kabızlık ile başlaması ve bu durumun makatta ağrı ile son bulmasına sebep göstermektedir.
Kabızlık sonrası makatta ağrı olmasının birkaç nedenleri arasında yer almaktadır. Bunlara etki eden durumların ortadan kaldırılması ve sindirim sistemini düzenleyen besin değeri yüksek gıdaların tüketilmesi oldukça bu ağrıyı en aza indirme yolu olacaktır. Bu yüzden kişi yediklerine oldukça dikkat etmesi ve doktor kontrolü altında muayene olması gerekir. 
]]>
Çocuğun Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/cocugun-makattan-kan-gelmesi.html Wed, 14 Nov 2018 06:47:54 +0000 Çocuğun makattan kan gelmesi, çocukların hasta oldukları dönemlerde doktor tarafından gaita testi istenilirken yada sonrası kan gelmesi durumu önemsenmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda sık karşılaşılan makattan kan gelmesi ç Çocuğun makattan kan gelmesi, çocukların hasta oldukları dönemlerde doktor tarafından gaita testi istenilirken yada sonrası kan gelmesi durumu önemsenmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda sık karşılaşılan makattan kan gelmesi çok sayıda hastalığın, ön belirtisi olarak karşımıza çıkar. Kanama nedeni ortaya çıkana kadar araştırmalıdır. Altında hangi sebep var ise bulunarak müdahale edilmelidir. Genel cerrah yardımı ile muayene yapılarak teşhis konulmalıdır. Çocuklarda küçük yaşlarda ise beslenme bozukluğuna dayanan sebeplerden kaynaklı durum söz konusu olabilir. Kabızlık şikayeti olan çocuklarda zorlanarak tuvalet ihtiyacını karşılarken makatta oluşan çatlaklık ise sebep olan bu durumda makattan kan gelir. Bu durum çocuklarda her yaşta görülebilir. Küçük yaşta bebeklik döneminden çocukluğa geçişte katı gıdalarla başlanıldığında çocuğun gaitası giderek katılaşmaya başlar. Bunun sonunda ise yırtıklar ve çatlaklar oluşmaktadır. Son derece ağrı oluşturan bu sebeplerden dolayı gaitanın  daha fazla geciktirilmesi sonucunu doğurur. Çocuklarda oldukça, zor ve sıkıntılı dönem oluşarak tuvalete gitme korkusu sarar. Kan her zaman çocuğun gaitasıyla birlikte görülmektedir. Çocuğun makattan muayenesi genel cerrah doktoru tarafından yapılır. Yapılan muayene ağrı olması normal bir durumdur. Doktorun önerilerin uyarak gerek ilaç veya küçük operasyon gerektiren bir durum olup olmadığını belirler.
 
Çocuğun Makattan Kan GelmesiMakattan kan gelmesi durumunda tedavi nasıl yapılır

Doktor muayenesi sonucu öncelik teşhis konularak hasta olan çocuğu bu sıkıntıdan amaç olan, kurtarıp sağlığına kavuşturmaktır. Tedaviye kabızlığın ortadan kaldırılması ile başlanılır. Kabızlık uzun dönemde gaitanın yumuşatılması, aralıklarının sıkılaştırılması ile ortadan kaldırılır. Çocuğun anne yardımı ile sıvı ve sulu, posalı yiyecekler yiyerek gaitası yumuşak duruma getirilmelidir. Bunun yanı sıra ılık oturma, banyoları ve ağrı kesici kremlerle makatta uygulanarak çocuk rahatlatılmalıdır. Yapılan bu işlem sonucu iyileşmesi sağlanılmaktadır. Çocuğun makattan gelen gaitası ağrısız ve yumuşak yapabilmesi  tedavide en büyük aşamadır. Bu tedavinin ardından şikayetler ortadan kalkmış ise tedavi uygulaması başarılı olmuştur. Ancak bu durum kolayca tekrar edebileceği unutulmamalıdır. Beslenme alışkanlığı ise bir kural haline getirilmelidir. Anne çocuğuna öğreterek beslenmenin önemini anlatmalıdır. Daha ciddi sorunlarla ameliyat gibi durumlarla, karşılaşmamak için daha dengeli ve düzenli beslenmeli bol bol su tüketilmelidir.

Çocuklarda beslenme nasıl olmalıdır.

En önemlisi aile çocuğun sağlığı açısından sebze yemeklerini sevdirmelidir. Meyve ve sebzenin vücut içerisindeki önemini anlatarak çocuğa aşılamalıdır. Çok su tüketmek, sulu, posası olan lifli gibi bağırsaklara faydası olan besinleri tüketerek çocuğunuza öğretilmelidir. Anne çocuğun beslenme alışkanlığını takip ederek sağlıklı olmasına yardımcı olmalıdır. Sağlıksız beslenmenin çok ciddi sorunlar doğurduğunu çocuğunuza anlatılarak uygulanmalıdır. 
]]>
Makat Genişlemesi https://www.makat.gen.tr/makat-genislemesi.html Wed, 14 Nov 2018 15:57:59 +0000 Makat genişlemesi, bu bölgede genişleme olması kontrolsüz gaz kaçaklarına ve dışkı kaçırma gibi problemlere sebep olur. Dışkı kaçırmada genellikle iç çamaşırı kirlenmesi söz konusu olur. Gaz kaçırma ise öksürürken, Makat genişlemesi, bu bölgede genişleme olması kontrolsüz gaz kaçaklarına ve dışkı kaçırma gibi problemlere sebep olur. Dışkı kaçırmada genellikle iç çamaşırı kirlenmesi söz konusu olur. Gaz kaçırma ise öksürürken, hapşırma esnasında  veya gülerken aniden gaz kaçırma gibi problemlere neden olur. Bunun sebepleri makat bölgesinde genişleme olduğundan dolayı kasların kendini rahat bırakmasından kaynaklanmaktadır. Bu bölgede bulunan genişlemeleri belirli yapılacak egzersizler ile giderebiliriz. Bu yapılacak egzersize kigel manevrası ismi verilir. Bu yöntem ile düzelmeyen makat genişlemesi için cerrahi yöntem kullanılabilir. Hastanın iyi değerlendirilmesi yapılacak tedavi ve yöntemi için oldukça önemlidir. Buna göre gerekli planlama yapılarak makat bölgesindeki genişleme için gerekli tedavi uygulanır.

Makat bölgesindeki genişlemenin nedenleri
Bu bölgede genişlemenin sebeplere anal bölgedeki ameliyatlar sebep olabilir. Burada bulunan anal fissür ameliyatında kaz kesme işleminin yanlışlıkla fazla yapılması dolayısıyla anüsü kaplayan kasların kontrolsüz kesilmesi ile meydana gelmiş olabilir. Ayrıca hemoroit ameliyatlarında yanlışlıkla kasların kesildiğinde oluyor. Böyle durumlarda makatta genişlemeler oluşur. Yaralanma gibi problemlerde bu bölgede genişlemeye sebep olabilir. Doğum sırasında bebek çıkma esnasında zor doğumlarda yapılan epizyotomide kasların kesilmesine neden olur. Anal seks yapılması bu bölgede makat kaslarında gevşemeye sebep olu. Bu gevşeme ilerlediği zaman kasların daha zayıf olmasına sebep olduğu için makatta genişlemeye sebep olur.

Makat GenişlemesiMakat genişlemesi tedavisinde yapılacak incelemeler
Tedaviye başlamadan önce hastalığın psikolojik durumu değerlendirilmesi gerekir. Daha önce makat bölgesinden ameliyat olup olmadığı yapılan tetkikler ve incelemeler ile elle kontrol edilmelidir. Ayrıca daha önce doğum yapıp yapmadığı ve doğumu hangi yöntemle yaptığı öğrenilmelidir. Doğum sırasında epizyotomi bölgesinin açılıp açılmadığının muayene edilmesi gerekir. Ayrıca hastanın anal seks yapıp yapmadığı öğrenilmelidir. Bu işlemlerin yanı sıra cinsellikle alakalı makata herhangi bir cismin sokulup sokulmadığının bunun sonucu burada oluşan tahribatın belirlenmesi gerekir. Çünkü makat kaslarına zarar verilmesi makat bölgesinde genişlemeye sebep olur.

Makat bölgesindeki yapılacak testler
Makat bölgesinde gerekli olan tedavi uygulanmadan önce makat bölgesinin zararının tespiti için gerekli testlerin yapılması gerekir. Öncelikle elle muayene yapılarak deformasyonların tespiti yapılır. Ayrıca bu işlem sonrasında anal refleks testi uygulanır. Hastanın makat bölgesinde sıkma gücünü belirlemek için parmak ile muayene yöntemi uygulanır. Ayrıca anoskop muayenesi ile gerekli muayeneler yapılarak; kas yırtığı olma ihtimali varsa anal ultrason yöntemi ile gerekli tetkikler yapılır. Anal manometri ve miyografi kullanılarak bu bölgede bulunan hasarın tespit edilmesi sağlanır. Gerekli incelemeler yapılarak makat bölgesindeki hasarın tespit edilmesinden sonra gerekli tedavi işlemi sağlanır.

Makat bölgesinde bulunan genişlemede tedavi
Öncelikli olarak hastanın psikolojik destek alması gerekir. Daha sonra hastanın ishal olmayacak şekilde beslenme şekline devam etmesi gerekir. Bu konuda doktorun verdiği uygun listeyle hastaların yediği yiyeceklere dikkat etmesi sağlanır. Hastaya makat daraltma egzersizleri yapması tavsiye edilir. Makat daralma egzersizinde makat bölgesine 3 mm kalınlığında zarar vermeyecek, bir cisim küçük peçete parçası gibi şeyler ile makat egzersizi yapması sağlanır. Bu egzersizi yaklaşık olarak 2 ay yapması istenir. Bu yöntemi hastanın otururken veya iş yaparken herhangi bir durumda makat kaslarının kasılması şeklinde uygulanmalıdır. Sürekli tekrarlanması daha iyi sonuç alınmasını sağlar. Daha sonraki ayın sonunda bu egzersizleri rağ]]> Makat Hastalıkları https://www.makat.gen.tr/makat-hastaliklari.html Wed, 14 Nov 2018 23:03:54 +0000 Makat hastalıkları; çok çeşitli olup birçok insanın yaşamını kabusa çeviren hastalıklardır. Genelde en bilinir olanı makatta basur oluşması ve kıl dönmesidir. Günümüzde bu tip makat hastalıkları olan insanlar genelde ra Makat hastalıkları; çok çeşitli olup birçok insanın yaşamını kabusa çeviren hastalıklardır. Genelde en bilinir olanı makatta basur oluşması ve kıl dönmesidir. Günümüzde bu tip makat hastalıkları olan insanlar genelde rahatsızlıklarını kabullenmeyip tedavi olmamaktadır. Fakat rahatsızlıklar ilerleyince çok tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Makat HastalıklarıMakat hastalıklarını birkaç bölümde inceleyebiliriz.
 • Hemoroid (halk arasında basur ya da mayasıl dediğimiz rahatsızlık) Normalde 50 yaş üzerinde görülen bir rahatsızlıktır. Fakat günümüzde 7'den 70'e herkeste görülebilen bir rahatsızlık haline geldi.
 • Kıl dönmesi hastalığı ( her yaşta görülebilir)
 • Makatta kaşıntı (her yaşta görülebilir)
 • Makatta apse ( her yaşta görülebilir tedavi edilmezse hayati tehlike yaratacak sonuçlar doğurabilir)
 • Bağırsağın makattan dışarı çıkması ve çesitli bağırsak hastalıkları( maalesef bu rahatsızlıklarda tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabilen sonuçlara neden olabilir)
Hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ve yaşamımızı çekilmez kılan makat hastalıklarının  ilk  belirtileri şu şekildedir.
 • Ağrı
 • Kanama
 • Kaşıntı
 • Kabızlık veya ishal
 • Bitkinlik halsizlik
Günlük hayatımızda her zaman karşılaşabileceğimiz makat hastalıklarının oluşması çeşitli nedenlere bağlı olabilir.
Bunların en başın da sağlıksız beslenmeden kaynaklanır. Hemen peşinden stres ve günümüzde yaşadığımız yoğun hayat temposu vücudumuza karşı gerekli özeni yerine getiremememiz birçok hastalığa da davet çıkarmış olur. İş hayatında sürekli oturarak çalışmak, hamilelik süreci, spor yapmamak, alkol tüketimi de önemli etkenlerdir. Makat hastalığına sahip olan kimseler acı yiyeceklerden ve kırmızı etten uzak durmalı lifli yiyecekler ile beslenmelidir. Günümüzde insanlar o kadar çok ağrı çekmesine rağmen çekindikleri için tedaviden kaçınmaktadırlar. Fakat günümüzde bu tip hastalıklarının tedavisi artık lazer ve botoks tedavisi ile çok kolay bir şeklide yapılabilmektedir. Hastanelerin ve çeşitli sağlık kuruluşlarının bu konuda duyarlı olmaları ve insanları bu konuda tedavi için teşvik edici çalışmalar yapılması, ihmal ederlerse nasıl sonuçlar ile karşılaşacaklarının anlatılması gerekmektedir.
]]>
Makat Ağzında Şişlik https://www.makat.gen.tr/makat-agzinda-sislik.html Thu, 15 Nov 2018 00:09:38 +0000 Makat ağzında şişlik, bu oluşumun makat bölgesinde bulunmasının birçok sebebi olabilir. Makat bölgesinde ortaya çıkan şişlik başka problemlere sebep olduğundan, vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Makat bölgesinde hi Makat ağzında şişlik, bu oluşumun makat bölgesinde bulunmasının birçok sebebi olabilir. Makat bölgesinde ortaya çıkan şişlik başka problemlere sebep olduğundan, vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Makat bölgesinde hiçbir rahatsızlığı olmayan bir kişinin makat bölgesinde ele gelen düzensizlikte kabarıklık, tümseklik gibi problemler olması bu bölgede şişlik olması ile tanımlanır. Makatta beze, makatta sivilce veya makatta meme olarak bilinen bu durum farklı hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkar. 

Makat bölgesinde bulunan şişliğin nedenleri
Makat bölgesinde bulunan şişliğin genel nedenleri arasında hemoroit yer alır. Makat apsesi bu bölgede şişliğe neden olduğundan dolayı şişliklerin temel etkenlerinden biridir. Ayrıca makat siğili veya kıl dönmesi gibi sebeplerde anüs bölgesinde şişliklere sebep olabilir. Ayrıca şişliğinin sebepleri arasında makat çatlağı, makat fistülü, ülseratif kolit, cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları, rektum kanseri, rektit, rektal polip, makat kanseri, makat sarkması ve matta bulunan kaşıntılı makat bölgesinde şişlik ile meydana gelir. Bu bölgede oluşan şişliğin aniden ortaya çıkması ağrılarla birlikte seyretmesi halinde bölgede kan toplanmasına sebep olduğu için anal hematom ismi verilen hastalığa neden olur. Bu hastalıkta basur olarak algılanırken; vakit kaybedilmeden doktor tedavisi gerekir. 

Makat Ağzında ŞişlikMakat bölgesindeki şişlikte tanı
Yapılacak muayene esnasında makat bölgesi bölgesindeki şişliğin tespit edilmesi sağlanır. Doktorun yapacağı elle makat muayenesi gerçekleştirirken; gerek görülmesi halinde anoskopi, sigmoidoskopi, rektoskopi, kolonoskopi gibi gerekli yöntemler ile bu bölgede oluşan şişliğin asıl nedeninin saptanması sağlanır. Makat bölgesindeki şişliğinin saptanmasının ardından gerekli tedavilerin uygulanması için öncelikli olarak hastalığının kesin tanısının konması gerekir. 

Makat bölgesinde oluşan şişlikte alınacak önlemler
 • Bu bölgede oluşan şişlik sonrasında hastanın ılık su ile banyo yapması sağlanır. 
 • Ayrıca gün içerisinde iki kez yaklaşık olarak 20 dakika sıcak suda oturmaları bu bölgede bulunan şişliğin ve gerginliğin azalmasını sağlar. 
 • Aniden ortaya çıkarman şişliklerde bu bölgeye buz uygulaması yapmak bu bölgede bulunan ağrılarının azalmasını sağlar. Bunun için buzun bir torbaya konularak sonra havluyla sarılıp makat bölgesinde yerleştirilmesi bölgede soğuk etkisiyle şişliğinin giderilmesi sağlanır. Böylelikle ağrılarında azalması sağlamış olur.
 •  Ayrıca lokal anestezik ve kortizonlu kremlerle bölgede bulunan şişliğinin giderilmesi sağlanır.
 • Bölgesinde bulunan şişlik sebebiyle ağır egzersizler yapmak, bu bölgede bulunan şişliğinin artmasına sebep olur. Sürtünme ile bu bölgedeki şişliklerde zonklama gibi şikayetler yaşandığı için bu dönemlerde ağır spor yapmaktan kaçınılması gerekir.
 • Ayrıca vücut geliştirme, bisiklet sürme, ata binme, motorsiklet sürmek gibi aktivitelerden makatta şişlik olduğu zaman uzak durulması gerekir. 
 • Makat bölgesinde oluşan şişlik sonrasında kabızlık gibi problemlerde bu bölgede bulunan şikayetlerin artmasına sebep olabilir. Bu süreçte ıkınmak gibi yöntem tercih edildiği için çeşitli sıkıntılar ortaya çıkar. Dışkılama esnasında makat bölgesinde bulunan ıkınma basıncı bu bölgede şişmelerin yanı sıra yırtık ve çatlaklar oluşmasına sebep olduğundan dolayı bu bölgenin tahribatının artırılmasına sebep olur. 
 • Bu bölgede kan birikmesi sebebiyle damar içindeki kanın artması bu bölgedeki şişlikler arttığından dolayı, cilt altına biriken kanın şişmeye neden olması ve bu bölgede bulunan aşırı ağrılara sebep olduğu bilinir. 
 • Bu dönemde hastanın acı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak kalması gerekir. Çünkü bu tarz gıdalar makatta bulunan şişliğin artmasına neden olur.
Makat bölgesi]]> Makat İltihabı https://www.makat.gen.tr/makat-iltihabi.html Thu, 15 Nov 2018 06:59:17 +0000 Makat iltihabı; anorektal apse, perianal apse veya anal apse olarak adlandırılmaktadır. Makat kısmında oluşan apse %90 makat kanalındaki anal (kanal) dişli çizgiye başka bir deyişle linea dentata'ya açılan 4-10 adet salgı b Makat iltihabı; anorektal apse, perianal apse veya anal apse olarak adlandırılmaktadır. Makat kısmında oluşan apse %90 makat kanalındaki anal (kanal) dişli çizgiye başka bir deyişle linea dentata'ya açılan 4-10 adet salgı bezinin tıkanması ve iltihaplanması sonucu olarak meydana çıkmaktadır. Anal apse makatta meydana iştirak eden iltihaplanma sonucu olarak irin toplanmasıyla meydana gelmektedir. Anal apse makat salgı bezlerinin iltihaplanmasından ötürü yayılım gösterir.  

Makatta yer alan bu bezlerin asıl misyonu mukus salgılayarak dışkı çıkışını kolaylaştırmaktır. Bu vaziyet ivedi cerrahi müdahele gerektiren ciddi sayılabilecek bir hastalıktır. Bu rahatsızlık her yaşta görülebilmekte fakat 30-40 yaş grubunda fazla görülmektedir. Bu sağlık sorununun erkeklerde görülme oranı bayanlarda görülme oranına göre daha çoktur. En çok fazla dışkı yumuşaklığının arttığı ilkbahar ve yaz aylarında görülür. yerleşim yerlerine göre çeşitli isimler almaktadır. Bu adlar; 
 • Perianal 
 • İntersfinkterik 
 • İschiorektal 
 • Supralevator 
Makatta İltihap ve Apsenin Semptomları Nelerdir 
 
Dışkılama anında makat kısmında ağrı meydana gelir ve bu biçimde başlar. İleri ki zamanlarda makat kısmında kızarıklık, şişlik ve hararet düzeyinde yükseliş benzeri belirtiler meydana çıkmaktadır. Hasta olanlarda bu belirtiler dışarısında makattan gelmekte olan irin, ateş, halsizlik ve terleme model belirtiler de meydana çıkmaktadır.   
 
Makat İltihabıMakatta İltihap ve Anal Apse Neden Oluşur 
 
Makatta oluşan irin ve anal apsenin oluşumlarına anal bölgeye tatbik edilen rastgele cerrahi tek müdahale, anal alanda meydana iştirak eden travmalar, anal fissür-fistül varlığı, bundan önce de geçirilmiş meydana iştirak eden anal apse hikayesi benzeri bir şeylere yol açmaktadır. Yeniden makatta irin ve anal apsenin oluşumuna uzunca devam eden ishallerde kapı aralamaktadır. Yeniden çok alkol/içki kullanımı, çok kilo alma miktarı da riziko etmenleri aralasında bulunmaktadır.  
 
Makatta İltihap ve Anal Apse Ne Türlü Yayılır 
Artan irin miktarlarının uygulamış meydana geldiği basınç sebebi ile intersfinkterik apse, kendini çevreleyen komşu dokulara gerçek yayılım göstermekte ve bu biçimde ten altına gerçek ilerleyerek perianal boşluğa ulaşır ve büyüyerek perianal apse oluşumuna kapı aralamaktadır. İltihap ve apsenin teşhis ve rehabilitasyonu ne civarı gecikir ise bu rahatsızlık o oranda çabuk yayılmaktadır ve kompleks vaziyet alır. 

Makat fistülü ne türlü oluşur 
Mide ve bağırsak sisteminin en nihai kısmını yaratan makat bölgesinin çevresinde 2 tane adale tabakası bulunur. Dış adale tabakası veya eksternal anal sfinkter, dışkıyı tutma işlevini imkanı sunan çizgili veya iradeli adale liflerinden meydana gelir. İç adale tabakası veya internal anal sfinkter ise, düz veya istem dışı adale liflerinden meydana gelir ve birey bu lifleri denetim edemez ve bezlerin misyonu, makatın kayganlığını sağlamak ve dışkılama görevini kolaylaştırır. Belirtilen bezler iltihaplanırsa ''anal kriptit'' adı verilir ve sonrasında bağırsak ile ten aralarında tek tünel gelişmektedir ki bunun için ''makat fistülü'' adı verilir. 
 
Hangi hastalıklar makat fistülüne yol açar  
 • Makatta apse 
 • Makatta çatlak 
 • Crohn hastalığı 
 • Bazı enfeksiyonlar: aktinomikoz, klamidya, HİV 
 • Makat kanseri 
 • Işın rehabilitasyonuna (radyoterapi) bağlı: makat kanseri veya prostat kanseri sebebi ile tedavi sonrasında 
 • Makat fistülünün semptomları nelerdir 
 • Tekrarlayan makat apseleri 
 • Makatta şişlik 
 • Bağırsak hareketleri ve gaz çıkartmanın ağrılı olması 
 • Makattan kan gelmesi 
 • Makattan sarı rengarenk ve birtakım durumlarda kanlı ve berbat kokulu akı]]> Makat Geliş https://www.makat.gen.tr/makat-gelis.html Fri, 16 Nov 2018 02:09:41 +0000 Makat geliş, gebelik döneminde anne karnındaki bebeklerin çoğu rahimde baş aşağı pozisyonda konumlanır. Bazı bebeklerde ise durum tam tersidir. Bebeğin poposu ya da ayakları veya her ikisi de ön tarafa gelecek şekil Makat geliş, gebelik döneminde anne karnındaki bebeklerin çoğu rahimde baş aşağı pozisyonda konumlanır. Bazı bebeklerde ise durum tam tersidir. Bebeğin poposu ya da ayakları veya her ikisi de ön tarafa gelecek şekilde durur. Bu durum makat geliş olarak tanımlanır. Doğum tarihi yaklaştığında anne karnındaki bebeğin hangi pozisyonda durduğu bilinmelidir. Bu sayede doğumun en iyi şekilde nasıl gelişeceği hakkında doktor ile plan yapılabilir. Normal şartlarda gebelik dönemi 40 hafta sürer. Gebeliğin ilk 36 haftalarında anne karnındaki bebek farklı pozisyonlarda olabilir. 36. haftadan sonra bebeğin yeri daraldığı için artık sık pozisyon değiştirmez.

  Doğumun gerçekleşmesine 1 ay kala bebek baş kısmı aşağı olacak şekilde pozisyon alır. Eğer baş kısmı önde olacak şekilde pozisyon almamışsa poposu, ayakları ya da her ikisi de önde olacak şekilde olabilir. Günü tamamlanmış doğumların yaklaşık %3'ünde makat gelişine rastlamak mümkündür. Bu gibi durumlarda doğumun nasıl gerçekleşeceği doktor ve anne adayı tarafından planlanmalıdır. Eğer bebekte makat gelişi varsa doğum genelde sezaryen ile gerçekleştirilir. Makat gelişli bebeklerde genelde sağlık açısından bir problem olmaz. Fakat başı önde olan bebeklere nazaran bazı risklerin gelişme olasılığı vardır.

  Makat GelişMakat gelişi sebepleri nelerdir

  Anne karnındaki bebeğin neden makat gelişli olduğu her zaman bilinemez. Makat gelişimi aşağıdaki durumlarda gerçekleşebilir;

  • İkiz ya da çoğul gebelik varlığında
  • Amniyon sıvısının yetersiz ya da fazla olduğunda
  • Erken doğumlarda
  • Rahimde şekil bozukluğu varsa
  • Rahimde miyom gibi oluşumlar varsa
  • Anne adayının ilk gebeliği değilse
  • Plasenta rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatmışsa makat geliş gelişebilir.

  Anne karnındaki bebeğin geliş pozisyonu nasıl tespit edilir

  Doğum yaklaştığında doktor bebeğin gelişimini tespit eder. Doktor muayene ederek bebeğin yönünü tespit edebilir. Elle muayene ile bebeğin, poposunun, sırtının, ayaklarının ve başının ne tarafta olduğu tespit edilerek makat geliş varlığı saptanabilir. Makat gelişi tespit edilmişse tanıyı kesinleştirmek için ultrason alınabilir. Bebeğin pozisyonu doğum anına kadar değişebilir. Doğum yaklaştıkça bazı bebekler normal pozisyona gelebilir. Bazen makat gelişi doğum anına kadar bilinmeyebilir ve ilk defa doğum sancılarıyla beraber tespite dilebilir.

  Makat gelişli bebeğin pozisyonu değiştirilebilir mi

  Anne karnındaki bebeğin geliş pozisyonu makatsa doktor pozisyonu değiştirmeyi deneyebilir. Bu işlem bebeği baş aşağı çevirme yöntemidir ve normal doğum olasılığını arttırabilir. Doktor elleriyle anne karnının belirli bölgelerine bastırarak bebeğin dönmesini sağlayabilir. Eğer bu işlemle pozisyon değişmezse bebek geriye döndürülmeye çalışılabilir. Bebeğin döndürülmesi gebeliğin 36. haftasından sonra denenebilir. Çünkü daha önceki haftalarda yapıldığında bebek tekrar pozisyon değiştirebilir.

  Anne karnındaki bebeğin pozisyonunu değiştirmek için doktor annenin genel sağlık durumunu ve gebeliğini sorgular. Çünkü bazı durumlarda pozisyon değiştirmek riskli olabilir ve başarı oranı oldukça düşüktür. Eğer doktor riskli bir durum fark etmişse pozisyon çevirme uygulamaz.

  Doktor pozisyon çevirmeye başlamadan önce ultrasonla bazı incelemeler yapar. Bu incelemelerde, bebeğin, plasentanın pozisyonu ve amniyon sıvının miktarı değerlendirilir. Bebeğin çevrilmesine yönelik yapılan girişimde ultrasondan yardım alınabilir. Eğer çevirme anında bir sıkıntı yaşanırsa annenin acil sezaryen doğuma alınması gerekebilir.

  Makat gelişinde doğum

  Makat gelişli bebeklerde doktor anne ve bebeğin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak en uygun doğum şekline karar verir. Eğer bebek döndürülebilirse normal doğum yapılabilir. Doğum zamanı gelmiş ve bebek makat geliş pozisyonundaysa sezaryen doğum yapılır.

  Çocuklarda Makat Kaşıntısı https://www.makat.gen.tr/cocuklarda-makat-kasintisi.html Fri, 16 Nov 2018 04:38:02 +0000 Çocuklarda makat kaşıntısı, oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bu farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların sorunlarını yeterince anlatamamaları nedeniyle ailelerin bu konuda daha hassas olması gerekir. Çocuklarda mak Çocuklarda makat kaşıntısı, oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bu farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların sorunlarını yeterince anlatamamaları nedeniyle ailelerin bu konuda daha hassas olması gerekir. Çocuklarda makat kaşıntısının en fazla görülen nedenleri arasında bağırsaklardaki kıl kurdu sorunu gelir. Bu etken evdeki yetişkinleri de etkisi altına alabilir. Bu yüzden sorunun üzerine eğilmeli, nedenleri tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.


  Çocuklarda makat kaşıntısı nedenleri

  Ciltte tahriş: Makat bölgesi nemin fazla olduğu, sürtünmenin olduğu bir alandır. Bunlar ciltte tahrişe neden olabilecek önemli etkenlerdir. Aynı zamanda kullanılan tuvalet kağıtları, içeriğinde yumuşatıcı olan sabunlar, değişik kokular, giysilerdeki boyalarda cilt tahrişine neden olarak, makat kaşıntısı sorunu yaşanmasına yol açabilir.

  Sindirim problemleri: Çocukların beslenmesinde ishal olmasına neden olabilecek etkenler makat tahrişi ve makat kaşıntısına neden olabilir. Dışkının anüs bölgesini kirletmesi, dışkı sızması gibi etkenler makat kaşıntısı yapabilir. Bu nedenle çocuğunuz ishal olmuşsa, makat kaşıntısıyla karşılaşabilir.

  Hemoroit: Bu sorun anüs bölgesinde ve kalın bağırsaklardaki kılcal damarların şişmesi olan hemoroitlerin neden olduğu kaşıntılardır. Çocuklarda nadiren de olsa bu sebepten kaynaklanan makat kaşıntısı olabilir. Bu genellikle yetişkinlerde etkili olur.

  Enfeksiyonlar: Bağırsaklardaki parazitlerden ortaya çıkan makat kaşıntıları çocuklarda daha yaygın şekilde görülür. Özellikle kıl kurdu denilen parazitler evde yaşayan herkesi etkileyebilir.

  Cilt hastalıkları: Ciltte döküntülü lezyonlara neden olan sedef, dermatoid gibi etkenlerde makat bölgesinde kaşıntıya neden olabilir.

  Çocuklarda Makat KaşıntısıÇocuklarda makat kaşıntısı nasıl geçer

  Öncelikle makat kaşıntısına neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Uygulanacak tedavi ve önlemler buna göre belirlenmelidir. Altta yatan etken tedavi edilince ya da önlenince makat kaşıntısı kendiliğinden geçecektir. Makat kaşıntısı için uygulanan ilaç tedavisinde merhemler kaşıntıyı oldukça azaltır. Bunun için çinko oksit içeriği olan merhemler, hidrokortizon kemler kaşıntıyı azaltarak, kişide rahatlama sağlar. Bu tedavi sırasında çocukların makat bölgesi temiz tutulmalıdır. Eğer kıl kurdu enfeksiyonları bulunuyorsa, bunun için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon tedavisinde tek doz ilaç yeterli olsa da, gerekirse 2 hafta sonra doz ikinci kez tatbik edilebilir.

  Çocuklarda makat kaşıntısı tedavisinde ciltte tahrişin giderilmesi için bölgeye vazelin sürmek, sıkça yıkamak, banyo ve tuvalet sonrası makat bölgesi temizliğine ve kuru tutulmasına özen gösterilmelidir. Özellikle çocukların makat bölgesini kaşımaması sağlanmalıdır. Bu belki zor olabilir, ancak tahrişi engelleyecektir. Makat temizliğinde koku içeren sabunlardan kaçınılmalıdır. Çocukların iç çamaşırları pamuklu olanlardan tercih edilmelidir. Bu bölgenin kuru kalmasına yardımcı olacaktır. Çocuklarda makat kaşıntısı bazen bölgenin asitlik oranının yüksek olması nedeniyle oluşabilir. Bu durumda makat bölgesi suyla seyreltilen elma sirkesiyle her gün silinirse, bölgedeki asitlik oranı düzenlenmiş olur ve kaşıntı azaltılır. 
  ]]> Makat Kaşıntısı https://www.makat.gen.tr/makat-kasintisi.html Fri, 16 Nov 2018 07:02:06 +0000 Makat kaşıntısı, kalça ve anüs çevresinde farklı sebep ve faktörlerden oluşan kaşınmadır. Bu kaşınmalar da sebepler belirlendikten sonra tedavi ve çözüm üretilebilir. Tahlil ve muayene mutlaka yapılmalıdır.  Makat kaşıntısı, kalça ve anüs çevresinde farklı sebep ve faktörlerden oluşan kaşınmadır. Bu kaşınmalar da sebepler belirlendikten sonra tedavi ve çözüm üretilebilir. Tahlil ve muayene mutlaka yapılmalıdır. 

Makat Kaşıntısının Sebepleri
 • Temizliğin yapılmaması
 • Giyimde yapılan tercihler
 • Dış ve iç parazitler
 • Aşırı kilo
 • Hemoroid varlığı
 • Tuvalet ve banyo sonrasında iyi kurulama yapılmaması
 • Gıdalara bağlı sebepler
 • Islak mendil ve kalitesiz tuvalet kağıdı
 • Anüs çatlağı
 • Enfeksiyon 
 • Makat ameliyatı
Makat bölgesinin temizliği mutlaka su ile yapılmalıdır. Sabun ve şampuanla temizlik doğru  değildir. Ayrıca duş sonrasında bölgede kalan sabun artıkları kaşınmalara sebep olacağı için durulamaya özen gösterilmelidir. Giyimde sentetik çamaşırlar kaşınma ve terletme yapacağından tercih edilmemelidir. Bunun yerine daha pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Aşırı kilo sonucunda hareket ederken kalçaların birbirine sürtmesi, anüs çevresinde alerjik reaksiyonlara kaşınma ve terleme sonucu yanmalara sebep olabilir. Sağlık için mutlaka fazla kilolardan kurtulmak gerekir. Anüs de oluşan kılcal damar çatlaması ve bazı sebeplere bağlı dışa büyüyen memeler halinde olan hemoroidler de kaşınma sebeplerinden biridir. Makat temizliği kadar bölgenin kurulanması da çok önemlidir. Aşırı hassas bir bölge olduğu için mutlaka duş ve tuvalet ihtiyacından sonra kurulamak ve enfeksiyon riskini azaltmak çok önemlidir. Hayvansal ve laktoz içeren gıdalar (peynir, süt, ayran, yoğurt) ve aşırı baharatlar da kaşınmaya sebep verebilir. Parazit olarak da en çok görülen kıl kurdudur. İlaçlar, temiz ve dengeli beslenme ile kıl kurdunu önlemek mümkündür. Makat bölgesinin ıslaklığı, cilt hastalıkları, çeşitli sebeplerden oluşan iltihaplanmalar, sıcak hava aşırı terleme de kaşınmaya sebep olur. Islak mendil çeşitli parfüm ve kimyasal içerdiğinden kullanım sonrası makatta kaşınmalara sebep olur. Ayrıca ıslak ve nemli kalmasından dolayı da kaşıntı yapabilir. Yapılan temizlik kadar kullanılan ürünlerin kalitesi de çok önemlidir. Cildi tahriş edebilecek yada yapışacak tuvalet kağıdı kullanımından kaçınılmalıdır. Beslenmeye bağlı sürekli kabızlık durumu anüs çatlaklarına sebep olabilir. Çatlak oluşan bölümde nem ve ıslaklıktan dolayı kaşınmalar oluşabilir. Kullanılan suyun temizliği de enfeksiyon kapmama açısından çok önemlidir.

Makat KaşıntısıMakat Kaşıntısı Tedavi Yöntemleri

Doğru muayenede öneri ve ilaçlarla tedavisi mümkündür. Tedavi ve süreçleri şu şekilde sıralanır;
 • Temizlik ve hijyen kurallarını doğru uygulamak
 • Kaşıntı merhemleri kullanmak
 • Kilo vermek
 • Parazitleri yok etmek
 • Pamuklu bol ve rahat iç çamaşırı kullanmak
 • Nemli kalmasını önlemek ve kuru kalmasını sağlamak
 • Süt ürünlerini az tüketmek
 • Çay ve kahveyi az tüketmek
 • Turşu ve aşırı baharatlı gıdaları az tüketmek
Bu yöntemler doğru ve düzenli uygulandığı zaman makat kaşıntısı yok edilebilir. Hijyen ve temizlik kurallarından sonra devam eden kaşınmalarda mutlaka hekim yardımı alınmalıdır.
]]> Makat Sarkması https://www.makat.gen.tr/makat-sarkmasi.html Fri, 16 Nov 2018 20:50:22 +0000 Makat sarkması, oluşan makat sıkıntıları arasında ilk sıralarda yer alır. Bu hastalığa rektum sarkması ismi de verilir. Kalın bağırsağın son kısmına rektum adı verilirken; makat veya anüs ismi de verilir. Değişik nedenle Makat sarkması, oluşan makat sıkıntıları arasında ilk sıralarda yer alır. Bu hastalığa rektum sarkması ismi de verilir. Kalın bağırsağın son kısmına rektum adı verilirken; makat veya anüs ismi de verilir. Değişik nedenlerle dışarıya doğru bağırsağın çıkması makat sarkması olarak değerlendirilir. Bu oluşumda kalın bağırsağın 15 santimetrelik son kısmının kendi içinde doğru döndüğü durumdur. Rektal prolapsus adı ile isimlendirilen bu durum erkeklerden daha çok kadınlarda görülür. Bu hastalığın ıkınmaya bağlı olarak dışarıya çıktığı, içeri giren ve sürekli dışarıda kalan çeşitlerinin bulunduğu belirtiler. Basurla karıştırılan bu hastalık farklı hastalıktır. Bu hastalıkta bağırsağın  iç kısımları dışarı çıkar; basur hastalığında ise makata çok yakın kısımda ve etrafında küçük memecikler oluşur. Makat sarkması bazı olumsuz hastalıklara sebebiyet verebilir. Bu sebeple fark edildiği zaman vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Geç kalınan tedavilerde olumsuz sonuçlara sebep olur.

Makat SarkmasıMakat sarkmasının sebepleri
Bu oluşumun meydana gelmesinin ilk sırasında uzun süreli ıkınma problemi yer alır. Ayrıca kadınlarda görülen bu hastalığın genellikle doğum sonrasında meydana geldiği belirtilir. Doğum esnasında zor geçen süreçte kadının zorlaması sonucunda makat bölgesinde yırtılma meydana gelmesiyle beraber bağırsağın iç kısmında dışarı çıkmalar gözlenir. Ayrıca ilerleyen yaşa bağlı olarak dışkı tutamama, makat kaslarında görülen zayıflık sebebiyle bu bölgede bulunan bağırsağın dışarı çıkması gözlenir. Bununla beraber kaslarda yırtık sebebiyle sarkma meydana gelebilir. Hastalarda gözlenen pelvik taban problemi bağırsak sarkması sebepleri arasında yer alır. Bu hastalığın oluşmasında omurilik yaralanmalarının da yer aldığı belirtilir. Bazı durumlarda ise hastalığın tespitinde ailevi yatkınlık yani genlerle alakalı problemler sebebiyle bağırsaklarda dışarı çıkma olduğu gözlenmiştir.

Makat sarkmasının belirtileri
Hastalığın belirtileri dışkılama alışkanlığında ortaya çıkar. Dışkılama kasları zayıfladığı için makat bölgesinden dışkı ve sümüksü madde gelmesi ile bu hastalığın ilk olarak gözlendiği belirtilir. İlerleyen dönemlerde kalın bağırsağın son kısmı kendi üzerinde dışarı çıkmaya başlar. Bu durum devamlılık gösteren rektum sarkması sonucunda yırtık, yaralanma, akıntı gibi sık sık gözlenen problemlere sebep olur. Yani bu hastalığın belirtileri dışkılama esnasında kasların zayıf olması sonucu dışkı çıkarma kontrol edilemez hale gelirken; bunun sonucunda da bağırsağın dışarı çıktığı gözlenir.

Makat sarkmasında yapılacak işlemler
Bu sarkma meydana geldiği zaman gerekli tedavi yapılması gerekir. Bunun için cerrahi girişimlerde bulunarak Laparoskopi ile karın veya makatta içerisinden işlem yapılarak, bu hastalığın giderilmesi sağlanır. Ameliyat sonrasında dışkı tutma kasının eski kas gücüne kavuşması için belirli bir süre geçmesi gerekir. Ameliyat işleminden sonra hastanın yediği yiyecekler dikkat etmesi, tuvalet alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Tuvalete girdiği zaman ıkınmaması, kendisini zorlamaması iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. Bu sebeple lifli yiyeceklerin tüketilmesi ve bol bol sulu gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir. Kabızlık halinde bu hastalığın tekrar ettiği etmesi kaçınılmazdır.

Makat sarkmasında ameliyatlar

STARR  girişimi; bu işlem makat bölgesinde sarkan kısmın özel aletler yardımıyla olur. Bu yöntem kullanıldığı zaman makat sarkmasında başarı oranı yüzde doksanı bulur ve bu yöntemin hiçbir sakıncası bulunmadığı için hastaların kolaylıkla iyileştiği gözlenir. 

Perineal yöntem, bu işlem bağırsağın ilgili kısmının kesilerek daha sonra uç uca dikilmesi ile yapılan bir işlemdir. Bu işleme Altemeier girişim adı da verilir. Perinal yöntemde herhangi bir komplikasy]]> Makat Temizliği https://www.makat.gen.tr/makat-temizligi.html Fri, 16 Nov 2018 21:12:59 +0000 Makat temizliği, Makat temizliği çok önemlidir. Hem bayanların hem erkeklerin dikkat etmesi gerekir. Makatın kirli kalması ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Makat bölgesinin kirli kalması kısırlığa kadar gidebilecek ciddi sa Makat temizliği, Makat temizliği çok önemlidir. Hem bayanların hem erkeklerin dikkat etmesi gerekir. Makatın kirli kalması ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Makat bölgesinin kirli kalması kısırlığa kadar gidebilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Makat temizliği hem sağlık açısından çok önemlidir. Hemde hijyen açısından çok önemlidir. Makat bölgesi temiz olmayınca bu bölgede yanma, batma ve ciddi kaşıntılar meydana gelir. 

Çevredeki insanları rahatsız edecek kadar kötü bir koku yayar. Bu yüzden mutlaka makat bölgesindeki temizliğe dikkat edilmelidir. Makat bölgesindeki terlemeyi engellemek için sentetik değil de daha  çok pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları makat bölgesinin hava almasına yardımcı olur. Pantolon seçerken mutlaka geniş olmasına dikkat edilmelidir. Dar ve sıkı pantolonlar makat bölge sağlığı için hiç doğru bir tercih değildir. Banyodan sonra makat bölgesinin mutlaka iyice kurutulması gerekir. Havuza girildikten sonra ıslak mayo ile fazla kalınmamalıdır. Bu durum makat bölgesinde enfeksiyona neden olur. Banyo yaparken makat bölgesine kesinlikle sabun kullanılmamalıdır. 

Sadece ılık su ile yıkanmalıdır. Kullanılan sabunlarda kimyasal olduğu için makat bölgesinde tahrişe neden olur. Makat bölgesinin içine kesinlikle sabun gibi kimyasallar değdirilmemelidir. Makat bölgesinden içeri kaçan sabun vücutta rahatsızlıklara neden olur. Makat bölgesinde şiddetli yanma olur. Makat bölgesinin temizliğine en çok tuvaletten sonra dikkat edilmelidir. Günden bir çok kez tuvalete gidildiği için makat bölgesinin temizliği tuvaletten sonra çok önemlidir. 

Tuvaletten sonra önden arkaya doğru bol su ile yıkanmalı ve mutlaka kurulanmalıdır. Islak bırakılırsa enfeksiyon kapabilir. Bayanların makat temizliğine adet dönemlerinde iki kat daha fazla dikkat etmesi gerekir. Mutlaka adet döneminde pedler sık sık değiştirilmelidir. Uzun süre kullanılan ped hem kötü koku yayar hem de sağlık açısından sağlıklı olmaz. Kesinlikle makat bölgesine sprey gibi kimyasal kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır.Makat Temizliği 

Bayanlarda erkeklerde cinsel birliktelikten sonra mutlaka makat bölgesini bol su ile yıkamalıdır. Makat bölgesinde oluşabilecek enfeksiyonlara karşı aynı zamanda iyi beslenmekte önemlidir. Beslenmeye dikkat edilmezse vücuda enfeksiyon girmesi daha kolay olur. Erkeklerde makat bölgesinin enfeksiyon kapmasının en büyük nedenlerinden biri de aşırı alkol ve sigaranın tüketilmesidir. Özellikle yaz aylarında makat bölgesindeki kıllar uzatılmamalı ve mutlaka sağlıklı bir şekilde temizlenmelidir.
]]>
Makat Yanması https://www.makat.gen.tr/makat-yanmasi.html Sat, 17 Nov 2018 13:26:41 +0000 Makat yanması, insanlarda sık görülen bir durumdur. Bu durum birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Kimi zaman insanlarda meydana gelen hastalıklar, kimi zaman da insanların tükettikleri yiyeceklerin etkisi makat yanmasına neden o Makat yanması, insanlarda sık görülen bir durumdur. Bu durum birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Kimi zaman insanlarda meydana gelen hastalıklar, kimi zaman da insanların tükettikleri yiyeceklerin etkisi makat yanmasına neden olmaktadır. Fakat kişilerde makat yanması uzun süreliyse kesinlikle tedaviler gerekmektedir. Makatta yanma, genellikle tek başına görülen bir durum değildir. Birçok zaman kaşıntı problemleri ve bununla birlikte şişme sorunları makatta yanmaya eşlik eden durumlardır. Bu durumların hepsinin kişide görülmesi ise gerçekten büyük sorunların varlığının belirtisidir. Makat yanması, insanlarda sağlık problemlerinin yanında psikolojik olarak da olumsuzluklara neden olmaktadır. Çünkü kişide bu durum meydana geldikçe kişi sıkıntıya girecektir. Bazı insanlarda yanma durumu, şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle kişi oturamaz ve rahat hareket edemez. Bu durumlardan kurtulmak için tabi ki yapılacak ilk şey, çekinmeden uzman bir doktora giderek sorunların çözümü için tedavi olmaktır.  Genel olarak makat yanmasının nedeni, makatın iç yüzeyini oluşturan derinin herhangi bir nedene bağlı olarak hasar görmesidir. Bu duruma neden olan birçok durum vardır. Bu durumlar da makat yanmasının nedeni olarak görülmektedir. Meydana gelen hasar tedavi edilmedikçe başta iltihaplanma olmak üzere makat bölgesinde birçok farklı hastalık görülebilmektedir. Bunun için her hastalık gibi erken teşhise önem verin.

Makat YanmasıMakat yanmasının nedenleri nelerdir
 • Makatta yanma sorunlarına neden olan en büyük etken kişinin uzun süreli ishal olmasıdır. İshal hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın, makat bölgesinde ağrıya ve yanma problemlerine neden olur. Bu ağrılar ve yanmalar, ishal probleminin ortadan kalkmasına bağlı olarak iyileşme gösterir.
 • İshalde olduğu gibi kabızlık durumlarında da makat yanması meydana gelebilir. Meydana gelen makat yanması özellikle tuvalet sonrasında çok daha fazla görülür. Bu nedenle bazı insanlar tuvalete bile gitmeye çekinebilirler. 
 • Bu durumun bir diğer nedeni de insanların kortizonlu merhem adındaki merhemlerden çok fazla kullanmasıdır. Bu merhemler çok kullanıldığında bölgede aşınmalara neden olarak yanma ve ağrıya neden olabilir. 
 • İnsanların tüketmiş olduğu gıdalar, direk olarak makat yanması sorunuyla alakalıdır. Özellikle acı yiyecekler, turşular ve bazı sebzeler makat yanmasının en büyük nedenidir. Sizlerde de bu gibi durumlar var ise yeme düzeninize ve yediklerinize geçici bir süre bile olsa dikkat edin. 
 • Hemoroid adı verilen hastalık ve makatta görülen diğer birçok hastalık makatta yanmaya neden olur. Bunun için yapılabilecek en doğru şey, uzman bir doktora giderek meydana gelen sorunların nedenini öğrenmek ve gerekli olan tedavilerin yapılmasını sağlamaktır.
Bu durumların yanında daha birçok durum makat yanması problemine neden olur. Bunlardan geri kalanları ise kullanılan bazı tıbbi ilaçlar, yanlış cinsel ilişki, çeşitli cilt rahatsızlıkları, herhangi bir hastalık nedeniyle yapılan radyasyon tedavileri, Yanlış tuvalet kağıdı kullanımı, kaşınma nedeniyle aşırı kaşıma makat yanmasının önemli nedenlerindendir. 

Tedavi: 
Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da teşhis yapılmadan tedavi yapılamaz. Bu nedenle teşhis sonrasında sorunun düzeltilmesi için kişide ilaç tedavileri yapılmaktadır. Yapılan ilaç tedavileri birçok zaman yanma hissini yavaş yavaş bastırarak azaltır. Gerekirse doktor hastaya kortizonlu merhem kullandırarak sorunları çözecektir. Eğer sorun ciltteki hasarsa bu durumda cilt hasarının giderilmesi için ilaç tedavileri yapılacaktır. Bu tedavilerle birlikte  makatta iltihap oluşumunu engellemek için önlemler alınacaktır.  
]]>
Makatta Kaşıntı https://www.makat.gen.tr/makatta-kasinti.html Sun, 18 Nov 2018 13:25:50 +0000 Makatta kaşıntı: Makat bölgesindeki kaşıntı o bölgenin temizliği yüzünden meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı bazen ortada hiç bir neden yokken olur. Bazen de makat bölgesi temizliği yüzünden kaşıntı m Makatta kaşıntı: Makat bölgesindeki kaşıntı o bölgenin temizliği yüzünden meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı bazen ortada hiç bir neden yokken olur. Bazen de makat bölgesi temizliği yüzünden kaşıntı meydana gelir. Makat bölgesindeki kaşıntı genelde yaz aylarında görülür. Bunun nedeni ise makat bölgesinin özellikle yazın çok terlemesidir. Makat bölgesindeki kaşıntı için mutlaka doktora gidilmelidir. Bu bölge için kullanılan kremler makat bölgesindeki kaşıntıyı iki üç gün içinde geçirir. Makat bölgesindeki kaşıntıyı engellemek için düzenli beslenmekte çok önemlidir. Aşırı kahve ve çaydan uzak durulmalıdır.

Makatta KaşıntıMakat bölgesindeki kaşıntının nedenleri:

 • Sentetik iç çamaşırları makat bölgesinde kaşıntıya neden olur.
 • Banyoda kullanılan kimyasal sabunlar kaşıntıya neden olur.
 • Makat bölgesinin kıllarının uzatılması kaşıntıya neden olur.
 • Makat bölgesine sıkılan parfüm yada sürülen kokulu kremler kaşıntıya neden olur.
 • Kıl kurdu makatta kaşıntıya neden olur.
 • Tuvaletten sonra makat bölgesinin sağlıklı temizlenmemesi kaşıntıya neden olur.
 • Banyodan yada tuvaletten sonra makat bölgesinin ıslak bırakılması kaşıntıya neden olur.
 • Makat bölgesinin aşırı temizliği de kaşıntıya neden olur.
 • Dar ve sıkı kıyafetler makat bölgesinde kaşıntıya neden olur.
 • Fazla kilolu kişilerin makat bölgesinde kaşıntı daha fazla olur.
 • Makat bölgesine kullanılan ıslak mendiller kaşıntıya neden olur.
 • Hemoroid hastalığı kaşıntıya neden olur.
]]>
Makat Yırtığı https://www.makat.gen.tr/makat-yirtigi.html Sun, 18 Nov 2018 15:59:01 +0000 Makat Yırtığı, Makat bölgesi de insan vücudunun diğer yerleri gibi birçok rahatsızlığın olabileceği bir bölgedir. Makat bölgesinde farklı çeşit hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de makat yırtığıd Makat Yırtığı, Makat bölgesi de insan vücudunun diğer yerleri gibi birçok rahatsızlığın olabileceği bir bölgedir. Makat bölgesinde farklı çeşit hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de makat yırtığıdır. Fakat dikkat edildiği ve gerekli önlemler alındığı takdirde böyle bir hastalık yaşamımız boyunca karşımıza çıkmayabilir.

Makat yırtığı, makatın iç tarafında meydana gelen bir hastalıktır. İlk olarak küçük bir çizik biçiminde ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde bu çizik büyüyerek büyük bir yırtık haline gelir. Hastada cam batması acısı gibi bir ağrı durumu yaratan ve Türk toplumunda oldukça fazla görülen hastalıklar arasında yer alan makat yırtığı birçok kişi tarafından çekinilmesi nedeniyle doktora başvurulmaz ve kişisel çabalarla iyileştirilmeye başlanır.  Genellikle kış mevsiminde daha fazla görülen bu rahatsızlık hayatın herhangi bir evresinde bazen çocukluk dönemlerinde bile ortaya çıkabilir. Makat çevresinde en fazla görülen ağrılı sorunların başında yer alan makat yırtığı ilerleyen zamanlarda oldukça şiddetli ve hatta dayanılmayacak derecede bir ağrı olarak kendini gösterir. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen makat yırtığı genellikle 15-40 yaşları arasında daha da sık rastlanan bir hastalıktır.

Makat YırtığıMakat yırtığı nedenleri:

Makat yırtığı makat bölgesinde meydana gelen diğer rahatsızlıklar ile genellikle aynı nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
 • Sürekli kabızlık durumu, dışkının oldukça sert ve kuru olması durumunda dışkının makattan geçmesi oldukça zor olur ve bu bölgede yırtık oluşmasına neden olur.
 • Kabızlık kadar olmasa da yoğun ishal durumu ve amipte yırtıklara neden olabilir.
 • Tükettiğimiz yiyeceklerdeki lif miktarının az olması kabızlığa ve kabızlıkta makat yırtığına neden olur. Bu nedenle sağlıksız beslenme makat yırtığına neden olabilir.
 • Devamlı laksatif yani dışkı yumuşatıcılar kullanılması
 • Hamilelik ve lohusalık durumu
 • Makat yolu ile girilen cinsel ilişki 
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Lösemi hastalığı gibi durumlar makat yırtığı rahatsızlığının nedenleri arasında sayılabilir.
Makat yırtığı belirtileri:
 • Dışkılama esnasında hissedilen yanma veya yırtılma gibi bir his ve oldukça şiddetli ağrılar, hissedilen ağrılar makatın iç kasının kasılmasından kaynaklanır ve bu nedenle hastalar genellikle hissettikleri şiddetli ağrı sebebiyle dışkı yapmaktan kaçınırlar Dışkıyı geciktirmekten dolayı dışkı daha da katılaşır ve bu durumda yırtığın çok daha genişlemesine sebep olur. Bu sebeplerden dolayı hastanın şikayetleri daha da artar.
 • Makat yırtığının dış kısımlarında şişme neticesinde cilt kabartısı meydana gelebilir. Bu durum makat bölgesinin temizlenirken fark edilebilir.
 • Hastaların büyük bir çoğunluğunda dışkı üzerinde ya da tuvalet kağıdında kırmızı parlak kanamalar görülebilir. Fakat bu belirtilerin aynı zamanda kalın bağırsak kanseri ve hemoroid hastalığında da olabileceği bilinmelidir.
 • Makatta oluşan ve belirli dönemlerde iyileşip, daha sonra tekrar ortaya çıkması esnasında oluşabilecek akıntı, kaşıntıyla kendini belli edebilir.
Makat yırtığı tedavisi:

Makat yırtığı rahatsızlığını ameliyatlı yada ameliyatsız tedavi etmek mümkündür. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis her zaman için oldukça önemlidir. Makat yırtığının tedavisi yöntemine yırtığın morfolojik özelliklerine bağlı olarak ve birtakım basınç ölçümleri ile karşılaştırılarak karar verilir. Hastalığın kalın bağırsaktan kaynaklanan bir sorun olup olmadığını belirlemek için bazı incelemeler yapılır ve ona göre tedavi uygulanır.
 
Ameliyatsız tedavi botoks yöntemi, makat yırtığı tedavide tercih edilen en etkili yöntemdir. Botoks bölgesel kas felci yapan bir ilaçtır. Botoks yöntemini bu hastalığın ameliyatını gerçekleş]]> Makatta Ağrı https://www.makat.gen.tr/makatta-agri.html Mon, 19 Nov 2018 04:47:47 +0000 Makatta Ağrı, Makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı ağrılar oluşur. Muayene sonucuna göre tedavisi mümkündür. Makat ağrısı sıradan olmayıp hastalık bulgusu ve belirtisini gösterebilir. Bu yüzden erken teşhis çok ön Makatta Ağrı, Makat bölgesinde çeşitli sebeplere bağlı ağrılar oluşur. Muayene sonucuna göre tedavisi mümkündür. Makat ağrısı sıradan olmayıp hastalık bulgusu ve belirtisini gösterebilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Toplumumuz olarak utanma sıkılma duygularını bir kenara bırakıp mutlaka muayene olmalı ve ağrı sebebini belirlemeliyiz.

 Makatta Ağrı Sebepleri
 • Makatta pıhtı toplanması
 • Hemoroid memesi boğulması
 • Makat çatlağı
 • Kıl dönmesi
 • Makat apsesi
 • Makat siğili
 • Makat kanseri
Oluşan ağrıların en önemli sebebi makatta pıhtı oluşmasıdır. Kabız olan kişilerde daha sık rastlanan, ıkınma sonucu yırtılıp patlayan kılcal damar kanamalarının zamanla pıhtıya dönüşmesi ile oluşur. Pıhtı olan bölgenin kesilip pıhtının boşaltılması ile tedavisi yapılır. Dışkı yaparken ve yine ıkınmaya bağlı olarak dışa çıkan hemoroid memesi makat ağzında sıkışıp kalır. Yapılması gereken ilk müdahale oturma banyosu ve ağrı kesicilerle ağrıyı hafifletmek ve sonrasında mutlaka doktora gitmektir. Dışkı ıkınma veya ishal sonucunda oluşan makat  çatlağı ise mutlaka cerrahi müdahale gerektirir. Ameliyat yada botoks tedavisi ile sorun giderilebilir. Kuyruk sokumuna dökülen tüy ve kılların o bölgede oluşturdukları delik ve deri altında yürümesi ile meydana gelen kıl dönmesi de makat ağrıları sebeplerindendir. Ameliyat ve bölgenin enfeksiyondan temizlenmesi ile tedavisi mümkündür. Boşaltılmayan apselerin kendi kendine boşalıp uzun süren ağrılı bir sürecin devam etmesidir. Ellerimizde oluşan siğillerin bulaşıcı olduğunu unutmamalıyız. Makat ve genital bölge temaslarında bulaşıp o bölgelerde siğil oluşumu görülür. Çeşitli şekillerde siğiller yok edilebilirler ve çoğalmaları önlenebilir. Makat ağrılarının en önemlisi ve en çok yaşam tehlikesi olanı makat kanseridir. Teşhis ve tedavide geç kalmamak çok önemlidir. Aksi takdirde ağrı ile kendini gösterip ölüm ile sonuçlanabilir.

Makatta AğrıMakat Ağrısı Tedavisi

Mutlaka uzman hekim muayenesi olunmalıdır. Makat ağrısı için genel cerrahi bölümüne gitmek uygundur. Ağrının kaynağına göre belirlenen hastalık tedavisi düzenli uygulanmalıdır. Bunun dışında evde rahatlamak için oturma banyoları yapılabilir.
]]>
Makatta Kızarıklık https://www.makat.gen.tr/makatta-kizariklik.html Mon, 19 Nov 2018 10:39:03 +0000 Makatta kızarıklık, insanlarda görülen büyük problemlerden biridir. Aslında bu durum birçok kişi tarafından fark edilmez. Fakat kızarıklıkla birlikte herhangi bir yanma ya da şişlik olması durumunda makattaki kızarıklık ort Makatta kızarıklık, insanlarda görülen büyük problemlerden biridir. Aslında bu durum birçok kişi tarafından fark edilmez. Fakat kızarıklıkla birlikte herhangi bir yanma ya da şişlik olması durumunda makattaki kızarıklık ortaya çıkar. Bu kızarıklığın şiddetinin çok olması ise acilen uzman bir doktora gitme gerekiğini ortaya çıkarmaktadır. Makatta kızarıklık, dışkının vücuttan dışarı atıldığı delik etrafında renk değişimlerinin ortaya çıkması olarak açıklanabilir. Bu durum tıbbi olarak "Prirutus ani" olarak adlandırılmıştır. Makatta kızarıklık, en çok yaşı küçük olan çocuklarda meydana gelen bir problemdir. Genellikle aile tarafından fark edildiği için tedaviye ihtiyaç duyulur. Eğer çocuğunuz tek başına tuvalete gidiyorsa, tuvalet kağıdını nasıl kullandığını bilmelisiniz. Çünkü yanlış tuvalet kağıdı kullanımı direk olarak çocuklarda makat bölgesinde ağrı ve kızarıklık durumlarına neden olacaktır. Ayrıca çocukların cildinin son derece hassas olması, direk olarak bu kızarıklıkların çok daha fazla olmasına neden olmaktadır. Makatta kızarıklık, sadece çocuklarda değil, yetişkinlerde de büyük bir sorundur. Bu kişilerde ise genellikle hastalıklar ya da diğer basit nedenlerden dolayı makatta kızarıklık ortaya çıkmaktadır. Makatta kızarıklık, her zaman bir hastalığın göstergesi değildir. Bu durum bazen küçük bir tahriş, küçük bir kaşıntı nedeniyle de oluşabilir. Bu nedenle hemen korkmaya gerek yoktur. Eğer kızarıklık gittikçe artıyorsa ya da uzun süredir iyileşmemişse bu durumda uzman bir doktora gitmeniz sizleri bu sorundan kurtaracaktır. 

Makatta KızarıklıkMakatta kızarıklığın en çok görülme nedeni nedir

Bu durumun birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin hepsini sıralamak tabi ki mümkün değildir. Bunun için günümüzde en çok karşılaşılan bazı nedenleri sizlerle paylaşacağım.
 • Makatta kızarıklık sorununa neden olan en önemli durum, makatta kalıntı olarak kalan dışkılardır. Dışkılar içerisindeki bakteriler, direk olarak makat bölgesinde tahrişe neden olacak ve bununla birlikte kızarıklıklara neden olacaktır. Bu durum kimi zaman hijyen eksikliği nedeniyle, kimi zaman bir hastalık nedeniyle kişilerde mümkün olabilir. 
 • Herhangi bir hastalık nedeniyle kişinin çok fazla antibiyotik ilaç kullanması, makatta ve makat çevresinde kızarıklık sorunlarına neden olmaktadır. Antibiyotikler, bakterilerin düşmanıdır. Bu nedenle yararlı bakteriler de ortadan kaldırılır. Bu durumda anal kızarıklık görülme riski daha da artar. Eğer antibiyotik ilaç kullanıyorsanız ve makatta kızarıklık sorunu yaşıyorsanız, doktorunuza başvurabilirsiniz. 
 • Bazen insanlardaki alerjik problemler makatta kızarıklık sorunlarına ve bununla birlikte kaşıntı sorunlarına neden olur. Özellikle kişinin giydiği iç çamaşırları ve bu çamaşırların yıkandığı deterjanlar kişilerde bu gibi sorunların oluşmasına neden olabilir. 
 • Aşırı hijyen eksikliğinde olduğu gibi aşırı temizlik de makatta kızarıklığa neden olmaktadır. Makatın dış bölgesinde de yararlı bakteriler bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki bakterilerin temizlikle ortadan kaldırılması durumunda tahrişler meydana gelerek sorunlara neden olabilir. 
Günümüzde çok daha az sıklıkla görülse bile makatta kızarıklık, kişilerde tek başına makat bölgesini etkileyen bazı hastalıklar nedeniyle oluşabilmektedir. Bunlardan bazıları enfeksiyonlar ve parazitlerdir. Özellikle bağırsak kurtları insanlarda makatta kızarıklığa neden olabilir. Kişi eğer bu nedenle makat bölgesini kaşıyorsa bu bölgede tahriş meydana gelebilir. Bunun yanında kişilerdeki, cilt sorunları da makatta kaşıntının büyük nedenlerindendir. Günümüzde makat kızarıklığının görülme oranı yüzde kırk beşe çıkmıştır. Bu kadar yaygın olan bu sorun erkeklerde kadınlara göre dört kat daha fazla görülmektedir. 
]]>
Makatta Yırtık https://www.makat.gen.tr/makatta-yirtik.html Tue, 20 Nov 2018 10:10:15 +0000 Makat yırtığı, günümüzde basur hastalığından sonra görülen en büyük şikayetlerden biridir. Günümüzde birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum tedavi edilmediğinde beraberinde birçok sorunun meydana gelmesine ne Makat yırtığı, günümüzde basur hastalığından sonra görülen en büyük şikayetlerden biridir. Günümüzde birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkan bu durum tedavi edilmediğinde beraberinde birçok sorunun meydana gelmesine neden olarak insanlarda sorunlara neden olmaktadır. Son derece yaygın olarak görülen makat yırtığı, insanlarda kanamaların meydana gelmesine neden olmaktadır. Meydana gelen kanamalar özellikle tuvalet sonrasında sorun olmaktadır. Bu kanama ilk olarak tuvalet kağıdı üzerine görülür. Makat yırtığının ortaya çıkmasına neden olan çok fazla neden vardır. Bu nedenle makat yırtığını tek bir nedene bağlayamayız. Fakat bilmeliyiz ki makat yırtığına neden olan en önemli etken kabızlık sorunlarıdır. Meydana gelen kabızlık durumunda dışkı oldukça sert ve kurudur. Bu nedenle dışkı dışarı çıkarken, makat bölgesine ciddi bir şekilde zarar verir. Makat yırtığı, sadece kanama şeklinde kendisini göstermez. Bu durum bazen de kaşıntı ve kızarıklık sorunlarıyla etkilerini ortaya çıkararak kişinin yaşamında kalite düşmelerine neden olur. Erkekler ve bayanlar baz alındığında bu durumun bayanlarda çok daha fazla görüldüğünü söyleyebiliriz. Çünkü bayanlarda bu durum doğum sonrasında çok daha fazla görülür. Doğum sırasında bu bölgedeki kasların zarar görmesi, kısa süre içerisinde makat yırtığı sorununu ortaya çıkarabilir. 

Makatta YırtıkMakat yırtığı belirtiler:

Makat bölgesinde yırtılma meydana geldiği zaman direk olarak kişide ağrı ve kanama ortaya çıkacaktır. Ağrı ve kanamanın şiddeti çok yüksek olmasa bile makatta sızlama olarak hissedilir. Özellikle su değdiğinde yanma olabilir. Bazı insanlarda makatta meme ya da şişlik sorunları oluşabilir. Bu durumda sorun iyileşene kadar belirti ortadan kalkmaz. Meydana gelen ağrıyı kişinin tuvaletteyken makatı cam kesermiş gibi bir ağrıyla karşılaşması şeklinde tarif edebiliriz. Bu şekilde makat yırtığı belirtiler göstermektedir. Ağrılar, tuvalet öncesinde olduğu gibi tuvalet sonrasında da meydana gelebilir. Bu durum tedavi edilmediği sürece başta iltihaplanma olmak üzere çeşitli problemler ortaya çıkacaktır. 

Makat yırtığı neden ortaya çıkar
 • Günümüzde çok fazla karşılaşılan basur hastalığında olduğu gibi aşırı lifli gıdalar, insanlarda makat yırtığının oluşmasına neden olur. Bu yiyeceklerin tüketilmesi durumunda kişide kabızlık sorunları sürekli olarak devam eder. Bu nedenle ileri ki zamanlarda makatta yırtılmalar görülebilir. 
 • Bir diğer neden ise bazı insanların anal seks yapmaları nedeniyle oluşan yırtıklardır. Bu yırtıklar direk olarak makat üzerinde etkili olmaktadır. Bu nedenle anal seksin ciddi sorunlara neden olacağı bilinmelidir. 
 • Kadınlarda doğum sırasında başta vajina olmak üzere makat bölgesi oldukça zarar görür. Doğumla birlikte makat yırtıkları oluşabilir. Bu nedenle doğumun makat yırtığı oluşumunda etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. 
 • Bunların yanı sıra makat yırtığı daha ciddi bir sorun olan enfeksiyonlar nedeniyle oluşabilir. Bu nedene bağlı olarak oluşmuş olan makat yırtıkları tedavi edilmediği sürece etkisini göstererek sorunlara neden olur. Yani tedavinin şart olduğu bilinmelidir. 
 • Son olarak ciddi bir hastalık olan lösemi, anüs kanseri ve çok sık karşılaşılmayan crohn hastalığı makat yırtığına neden olabilir. 
Tedavi: Makat yırtığı için günümüzde birçok zaman cerrahi müdahalelere gerek duyulmamıştır. Bu durumlar genellikle hastada kullandırılan merhemler, iaçlar ve diğer iyileştirici yöntemlerle ortadan kaldırılmaktadır. Hastada ilk bir ya da iki ay ilaç tedavileri uygulanır. Bunun yanında hastanın günde yirmi dakika kadar sıcak su içerisine oturması gerekecektir. Bu işlem basurda olduğu gibi makat yırtığı için de gereklidir. 
]]>
Bebekte Makat Çatlağı https://www.makat.gen.tr/bebekte-makat-catlagi.html Wed, 21 Nov 2018 02:51:13 +0000 Bebekte makat çatlağı, bilhassa anal fissür (Çatlak-Yırtık); peklik/ katı-sert dışkı tipi kabızlık temelinde en yaygın rastlanan makat hastalıklarından biridir. Kalın bağırsağın son bölümünün deri ile birleştiğ Bebekte makat çatlağı, bilhassa anal fissür (Çatlak-Yırtık); peklik/ katı-sert dışkı tipi kabızlık temelinde en yaygın rastlanan makat hastalıklarından biridir. Kalın bağırsağın son bölümünün deri ile birleştiği koltuk durumda olan anüs, bilhassa bebeklerde çok fazla kolaylıkla zedelenebilir. En başta dışkının katılaşması olmak amacıyla birtakım faktörler burada yırtıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Anal fissür, çocukluk döneminde rastlanan kabızlığın ve rektal kanamanın da en ciddi nedenidir. 

Anal fissür, yüzeysel veya derin olabilmektedir. Yüzeysel anal fissür genelde bir tanedir ve rehabilitasyona kısa zamanda cevap verir. Derin anal fissürde ise, yırtık ek olarak derin dokulara gerçek ilerler. Beraber ağrı ve anal spazm da bulunur. Şayet derin veya müzmin fissür vaktiyle iyileştirme edilmez veya neden durumda olan faktör ortadan kaldırılmazsa, bu alanda meydana gelen zedelenme abse veya perianal fistül oluşumuna neden olabilmektedir. Çocukluk döneminde anal fissürün en ciddi oluşum sebebi dışkının katılaşmasıdır. Kadın sütünün dışkıyı narin tutma özelliği olduğundan, minik bebeklerde genelde fissür gözlenmez. Mama tüketimi dışkının katılaşmasına neden olabilmektedir. Benzer biçimde, ek gıdaya geçildiğinde de alternatif bir vaziyet yaşanabilir.  Ek olarak önemli çocuklarda ise, katı gıda ile ağırlıklı beslenmeye ilişkili olarak meydana gelen kabızlık, dışkının da katı meydana gelmesine yol açar. Bazı vakit hemen hemen "taşlaşmış" olarak dışarı çıkan dışkının anal fissür oluşturması kaçınılmazdır. Bu hasta olanlarda meydana gelen yırtık ise genelde derindir ve birden çok fazla sayıdadır.  

Bebekte Makat ÇatlağıBebeklerde makat çatlağı oluşmaması için öneriler
 • Dışkı çıkışını sağlayın, ağrıyı azaltın. 
 • Gerek tuvalet tutma, erteleme gerekse ağrı sebebiyle makatta oluşmuştur olabilen dışkıdaki pekliği çözün. Bu hedefle dışkı yumuşatıcı ilaçlardan ziyade önceliği LAVMAN (Fleet enema, BT enema benzeri) uygulamasına verin. Bu lavmanı hafif ısıtıp 1/2 yarım uygulayın. Bu sayede bilhassa tuvalet tutma erteleme alışkanlığını kırmanız kolaylaşır.  
 •  Bu ağrı, makat ağzında sertleşmiş dışkının meydana getirdiği bir basınç ağrısı olabilmektedir. O vakit lavman ile sertleşmiş dışkıyı boşaltın. Gerekirse bunu birden çok zaman arayla tekrarlayın... 
 • Bu ağrı, makat adalelerinin kasılmasına(spazmına) ilişkili olarak gelişmiş bir ağrı olabilmektedir. O vakit ılık su uygulanması yada ağrı kesici özelliği olan krem, şurup, fitil kullanın.  
Beslenmeyi düzenleyin. 
 • Beslenmeyi dışkı miktarını artıracak biçimde düzenleyin(artırın). Bu aşamada bilhassa yalnızca sulu ve sebzeli ağırlıklı yemeklerden kaçının. Sulu ve sebzeli yemekler de dahil olmak üzere olmak amacıyla her şeyden eşit ve itinalı aralıklarla, bolca yedirin. Ve idrar rengiyle denetim ederek su alımını artırın. 
 • Ortaya Konulan bol dışkı yardımıyla hem bir tuvalet erteleme engellenir hem bir de ıkınmadan dışkı çıkışı sağlanır. Ki bu da birden çok zaman içerisinde endirekt olarak ağrının azalmasını olanağı sağlar.  
Dışkılamayı Örnekleyin. 
 •  Bilhassa bezden kesim döneminde ve sonrasında; yalnızca çiş amaçlı tuvalete gidilmediğini, dışkı amaçlı de tuvalete gidilmesi gerektiğini örnekleyin. Bu hedefle, farklı ortam ve mekanlarda "kakam geldi, tuvalete gitmem gerekli veya kakam geldi, tuvalete gidiyorum." misali, çocuğun da duyabileceği ifadeler kullanın. Hem bir hanede hem bir de ev dışarısında tuvalete gidilmesi gerektiğini öğrensin ve tuvaletini tutmasın. 
 • Klozet tipi tuvalet kullanıyor iseniz, tuvalette iken olağan dışkı yapabilme şartları çerçevesinde gerçekleştirdiğiniz dışkılamayı; tuvalete kapısını kapatmayarak örnekleyin. Benzer zamanda çocuğun da kapısını açık bırakmasını sağlayarak gözlemleyin. 
]]>
Makattan İlişkiye Girmek https://www.makat.gen.tr/makattan-iliskiye-girmek.html Wed, 21 Nov 2018 08:17:54 +0000 Makattan ilişkiye girmek, makat bölgesinde yer alan halkalar kaslar, duyu sinirleri açısından zengin bir yerdir. Bu kaslar normalde sıkıca büzülmüş durumda olsalar da 6-7 santimetre çapa kadar genişleyebilirler. Makat Makattan ilişkiye girmek, makat bölgesinde yer alan halkalar kaslar, duyu sinirleri açısından zengin bir yerdir. Bu kaslar normalde sıkıca büzülmüş durumda olsalar da 6-7 santimetre çapa kadar genişleyebilirler. Makat bölgedeki anatomik yapı çok narindir. Eğer hazırlık yapılmadan veya sabırsızca makat ilişkiye girmesi halinde bu bölgedeki dokularda yırtılmalar kanama sonucu ortaya çıkar. Bu yırtılmaların ortaya çıkması için sadece acı açısından önemli değildir. Gerek cinsel yolla bulaşan hastalıkların gerekse de bu bölgede bakterilerin hastalık oluşturmaları için uygun ortam oluşturmasıdır. Bazı kişiler inançların nedeniyle bazıları yetiştiği ortamın etkisiyle, bazıları da psikolojik durumları nedeniyle makat ilişkiye girmesine karşıdırlar. Makattan ilişkiye girmek penisin vajinaya değil de makata sokulmasıdır. Makatta çok sayıda sinir ucu bulunur. Çok hassas duyarlı bir organdır ve bu kadar hassas olmasından dolayı da cinsel ilişki sırasında kullanılması hiç de ender değildir. Makat dan ilişkiye girmek sırasında kullanılması sadece insanlar arasında değil aynı zamanda birçok hayvanda da olabilir.

Makattan İlişkiye Girmek

Makattan ilişkiye girmek zararları:

Dışkıdan bazı mikroplar penisten içeri girer erkeğin cinsel hastalıklara yakalanmasına neden olur. Daha da kötüsü bunlar onun prostat dediğimiz sadece erkeklerde bulunan idrar torbasının orada idrarı ve spermi yönlendiren bir organdır. Önemli bir vücut parçasına yerleşerek ileride çok büyük sorunlar yaratabilir.

]]>
Makatta Şişlik https://www.makat.gen.tr/makatta-sislik.html Thu, 22 Nov 2018 06:09:42 +0000 Makatta Şişlik, daha önce herhangi bir şikayeti olmayan kişide birdenbire makat bölgesi yüzeyinde hissedilen düzensizlik, sertlik veya tümseklik olarak hissedilir. Makat şişliği, beze, sertlik, sivilce gibi sebeplerden dolayı ol Makatta Şişlik, daha önce herhangi bir şikayeti olmayan kişide birdenbire makat bölgesi yüzeyinde hissedilen düzensizlik, sertlik veya tümseklik olarak hissedilir. Makat şişliği, beze, sertlik, sivilce gibi sebeplerden dolayı oluşur. Bu oluşumların birçok sebebi vardır. Makat muayenesi, klonoskopi, anoskopi muayeneleri sonunda şişliğin sebebi tespit edilip tanı konulur ve tedaviye başlanır. Direk yada dolaylı yollardan da olsa kabızlık probleminin de makat şişliğinde büyük etkisi vardır. Makatta kabızlıktan dolayı yapılan zorlamalar makat çatlağına yol açar. Bu durum ağrı dışında şişliğe de sebep olur.

Makat Şişliğinin Oluşum Sebepleri
 • Hemoroid
 • Makat bölgesinde pıhtı
 • Makat çatlağı
 • Makat apsesi
 • Kıl dönmesi
 • Cinsel temasla bulaşabilen hastalıklar
 • Makat siğili
 • Makat kanseri
 • Bağırsak kanseri
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Hemoroid memeleri
 • Rahim sarkması
 • Makatta kaşıntı
 • Makatta enfeksiyon
 • Bekçi memeler 
Makat Şişliklerinde Yapılabilecek Rahatlama Yöntemleri
 • Ilık su içinde oturma banyosu yapmak (20 dakika yeterli olabilir).
 • Özellikle ani gelişen şişliklerde buz baskısı yapmak, buzu şişlik olan bölgede bir süre tutmak ağrıyı da azaltır.
 • Lokal anestezi içeren merhemler sürmek.
 • Özellikle makat üzerine baskı oluşturacak hareketlerden kaçınmak (at binmek,bisiklete binmek gibi spor türleri ağrıyı daha çok arttırabilir).
 • Tuvalette ıkınmamaya çalışmak yada kabızlık sorunları için önerilen ilaçlardan kullanmak
 • Şişlik olan bölgede oluşabilecek kaşıntılarda müdahale etmemek, çünkü olası bir doku zedelenmesi veya yırtılması daha çok ağrılara sebep olabilir.
Uzun süreli ağrılarla birlikte birden oluşan makat şişliklerinde süreç çok önemlidir. Rahatlama yöntemleri uygulandığı halde bir sonuç elde edilmemişse mutlaka hekim muayenesi olunması gerekir. Genel cerrahi bölümüne başvurulması gerekir. Şişliğin sebebi belirlendikten sonra tedavi süreci başlar.

Makatta ŞişlikMakat Şişliği Tedavi Yöntemleri
 • Eğer pıhtı şişliği ise, içindeki biriken kirli kan küçük bir operasyonla boşaltılıp antibiyotik kullanılır.
 • Eğer hemoroid şişliği iste, hemoroid memesi alınabilir.
 • Kıl dönmesi şişliğinde yine ameliyat ile apse oluşturmuş bölge temizlenir, içi boşaltılır.
 • Lokal anestezi uygulanır.
 • Antibiyotik tedavisi uygulanır.
 • Şişlik sebebine göre merhemler kullanılır.
 • Bekçi memeler ise makat çatlağı sonucunda görülen koyu renkli bezelerdir. Ağrı ve kaşıntı yaptığından alınması gerekir.
Tedavi yöntemlerini doğru uygulamak dışında makat bölgesinin temizliğine de dikkat edilmesi gerekir. Temiz su ile yıkanması, kurulanması gerekir. Bununla birlikte kaliteli tuvalet kağıdı da önemlidir. Tahrişe yol açacak tuvalet kağıdı kullanılmamalıdır. İç çamaşırlarında pamuklu ve terleme yapmayacak bol çamaşırlar tercih edilmelidir. Ayrıca makat bölgesinde enfeksiyon oluşturabilecek ve nemli bırakacak ıslak mendil, sabun gibi ürünler kullanılmamalıdır. Temizliğin doğru yapılması enfeksiyon riskini azaltır ve enfeksiyona bağlı oluşabilecek şişlikleri önler.
]]>
Doğum Sonrası Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/dogum-sonrasi-makattan-kan-gelmesi.html Fri, 23 Nov 2018 05:49:40 +0000 Doğum Sonrası Makattan Kan Gelmesi, Doğum sonrasında makattan kan gelmesi, bir çok insanda görülebilir. Hassas bir bölge olması nedeni ile bu şikayetler bir çok sorun yaratabilir, kişiler bu hassas bölgenin rahatsızlığından u Doğum Sonrası Makattan Kan Gelmesi, Doğum sonrasında makattan kan gelmesi, bir çok insanda görülebilir. Hassas bir bölge olması nedeni ile bu şikayetler bir çok sorun yaratabilir, kişiler bu hassas bölgenin rahatsızlığından utanıp sıkıldıkları için pek doktora gitmek istemezler, bu da tedaviyi geciktirdiği için ileride çok daha kötü rahatsızlıkların meydana çıkmasına neden olur. Her ne olursa olsun makattan kan gelmesi azda olsa mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekmektedir. Doğum sonrasında makattan kan gelmesi, bayanlarda sıklıkla görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu olay sezaryen ile doğum yapan kadınlara göre normal doğum yapan kadınlarda daha fazla görülür, buda aşırı ıkınmadan ve zorlamadan ileri gelir. Makattan gelen kanın bir çok nedeni olduğu gibi, doğumdan sonraki en büyük neden basur yada makatta çatlaklarından kaynaklanır.

Doğum sonrası Makattan Kan Gelmesinin Nedenleri

Doğum sonrası makattan kan gelmesinin bir çok nedeni olmakla birlikte, doğum ile alakalı olmayan nedenlerden de kaynaklanabilir, bu yüzden bunları birbirine karıştırmamak gerekmektedir. Öncelikle doğum sonrası makattan kan gelmesinin nedeni eğer doğum ile ilgiliyse büyük ihtimalle ıkınmadan dolayı makatta çatlak oluşumundan kaynaklanabilir, yada yine ıkınmadan meydana gelen basur (zorlamadan  kaynaklanan içerideki bağırsağın aşağıya sarkması) olabilir. Fakat dediğim gibi sadece doğum sonrasına denk gelmiş farklı bir rahatsızlıktan da kaynaklanıyor olabilir. Mesela, kabızlık, çeşitli bağırsak hastalıkları, iltihaplanma, kalın bağırsak polipleri yada ince bağırsak polipleri de olabilir, bunun yanı sıra en önemlisi olan mide kanaması bile olabilir, işte bu nedenle ileride daha fazla sorun yaşamak istemiyorsanız, bir an önce doktora gidilmesinde fayda vardır.

Doğum Sonrası Makattan Kan GelmesiDoğumdan Sonra Makattan Kan Gelmesinin Tedavisi

Doğumdan sonra makattan kan gelmesinin tedavisi ise, tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi bunda da ilk tedavi ve çabuk tedavi çok faydalıdır. Öncelikle ilk işimiz elbette bir an önce doktora gitmek olacaktır, doktor muayenesinden sonra kanamanın doğum sırasında ıkınmadan oluşan bir makat çatlağı mı, yada yine doğum sırasında ıkınmadan oluşan bir basur mu (hemoroid) olduğu anlaşılacaktır, eğer makattaki kan bu nedenlerden dolayı oluşmuşsa, doktor öncelikle antibiyotikli bir krem önerecektir, bunun yanı sıra bir diyet listesi verecektir, bu diyet listesi bağırsaklarımızı yumuşatmak için genellikle sıvı ve lifli gıdalardan oluşur ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmamız ile ilgilidir, ama bazen bu ilaçlar ve diyet listeleri özellikle basur durumlarında geçici bir tedavi olup sonradan tekrarlayabiliyor, eğer böyle ise basurdan tamamen kurtulmak için son çare, küçük bir operasyonla basuru yakma ameliyatı yapılıyor. Fakat makattan gelen kanamanın doğum ile bir ilgisi yoksa muhtemelen içten gelen bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, tam olarak nedeni bulunur ve buna uygun tedavilere başlanır.
]]>
Makat Apsesi Ameliyatı https://www.makat.gen.tr/makat-apsesi-ameliyati.html Fri, 23 Nov 2018 19:58:04 +0000 Makat Apsesi ameliyatı, Yapısına bakıldığında anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkar ve kimi zaman kişide ateş sıtma sebep olur. Nedenlerine bakıldığında ise insan yaşamını kolayla Makat Apsesi ameliyatı, Yapısına bakıldığında anüs çevresinde ağrılı şişlik olarak görülmektedir. Aniden ortaya çıkar ve kimi zaman kişide ateş sıtma sebep olur. Nedenlerine bakıldığında ise insan yaşamını kolaylaştırmak için gerekli doku ve organların görevini tam yerine getirmediği görülür. Anüs bölgesinde cildi nemlendirmek ve aynı zamanda dışkı çıkışını kolaylaştırmak için gerekli 4-10 adet salgı bezleri bulunmaktadır. Bunların tıkanması sonucunda ağrı ve şişlik oraya çıkar ve bu sayede ani bir şekilde ortaya çıkan ağrı ve şişlik kişiye sorun çıkartır; kişi rahat dolaşamaz, makat üstüne oturamaz vb. rahatsızlıklar yaşar. Erkeklerde daha sık görülür ve ileri ki yaşlarda oraya çıkar. Çocuk ve ergenlerde yok denilecek kadar azdır. Makat apsesinin belirtisi olarak da birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta kendini gizleyen bir hastalık değildir ve kendini hemen belli eder. Kişi apse oluştuğu 2-3 gün içerisinde ciddi rahatsızlık hisseder ayrıca şişlik ve ağrıyı da fark eder. Makattaki abes cerrahi işlemle boşaltıktan sonra kişi 24 saat içinde işe başlayabilir, bazı kişilerde bu 3-4 gün sürebilir bu sırada makat banyosu verilir. Bazı abesler fistüle dönüşmez. Fistüle dönüşecekse bunu hiç bir şey engelleyemez. Eğer makat yanında akıntı başlara ve bu akıntı 2-3 ay kadar devam ederse makat fistüle si başlamış demektir. 

Makat Apsesi AmeliyatıMakat Apsesi Ameliyatı Nasıl Yapılır

Hastaya genelde lokal anestezi (bölgesel uyuşturma) yapılır. Bundan sonra şişlik yaşanan bölge bisturi yani neşter ile en fazla 2.5 santimetre olacak şekilde kesilir. Bu noktadan itibaren cilt altında olan irin dışarı akacaktır. Cilt altındaki irin boşaltıldıktan sonra tekrardan irin birikmesini önlemek için kauçuk, silikon veya peron olarak adlandırılan direnler takılır. Apseyi boşaltmak için oluşan doku hasarı düzeltilmek için antibiyotik kullanılabilir.                    
Makat hapsinin tekrarlaması: Makat Abesi boşaltıldıktan sonra tekrarlamasında altında yatan neden boşaltılmadı ve altta yatan bir makat fistülünün varlı düşünülür. Kıl dönmesi veya kıl kökü iltihabı varlığından da makat apsesi gelişe bilir. Antibiyotiklerin makat apsesi boşluğuna ulaşmadığı bilinmektedir. Bu taktirde boşaltma yapıldıktan sonra genelde antibiyotikler kullanılmaz, ancak makat derisinde ödem oluşursa antibiyotik verilir.şeker hastası, kemoterapi alan, Crohn hastalığı nakil yapılan hastalar gibi bağışıklık sistem düşük olan hastalar hastaneye yatırarak antibiyotik verilir.
]]>
Erkeklerde Makat Kaşıntısı https://www.makat.gen.tr/erkeklerde-makat-kasintisi.html Sat, 24 Nov 2018 15:45:29 +0000 Erkeklerde makat kaşıntısı, makat kısmında istem dışı kaşıntı ve yanma hissi oluşması dermatolojik bir durumdur. Bu rahatsızlık genellikle aile hekimleri tarafından fark edilmektedir ve inatçı olan durumlarda ve kolorektal c Erkeklerde makat kaşıntısı, makat kısmında istem dışı kaşıntı ve yanma hissi oluşması dermatolojik bir durumdur. Bu rahatsızlık genellikle aile hekimleri tarafından fark edilmektedir ve inatçı olan durumlarda ve kolorektal cerrahi hekimleri bu sıkıntı ile karşı karşıya kalabilmektedir.

Genel olarak toplumda görülme oranı % 1-5 olarak bilinmektedir. Erkeklerde dört kat daha fazla gözlenmektedir. 40-60 yaş arasında olan bireylerde daha çok görülmektedir. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi makat bölgesinin gerekli hijyeninin sağlanamamasıdır. Makat bölgesinde oluşan kızarıklık ve inflamasyon makat kaşıntısını tetikleyerek yükseltmektedir. 

Erkeklerde Makat KaşıntısıErkeklerde makat kaşıntısı nedenleri
 • Bazı enfeksiyon, bakteri ve mantarlar kaşıntının sebebi olmakla birlikte kesinlikle kapsamlı biçimde araştırılmalıdır. Mantar ihtimali genellikle, diyabeti olan kişilerde, steroid kullananlarda ve uzun vadede sistemik antibiyoterapi gören kişilerde yüksektir. Bu nedenlere ek olarak kıl kurdu gibi mevcut parazitler de kaşıntı olmasına sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlık tüm aile bireylerini etkileyebileceğinden tüm ailenin gaitada parazit araştırılması yapılmalıdır.
 • Bazı yiyecek ve içecekler makat erkeklerde makat bölgesinde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Bu maddeler alkol gibi zararlı alışkanlıklar, kafeinli gıdalar, süt ve sütten elde edilen ürünler, fındık, domates, çikolata, baharat oranı yüksek gıdalar, üzüm, limon, portakal ve mandalina gibi asit düzeyi yüksek gıdalar. Bu sebeple bu yiyecek gruplarının 14 gün boyunca yemek listesinden çıkarılması gerekmektedir. Bu 14 günlük zaman zarfında kaşıntı da ne gibi değişiklikler olduğu gözlenmelidir.
 • Erkeklerin makat bölgelerinde görülen kaşıntının bir sebebi de kolon ve anüs rahatsızlıklarıdır. Kaşıntısı olan beylerde basur, mayasıla sıklıkla rastlanmaktadır. Pek çok makat rahatsızlığında kaşıntı oluşumu sıklıkla rastlanan bir belirtidir. Bu makat rahatsızlıklarının tedavi uygulaması yapılması halinde kaşıntı oranında azalma görülebileceği gibi pek bir semptomu olmayan bireylerde makat bölgesinin cerrahisini takiben makat fonksiyonlarında azalma neticesi daimi ıslaklık ve makatta tekrar kaşınmalar ortaya çıkacaktır. Kaşıntının sebeplerinin en kötü ihtimallerden birisi de kaşıntının kalın bağırsak kanserinden dolayı olmasıdır. 
 • Erkeklerin çok dar tahriş edici iç çamaşırı giymeleri de makat bölgesinde kaşıntıya sebep olabilmektedir. Yine iç çamaşırlarının yıkandığı deterjanlar, kuru tuvalet kağıtları ya da kullanılan kremler makat bölgesinin nemli kalmasını sağlayarak kaşıntıya sebep olabilmektedir.
 • Bayanlar hijyen bakımından erkeklere göre daha hassastır. Erkekler özellikle tuvalet sonrası hijyeni yeteri kadar sağlayamadığı için makatta kalan gaita makat bölgesinin  nemli kalmasına ve kaşıntı oluşumuna sebep olmaktadır. Bir bireyin makat bölgesinde bulunan deri bedenin başka bir yerindeki deriden daha hassas bir yapıdadır. Bu sebeple erkeklerin hijyen dışı ve sert hareketlere maruz bıraktığı makat bölgesi hassas olduğundan yapılan tutumlara karşılık kaşıntı ile cevap vermektedir. Şunu da belirtmek de fayda var, temizliği çok önemsemeyen beylerden ziyade temizlik takıntısı olan beylerin varlığı da söz konusudur. Bu kişilerde temizlik konusunda aşırı gittikleri makat bölgesini çok sildikleri ya da su temizliğine güvenmedikleri için sabunla yıkamaktadırlar. Gereğinden fazla hijyende makat bölgesini etkilemektedir. Yani her şey gerektiği kadar yapılmalıdır.
Erkeklerde Makat Kaşıntısından Korunmak İçin Alınması Gereken Önlemler
 • Yukarıda saydığımız sebeplerden uzak durmak gerekir. Yani gıda tüketimi, iç çamaşırı seçimi, temizlik uygulamalarına dikkat etmek gerekir. Erkekler kurallarla yaşamaya pek alışkın olmadıkları için eşlerinden bu konuda destek almalılardır. 
 • Gaita yapımı sonrasında maka]]> Makat Fistülü https://www.makat.gen.tr/makat-fistulu.html Sun, 25 Nov 2018 11:40:24 +0000 Makat Fistülü, makat kanalının deri ile birleştiği yere açılan köprüde kripta adı verilen ter ve kıl bezleri mevcuttur. Makat içerisindeki bağırsak bölümünde yani birincil ağız ve veya primer orifis ile deri
  Makat Fistülü, makat kanalının deri ile birleştiği yere açılan köprüde kripta adı verilen ter ve kıl bezleri mevcuttur. Makat içerisindeki bağırsak bölümünde yani birincil ağız ve veya primer orifis ile deri arasında ikincil ağız veya sekonder orifis normal dışı bir bağlantı oluşmasına ise makat fistülü (anal fistül) ismi verilir. Tıbbi bir deyimle ise perianal fistül, anorektal fistül denir. Genellikle hastaların tümünde geçmişte olan bir apse sonucunda olduğu görülür. Makat bölgesindeki bu kanal makata yakın barsak bölgesi ile cilt arasındadır (perianal fistül). Kadınlarda erkeklere oranla daha az görülür. Bu hastalık genellikle erkeklerde daha sık görülmektedir. Makat fistülü 20-60 yaş aralığında ve ortalama 40 yaş civarında görülür. Bu hastalıkta anüsden bir iki cm uzaklıkta olup cilt içine yerleşimli, ağrılı, şişkinlik ve akıntıya neden olan kanal şeklinde oluşumlar görülür. 

Makat Fistülü Nedenleri, makat çatlağı, makat kanseri, ışın tedavisi, chorn hastalığı, aktinomikoz yada klmidya gibi enfeksiyonlar, prostat kanserinde tedavi sonrası ve makat apsesi gibi nedenleri vardır. Apsenin cilde veya başka bir boşluğa bırakılmasına rağmen geride bıraktığı boşluğun tam olarak iyileşmemesi halinde yada anal fistül de anal cerrahi, corhn hastalığı ve anal travma hastalığa neden olan sebepler arasındadır.

Makat Fistülü Belirtileri,
makat fistülü belirtileri arasında makattan kan gelmesi, makatta şişlik, makattan renkli ve kötü kokulu akıntı gelmesi, makat apseleri, pişik veya anal dermait, ateş, titreme ve bağırsak hareketleri vardır. Bunların yanı sıra apsenin oluşumuyla beraber şiddetli bir ağrı da görülür. Nohut büyüklüğünde şişlikler ve anüsün çevresinde kitle hissi de belirtileri arasındadır.

Makat Fistülü Kaç Tünelden Oluşmaktadır 

Makat fistülün de oluşan tünelin dış ve iç olmak üzere iki ağzı vardır. Dış ağız makat çevresinde ciltte bulunur. İç ağız ise makatta dentate line çizgisinde bulunur. Burada oluşan bu birikim cerahat birikimi olarak da adlandırılır. Makat fistülü doktor yapılan muayene de ortaya çıkabilir. Makat fistülü kanaldaki yerleşimlerine göre sınıflandırılır. Bu sınıflandırma atnalı fistül, ekstrasfinkterik fistül (%3), suprasfinkterik fistül (%10), transsfinkterik fistül (%30) ve inktersfinkterik fistül (%50) yüzdeleri ile görülür. Toplumumuzda 100.000 kişiden 8-10 arası sıklıkla görülmektedir. Fistül tedavi edilmez ise yıllar içinde gelişmeye ve yayılmaya başlar ve tedavisi gittikçe zorlaşır. Bu hastalığın belirtilerinden makat bölgesinde şişlik, kanlı akıntı, doygunluk yada sarı renkli bir iltihabın gelmesi halinde hemen doktorumuza başvurmalıyız.

Makat FistülüMakat Fistülü Tedavisi

Bu hastalık kendi kendine iyileşme gibi bir durum göstermez. Bu düşünceyle hasta zaman kaybetmemelidir. Bu hastalığın ilerlemesine ve tedavisinin zorlaşmasına yol açar. Hastalığın ameliyatsız tedavileri ikiye ayrılır. Fibrin yapıştırıcı tekniğinde yapışan geri dönüşümlü bir maddenin fistülün içine giren katater ile son noktoya kadar gidilip, yavaş yavaş geri çekilmesi şeklinde uygulanır.

Ameliyatsız Tedaviler, gerçekleşen bu tedavi yolunda gazı veya dışkıyı tutamama (inkontinens) görülmez. Bu uygulamanın başarı oranı yüzde 60 ile 70 arasıdır. Diğer tedavi yöntemi ise tıkaç tekniğidir. Bu tedavide ise fistülün tıkaç ile tıkanması şeklinde uygulanır. Tıkaç domuzların ince bağırsağından yapılan geri dönüşümlü ve steril bir maddedir. Fistülün dış derideki ağzından içeriye tıkaç maddesi verilir. Her iki ağız da dikilerek fistülün ameliyatsız tedavisi uygulanır. Fistül ameliyatsız tedavi edilemiyorsa yani hastalık ilerlemiş ise ameliyata baş vurulmaktadır.

Ameliyat Gerektiren Tedaviler, bu yöntemlerde lazer tekniği, WAAFT (video asisted anal fistula treatmed) tekniği, lift tekniği, seton tekniği, fistülotomi veya fistülektomi tekniği, fistülün dikilmes]]> Makat Ameliyatı https://www.makat.gen.tr/makat-ameliyati.html Sun, 25 Nov 2018 18:22:39 +0000 Makat ameliyatı, Günümüzde bir çok hastalıkta olduğu gibi makat hastalıklarında da erken teşhis çok önemlidir. Bir çok insan rahatsızlıklarında dolayı utanır ve hekime gitmeye çekinirler. Bunun sonucu olarak ileride daha b Makat ameliyatı, Günümüzde bir çok hastalıkta olduğu gibi makat hastalıklarında da erken teşhis çok önemlidir. Bir çok insan rahatsızlıklarında dolayı utanır ve hekime gitmeye çekinirler. Bunun sonucu olarak ileride daha büyük sorunlarla karşılaşabilirler. 

Makat ameliyatı çeşitleri:

Kıl dönmesi: Genelde 15-35 yaş arasında gözükür.Kuyruk sokumu bölümünde oluşur. Ağrı ve apse ile oluşur günümüzde karşılaştığımız en kolay ameliyatlardan biridir. Bazı sağlık kuruluşları gün içinde lazer ile operasyon yapıp hastanın o gün işe bile gitmesinde hiç bir sakınca olmadığını söylerler.

Makat AmeliyatıMakat çatlağı: Makattaki kanamalar genelde herhangi bir çatlak yüzünden ya da hemoroid (basur) dediğimiz rahatsızlık yüzünden oluşmaktadır. Makattaki kasların yırtılması ve zedelenmesi ile oluşmaktadır. 
 • Kabızlık
 • Bayanların doğum yapması
 • Çok baharatlı ve acı besinler tüketilmesi
 • İshal
 • Alkol tüketimi
 • Stres
Makat bölgesinde çeşitli çatlakların oluşmasına neden olmaktadır. Ağrı, kaşıntı, kanama olarak kendini gösterir. Bu tip makat ameliyatı genelde lökal anestezi ile yapılmaktadır. Hasta bir gün içinde kendine gelir ve normal hayatına geri döner. 

Makat İltihabı: Her yaş gurubunda görülebilen bir rahatsızlıktır. Genelde 30-40 yaşları arasında görülme sıklığı çok yüksektir. Erkeklerde daha çok görülmektedir. Hasta tuvalete çıktığında ağrı olur. Daha sonra kızarıklık şişlik ile devam etmektedir. Enfeksiyondan kaynaklı olarak hastada ateş. bulantı, kusma, halsizlik, terleme oluşur. hastanın doktora gitmesi kesinlikle şarttır. Rahatsızlık tedavi edilmez ise diğer iltihap diğer dokulara yayılır ve daha kötü sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilir.Bu tip durumlarda doktor kesin  teşhisi koymak için olarak MR isteyebilir. Ameliyat hastanın durumuna göre genel yada lokal olarak gerçekleştirilir. Hasta ameliyattan sonra hızla iyileşmeye başlar. Oturma banyosu, çeşitli ağrı kesiciler ve antibiyotikler verilir.

Makat ameliyatları sonrası 1-2 hafta süren kanama olabilir. Hasta endişe etmemelidir. Çok aşırı bir kanama, ağrı, baş dönmesi, ateş hissedilirse hemen doktora başvurması gerekmektedir.

Makat ameliyatlarından sonra hastaların dikkat etmesi gerekenler:
 • Bol sıvı gıdalar tüketmeli kabız ve ishal olunmamalıdır.
 • Bol bol dinlenmeli
 • Uzun süre oturmamalı
 • Doktorun verdiği ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli kullanmalı
 • Bol bol lifli gıdalar tüketilmeli
 • Kesinlikle ağır kaldırmamalı
Genelde ameliyatlar duruma göre en fazla 30 dakika sürer. Bazı durumlar da botoks tedavisi bile uygulanabilir. Hastaların makat ile ilgili problemleri var ise hastanelerin genel cerrahi bölümünde makat hastalıkları konusunda uzman bir doktora muayene olmaları gerekmektedir. Hastaların makat ameliyatları konusunda bilinçli olmaları ve sağlık kuruluşlarınında utanılacak bir şey olmadığı konusunda insanları bilinçlendirmeleri gerekmektedir.
]]>
Makat Şişmesi https://www.makat.gen.tr/makat-sismesi.html Mon, 26 Nov 2018 00:42:31 +0000 Makat Şişmesi, Birçok kişinin şikayet ettiği makat bölgesinde meydana gelen sorunlar oldukça büyük bir sağlık problemi haline gelmiştir. Çoğu kişi, bu bölgede meydana gelen rahatsızlıkları sorun iyice ilerleyene kadar dikk Makat Şişmesi, Birçok kişinin şikayet ettiği makat bölgesinde meydana gelen sorunlar oldukça büyük bir sağlık problemi haline gelmiştir. Çoğu kişi, bu bölgede meydana gelen rahatsızlıkları sorun iyice ilerleyene kadar dikkate almaz yada çekinmesi nedeniyle saklar. Bu durumda hastalığın daha da ilerlemesine ve tedavi edilmediği takdirde hastaya oldukça problem yaratmasına neden olur. Makatta yaşanan problemler erken dönemde doktora başvurulduğu takdirde daha kolay tedavi edileceği için bu durumda mutlaka doktora başvurulması oldukça önemlidir. Daha önceki zamanlarda makat bölgesinde hiçbir sorunu olmayan birinin bu bölgede hissettiği ve eline gelen şişkinlik, düzensizlik, kabarık ve tümsek görüntü makat şişmesi olarak adlandırılır  ve halk arasında makatta meme makatta beze ve makatta sivilce olarak bildiğimiz bu problem birçok farklı hastalıkların belirtisi olabilir.

Makat şişmesi neden olur
Makat şişmesi hemoroid ,basur, makat apsesi, Makat çatlağı, kıl dönmesi ,makat siğili, makat fistülü, makat kanseri, makat sarkması, makattan kaşıntı, cinsel yolla bulaşan makat rahatsızlıkları, crohn hastalığı, bağırsak kanserleri, idrar yolu enfeksiyonları ve rahim sarkması gibi nedenlerden kaynaklanabilir.

Makat şişmesi belirtileri nelerdir
Makat şişmesi, birtakım şikayetlere sebep olan ancak, hayatı tehdit eden bir hastalık değildir. Belirli dönemlerde ortaya çıkar ve birkaç gün içerisinde yok olur. Fakat ilerleyen zamanlarda çok daha kötüleşir ve sık tekrar eder.
Dışkılama esnasında kanama, düzensiz ve yetersiz bağırsak hareketleri ve oturma sırasında hissedilen ağrı gibi durumlar makat şişmesi belirtileri arasında sayılabilir.

Makat şişmesi durumunda hangi bölüme başvurulmalıdır
Makatta şişme tedavisini genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Makat rahatsızlıkları ve bağırsak ameliyatları yapan genel cerrahi uzmanlarına proktolog, proktoloji uzmanı,  koloproktolog ya da kolorektal cerrah adı verilir ve bu bölüm de kolorektal cerrahi veya proktoloji diye bilinir.

Makat şişmesi tedavisi nasıl yapılır
Halk arasında makatta oluşan şişmeleri ip ile bağlayıp çürümesini sağlayıp bu şekilde düşmesini beklemek gibi bir durum söz konusudur. Ancak bu tür yöntemlerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Çünkü bu durum makat bölgesini iltihaplanmasına ve iltihabında ilerleyerek makat apsesi oluşturmasına ve bu nedenlerden dolayı makat fistülünün ortaya çıkmasına sebep olabilir. Makatta oluşan şişmeler ağrılara neden olduğunda ve hastayı rahatsız edecek boyutta olduğunda kesinlikle doktora başvurulması gerekir,

Tıbbi tedaviler;

Koterizasyon, bu yöntem makat bölgesinin lokal olarak iğne ile uyuşturulmasından sonra makatta bulunan ve oldukça kanama eğimli olan şişliklerin koter ile yakılması sonucunda kanama meydana gelmeden ağrısız bir şekilde alınıp patoloji tetkikine gönderilmesi ile uygulanır.

Kriyoterapi,  bu yöntem ise azot yağı ile makat bölgesinde yer alan şişliklerin dondurulması ile yapılan bir yöntemdir. Bu tedaviler sonrasında kesinlikle bir iz kalmaz ve hastanede yatmadan hastalar evine kabul edilebilir.

Makat Şişmesi
Evde yapılabilecek tedaviler;
Makat şişmesi durumlarında tıbbi tedavilerin yanı sıra, doktorun önereceği kortizonlu kremler ve lokal anestezik içeren kremler kullanarak ve  günde bir defa 15-20 dakika ılık suda oturma banyoları yaparak şişmeden kaynaklanan ağrılar belirli oranda azaltılabilir.

Makatta şişme meydana gelmemesi için neler yapılabilir
Makatta şişme durumunu önlemek ya da yapılan tedavilerden sonra tekrar etmesine olanak vermemek için oldukça sağlıklı beslenmeli, lif açısından oldukça zengin olan yiyecekler tüketmeli, gü]]> Makat Tümörü https://www.makat.gen.tr/makat-tumoru.html Mon, 26 Nov 2018 16:15:23 +0000 Makat tümörü, her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görülse bile aslında insanlarda tedavi edilmediği sürece hayati tehlikelere bile neden olabilir. Makat, sindirim artıklarının vücuttan uzaklaştırıldığı organdır. Bu org Makat tümörü, her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görülse bile aslında insanlarda tedavi edilmediği sürece hayati tehlikelere bile neden olabilir. Makat, sindirim artıklarının vücuttan uzaklaştırıldığı organdır. Bu organda meydana gelen hücre değişimlerinin ortaya çıkardığı dokulara makat tümörü adı verilmektedir. Makat bölgesinde birçok kas yer almaktadır. bu kaslar sayesinde katılaşmış olan dışkıların kontrolü rahat bir şekilde salgılanır. Bu bölgelerde herhangi bir şekilde kanserli dokuların gelişmesi durumunda yavaş yavaş tümör oluşumu başlar. Makat üzerinde oluşan bu kanserli doku, hızlı bir şekilde büyüyerek makat bölgesine yayılacağı için erken teşhis hayat kurtarıcı olabilir. Makan tümörü, müdahale edilmediği zaman kalça kemiklerine kadar ulaşarak kemiklere ve buradan da diğer organlara zarar verebilmektedir. Bu tümör, aslında bağırsak kanserinin bir farklı türüdür. Bu hastalığın insanlarda çok büyük belirtileri vardır. Öyle ki bu belirtilere bakılarak çok rahat bir şekilde makat tümörü varlığı anlaşılabilir. Fakat belirtilere bakılarak tümörün iyi huylu bir tümör mü yok sa kötü huylu bir tümör mü olduğu anlaşılamamaktadır. 

Makat tümörü ne gibi belirtiler gösterir
Makat tümörü belirtileri diğer makat hastalıklarıyla benzer olabilir. Bu nedenle belirtilere bakarak kendi başımıza teşhis koymamalıyız. Bunun için uzman bir doktora giderek hastalığınıza daha kesin bir teşhis koydurmanız mümkündür. 
 • Makat tümörünün ilk belirtisi,, makat çevresinde görülen aşırı kaşıntı ve kızarıklık durumlarıdır. Bu durumlar zamanla ağrı ve baskı hissine de neden olacaktır. Makat çevresinde görülen bu problem aslında makat tümörünün erken teşhisi için olağan bir durumdur. 
 • Makat tümörü ilerlemişse zamanla kişinin makatından kan gelebilir. Özellikle dışkılama sırasında makattan ciddi bir şekilde kan gelebilir. Eğer durum buraya kadar geldiyse tümörün büyüdüğünü anlayabilirsiniz. 
 • Makatta sadece kan değil, ayrıca farklı sıvılar gelebilir. Özellikle makat mukusu çok sık bir şekilde gelebilir. Bunun yanında kişi makat bölgesine dokunduğunda makat bölgesindeki yumruları hissedebilir. Bu yumrular makat tümörü sorununun ta kendisi olabilmektedir. 
 • Son olarak makat tümörü belirtilerinden biri de kişinin bağırsak hareketlerini tam olarak kontrol edememesidir. Bu durum direk olarak dışkı çapında anormal değişimlerin olmasına neden olmaktadır. 
Makat TümörüMakat tümörü neden oluşur
Makat bölgesinde bulunan kanser hücrelerinin genetiği hızlıca artarak kanser sorununa neden olur. Bu duruma neden olan en önemli hastalık HPV adı verilen virüstür. Bu virüsler kanser hastalığının meydana gelmesine neden olan en önemli etkendir. Makat kanserinin çok büyük bir dilimi, bu hastalıktan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında makat tümörünün oluşmasına neden olan durum kişinin beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle aşırı bir şekilde tüketilen yağlı yiyecekler, insanlarda kanser oluşumuna neden olmaktadır. (Kırmızı et, yüksek kalorili yiyecekler, yağlı yiyecekler ve alkollü içecekler)

Makat tümörü olan insanların kesinlikle sigarayı bırakmaları gerekmektedir. İnsanların tükettikleri sigaralar direk olarak kişilerde bulunan makat tümörü için yapılan tedavileri etkisiz kılmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun yaptığı tedaviler sürecinde sigara tüketmemelisiniz. Bunun yanında bilinmesi gereken bir diğer durum vardır ki hayatı boyunca farklı kanser türlerinden etkilenmiş olan insanlarda makat tümörü oluşma riski çok daha fazladır. Bu kişilerde bağışıklık sistemi, daha önceden bastırılmış olduğu için birçok soruna açıktır. Son olarak genetik yatkınlık olan insanların kesinlikle daha önceden önlem alarak bu gibi bir sorunla karşılaşmalarını engellemeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda bu kişilerde makat tümörü görülme ihtimali yüksektir. 
]]>
Bebeklerde Makat Çatlağı https://www.makat.gen.tr/bebeklerde-makat-catlagi.html Tue, 27 Nov 2018 07:12:04 +0000 Bebeklerde Makat Çatlağı, öncelikle makat çatlağı, sadece bebeklerde olmaz, yediden yetmişe tüm insanlarda olabilen bir hastalıktır. Makatta çatlak bir çok insanda görüldüğü gibi, çok acı verici olup, tuvalete gitmeyi adet Bebeklerde Makat Çatlağı, öncelikle makat çatlağı, sadece bebeklerde olmaz, yediden yetmişe tüm insanlarda olabilen bir hastalıktır. Makatta çatlak bir çok insanda görüldüğü gibi, çok acı verici olup, tuvalete gitmeyi adeta bir işkence haline getirir, saatlerce süren bir acıyla başa çıkmanız gerekmektedir, yırtılırcasına bir acıdır, hem de bizim toplumumuzda sıkça görülür. Fakat insanlar utandıkları  için doktora gitmek istemezler, buda bu hastalığın iyileşmesi yerine daha da artmasına sebep olur, tabi buda acının da iki misli artması demektir. Böyle olunca da bebeklerdeki makat çatlağı biraz daha acısız olabilir demektir. Çünkü onların başına geldiği zaman direk soluğu doktorun yanında alırız, bebeklerdeki makat çatlağının tedavisi de daha çabuk ve kolay olur.

Bebeklerde Makat Çatlağı Nedenleri

Bebeklerde makat çatlağının en başında kabızlık gelir, bebekler sadece anne sütü aldıkları zaman bu problemle pek karşılaşmazlar, ama anne sütüyle beraber ek gıda aldıkları dönemlerde yada tamamen normal gıda almaya başladıkları zamanlarda ortaya çıkar buda bağırsakların yeni gıdalarla tanışıp aşırı kabızlık yaşadığı dönemlerdir. Bunun sebebi sadece kabızlıkta değildir, kabızlığın yanı sıra, ishal ve dizanteri hastalığında da bebeğinizde makat çatlağı sorunuyla karşılaşabilirsiniz, bunun da yanı sıra bebeğiniz ilk doğduğu zamanlar da eğer kolikli bir bebekse, çok aşırı ağlama da da bebeğinizde makat çatlağı oluşabilir. Eğer bu dönemlerin dışında bebekte makat çatlağı problemiyle karşı karşıya iseniz bebeğinizin beslenmesinde bir sorun var demektir. Bebeğinizi olması gerektiğinden fazla katı gıdalarla beslemiş olabilirsiniz, bebeğinizin beslenmesinde bol bol lifli gıdalar kullanmalısınız. Bebeğinizin beslenmesine dikkat ederseniz böyle bir sorunla kolay kolay karşılaşmazsınız, çünkü bu hastalıkta düzensiz beslenme yada katı gıda en önemli nedenlerin başında gelir.

Bebeklerde Makat Çatlağı
Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi

Bebeklerde makat çatlağı tedavisinde, öncelikle makat çatlağının nedeni araştırılır, nedeni ishal yada kabızlık ise bebeğin beslenme listesi tekrar düzenlenir aynı zamanda uygun ilaçlar verilir. En son makat çatlağına uygun olarak çeşitli antibiyotik pomatlar yada jeller uygulanır, eğer sorun dizanteri ise onda da öncelikle ilaç tedavisi daha sonrada antibiyotik pomat ve jeller uygulanır. Bunların dışında sorun kolikli bir bebeğin çok ağlayarak ıkınarak zorlanmasından ileri geliyorsa, öncelikle koliğin geçmesi için gaz giderici çaylar, bitkiler ve ilaçlar önerilir daha sonra da diğerlerinde olduğu gibi antibiyotik pomatlar kullanılır. Bu saydığımız şeyler düzenli olarak yapıldığı taktirde bebeğinizdeki makat çatlağı soruna göre 4-5 gün yada 7-8 gün içerisinde iyileşecektir.
]]>
Hamilelikte Makatta Ağrı https://www.makat.gen.tr/hamilelikte-makatta-agri.html Tue, 27 Nov 2018 14:21:25 +0000 Hamilelikte makatta ağrı, hamile kalmak Allah'ın bize verdiği  en kutsal bir varlıktır. Hamileliğin ilk ayından itibaren anne adayları her zamankinden daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hamileliğin  dokuz ayı be Hamilelikte makatta ağrı, hamile kalmak Allah'ın bize verdiği  en kutsal bir varlıktır. Hamileliğin ilk ayından itibaren anne adayları her zamankinden daha çok dikkat etmesi gerekmektedir. Hamileliğin  dokuz ayı bebek ve anne için ok önemli bir süreçtir. Her anne adayı yemesine içmesine daha ok önem vermelidir. bebeğin büyümesi için düzenli olarak gıdalı besinler tüketmesi önemlidir. hamilelik sırasın da kilo alması ve vücudun değişmesi, annenin daha çok ağrılarının ve değişimini onu çok etkileyeceğini bilir.

Hamilelikte makat ağrısı: hamilelikte genellikle anne adaylarını en çok etkileyen durum hemoroit yani makattaki ağrı ve yaradır. Hamilelikte makat ağrısı kişiden kişiye değişmektedir. Makat ağrısı ilerlediği durumda kanama, şişme, ağrı gibi şikayetlerde oluşabilir. Hamilelik döneminde makat ağrısı yani hemoroit hastalığı sıkışmada ağrının daha çok artması ve şikayetin daha fazla olmasına neden olur. Hamilelikte beslenme alışkanlığının değişmesine bağlı olan, kabızlık sorununun daha çok artması nedeniyle makat ağrısı daha fazlalaşır. Hamilelerin o yüzden beslenmelerine ve kabız olmamalarına daha çok nem vermeleri gerekir. Bebeğin büyümesine bağlı olarak bağırsak hareketlerinin değişmesine neden olur buda annenin kabız olarak, makatta ağrı ve sancı yapar. Hamilelikte Makatta AğrıBebeğin büyümesiyle toplar damarda basınç artışı olur. Hamilelik döneminde en önemli sorun tedavi seçiminin bebeğe göre yapılmasıdır. Hamilelikte oluşan makat ağrısı yani hemoroide bebeği etkilemeyecek şekilde yapılmalı ve sonra bebek olduktan sonra asıl tedaviye başlanmalıdır. Ikınmaya neden olan şeylerden uzak durmalı ve acı tüketilmemelidir. Günlük yürüyüş yapılmalı ve dışkılama ihtiyacı olduğu zaman ertelenmemelidir. Anne adayının ağrısı varsa tuvalete girmeden hem önce ılık suya oturması hem sonrasında ılık suya oturması makat bölgesinin ağrımasında etkili olacaktır.

]]>
Makatta Çıkan Et Parçası https://www.makat.gen.tr/makatta-cikan-et-parcasi.html Wed, 28 Nov 2018 01:36:21 +0000 Makatta çıkan et parçası, bayanlarda görülen makattan çıkan et parçası nedenlerinden olan doğum yapan kadınlarda hemen, hemen çoğunda görülmektedir. Doğum yapan kadınların çoğu normal doğum yapma esnasında ıkınma sıra Makatta çıkan et parçası, bayanlarda görülen makattan çıkan et parçası nedenlerinden olan doğum yapan kadınlarda hemen, hemen çoğunda görülmektedir. Doğum yapan kadınların çoğu normal doğum yapma esnasında ıkınma sırasında gerçekleşmektedir. Bu sebepten dolayı oluşan makatta ve yerleşen et parçası doğum sonrası olası sorunları getirmektedir. Ayrıca bu oluşan et parçasına ise tıp dilinde hemoroit ve basur, adı verilir. Kadınlarda doğum ve kabızlık nedenlerinden dolayı karşılaşılan, bu sorun oldukça ağrılı ve kanamalı olabilir. Makat içinde ve dışında oluşmaktadır içinde olursa dıştan görülmez. Makat dışında oluşmuşsa elle kontrol yapılırsa tutulabilir. Kanamalı durumlarda ise özellikle tuvalet ihtiyacını giderirken, çıkan gaita ile beraber kanama görülmektedir. Fark edilen bu durumda yaşanan stres olayı doktora taşımanıza sebeptir. Et parçası makatta, oluşmuşsa herhangi bir ilaçla geçmesi mümkün değildir. Ayrıca oluşan et parçası iki guruba ayrılır. Ayrılan bu gruptan dişi ve erkek olarak bilinmekte dişi olanı, kendiliğinden çoğalır yani bir meme yanında üç dört tane  oluşur. Erkek olan ise tek bir tane olarak sabit kalır. Kadınlarda bu sebeplerden dolayı oluşan sorunlar ise erkeklerde kabızlık sebebi ile oluşmaktadır. Erkeklerin bir çoğu bu sorunu dile getirmezler ciddi sıkıntılar yaşayana kadar. Genel olarak makattan çıkan et parçası, erkeklerden çok bayanlarda görülür. Kadınlarda ve erkeklerde oluşan, bu durumun sonu genel cerrah doktoruna muayene olarak gerekli tetiklerle yapılması gerekenler uygulanır. Gerek görülürse ameliyatla bu sorundan kurtulmak mümkündür.

Makatta çıkan et parçasının  tedavisi.

Bu konuda ise hastanın ilaçlarla net bir sonuç alamayacağına, doktor tarafından karar verilir. Makatta oluşan kaşıntı ve yanma hissi oldukça hastayı rahatsız etmektedir. Geçici olarak hastanın yanması, ağrısı ve kaşıntısının geçmesi için kullanılması gereken ilaçlar verilerek rahatlatılması sağlanmaktadır. Makattan çıkan et parçası meme şeklinde elle tutuluyorsa veya kanama, oluyorsa doktorunuz ameliyatı önerecektir. Böyle hastalıklarda ilaçlar etki göstermez. Yapılacak geçici olarak, ameliyat gününe kadar hasta oturmalı ılık duşlarla kendini tedavi ederek rahatlamasını sağlar.

Makatta Çıkan Et Parçası
Makatta çıkan et parçası ameliyatı.

Makatta çıkan et parçası ameliyatı için  bir gün öncesi akşamında hastaya ishal yapacak şurup verilerek bağırsaklarının boşaltılması gerektiği söylenir. Hasta bunu evde uygulayıp kendini ameliyata hazırlamalıdır. Bu yapılacak işlem ameliyat sonrası için önemlidir. Hasta ameliyata girerken en az 5-6- saat aç olması gerekir. Anestezi yardımı ile hasta uyutularak ameliyat gerçekleşir. Sarkan meme şekilleri kesilerek alınır meydana gelen açıklıklar ise dikilir. Makat halkasının büyüklüğü yeniden oluşturulur. Makat arasına vazelinli tampon, konularak ameliyat tamamlanır. Yaklaşık 30-60 dakika süren ameliyat başarı ile tamamlanır. Ameliyat sonrası ilk 1-2 saat sonra hasta kendine gelerek sıvı gıdalar verilerek toparlanması sağlanır. Hasta 1 gece hastahanede kalarak ertesi gün taburcu edilir. Hasta beslenme alışkanlığına dikkat ederek kabız olmaması gerekir. Normal yaşantısına ise sağlıklı bir şekilde devam eder.
]]>
Makat Kanseri https://www.makat.gen.tr/makat-kanseri.html Wed, 28 Nov 2018 15:49:29 +0000 Makat Kanseri, Makat anal bölge ile anüsten sindirim artıklarının vücuttan atıldığı yere denir. Makat bölgesinde bulunan kaslar sayesinde katılaşan dışkı kontrollü bir şekilde dışarı atılmaktadır. Makat üstündeki doku Makat Kanseri, Makat anal bölge ile anüsten sindirim artıklarının vücuttan atıldığı yere denir. Makat bölgesinde bulunan kaslar sayesinde katılaşan dışkı kontrollü bir şekilde dışarı atılmaktadır. Makat üstündeki dokularda kanserli hücreler oluşabilir. Makat kanseri kalın bağırsak kanserinden oldukça farklı bir türdür.

Makat Kanseri Belirtileri
Makat kanseri belirtileri makat çatlakları ile hemoroit (basur) gibi daha az ciddi fakat çatlaktan ve basur dan daha yaygın olarak görülen hastalıklar ile benzerlik göstermektedir.
 • Bağırsak hareketlerinde birden oluşan kontrol kaybı, atılan dışkı çapında anormal değişim
 • Makat etrafında kaşıntı yada baskı hissi ve ağrı
 • Makat etrafında yumru şeklinde küçük topaklar
 • Makattan gelen mukus şeklinde akıntı
 • Makattan kan gelmesi
Makat kanserinde yukarıda yer alan faktörlerden en az biri yada birkaçı görülebilir. Ancak bazı makat kanseri rahatsızlıklarında ise bu belirtilerin neredeyse hiçbiri görülmektedir.

Makat Kanserinin Nedenleri
Makat bölgesinde yer alan hücrelerin genetik yapısı aşağıdaki sebepler ile mutasyona uğrayarak değişir ise değişkenlik gösteren bu hücreler kontrolsüz üreyip geliştiğinde makat kanserine neden olacaktır.

Beslenme Alışkanlıkları
Normalinden aşırı bir şekilde tüketilen yağlı yiyecekler, alkol, kalorili yiyecekler ve kırmızı et makat kanserine yakalanma oranını büyük oranda arttırdığı görülmektedir.

HPV
HPV (Human Papilomavirüs) cinsel ilişkiyle kolayca bulaşabilmektedir. Virüs makat kanserine yol açmaktadır. Makat kanseri rahatsızlıklarının büyük bir çoğunluğunda bu virüse rastlanılmaktadır.

Aşağıda belirtilen maddelerinde farkında olmakta da oldukça fayda vardır:
 • Makat kanseri riskini genetik yatkınlık artırabilir. 
 • Makat kanserine 40 yaşın altı kişilerde oldukça az rastlanmaktadır. Bu sayı ise 40 yaşından sonraki her on yıl içinde iki katına çıkmaktadır.
 • Ülseratif kolit iltihabi bağırsak hastalığı görülen kişilerde makat kanseri riski daha fazladır.
 • Sigara içen kişilerde makat kanserine yakalanma riskinin daha da arttığı saptanmıştır.
 • Diğer başka kanser çeşitlerine yakalanmış olan kişilerde ve bağışıklık sistemi baskılanan kişilerde ise makat kanserine yakalanama riski daha yüksektir.
Makat Kanseri Tedavisi
Günümüzde makat kanseri tedavisi oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.

Makat Kanseri
Cerrahi Müdahale
Makat tümörü yada kanseri sıklıkla diğer bir tedavi yöntemine başvurulmadan cerrahi müdahaleyle alınabilmektedir. Fakat bu durum erken teşhis edilen küçük tümörler için geçerlidir. Uygulanan bazı operasyonlarda ise makat kasları zarar görmez yada çok az bir hasar ile kurtulabilir. Bazı operasyonların sonucunda ise makat kasları ve bölgede bulunan diğer dokular tamamen alınmak zorunda kalınabilir. Bu durumda ise kalın bağırsak duvarına açılan bir deliğe bağlanacaktır. Uç kısmına eklenen bir torba içerisine sindirim atıklarının birikmesi sağlanmaktadır. Uygulanan bu ağır operasyon aşağıda belirtilen tedavi yöntemlerine cevap vermez ise uygulanmaktadır.

Radyasyon Terapisi İle Kemoterapi
Kanserli olan hücreleri öldürmek için uygulanan kemoterapi yada radyoterapi yöntemi ağır yan etkilerinden dolayı ilerlemiş olan yada ilerleme ihtimali yüksek olan tümörler için kullanılmaktadır.

Makat kanserini önlemek için yada belirtilerini hafifletmek için:
 • Lifli yiyecekleri tercihe din. Sağlıklı ve düzenli bir beslenme programınız olmalıdır.
 • Ailenizi kanser geçmişi hakkında araştırma yaparak bilgi sahibi olun.
 • Cinsel ilişkide korunmanın ön]]> Makatta Kanama https://www.makat.gen.tr/makatta-kanama.html Wed, 28 Nov 2018 17:06:32 +0000 Makatta kanama, sık görülen rahatsızlıkların arasında yer alırken; kanaması olan kişiler utandığından dolayı ve görülmesi utanılacak bölgede olduğu için dikkate almazlar. Durulmayacak ağrılar ve kanamalar olana kadar hast Makatta kanama, sık görülen rahatsızlıkların arasında yer alırken; kanaması olan kişiler utandığından dolayı ve görülmesi utanılacak bölgede olduğu için dikkate almazlar. Durulmayacak ağrılar ve kanamalar olana kadar hastaneye gitmemeleri sebebiyle ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olur. Tuvalete girme esnasında makat bölgesinden kan gelmesi dikkate alınması gereken rahatsızlıktır. Kanama görülmesi genellikle hemoroid ile alakalı olurken; başka sıkıntılarında habercisi olabilir. Ancak aşırı kanamanın yanında makat bölgesinde ağrı, aşırı şekilde kaşıntı, makatta dolgunluk hissi, şişkinlik gibi şikayetlere sebep olur. 

  Makattan gelen kanın rengine göre hastalık belirtisi
  Makat bölgesinde kanamanın büyük bir kısmı kalın bağırsakla alakalı olup, makat veya anüsten dolayı kaynaklanır. Genellikle bu bölgede bulunan rahatsızlık dolayısıyla oluşan kanamanın rengi hastalıkta ilişkilendirilir. Kırmızı renkli bir kanamanın kalın bağırsakla ilgili bir problem olduğunun işaretidir. Basur, anal fissür, çatlaklar gibi sebeplerden dolayı kan kırmızı şekilde meydana gelirken; dışkı yapma esnasında dışkıya bulaşmaz ve damla şeklinde tuvalet taşına damladığı görülür. Kalın bağırsağın yukarı kısmından, ince bağırsak ya da mide arasında oluşan bir problem sebebiyle kanama oluyor ise bulunan kanama dışkıya bulaşma şekilde olur ve bu kanın rengi koyu kırmızı hatta siyah gibi görünen bir renkte olur. Bu kana Melina da denir. Siyah veya koyu renkli görülen kan uzun süre bağırsakta bulunan bakterilerin vücuda temas ettiğinden dolayı bakterilerin sindirilmesinden dolayı kanın koyu olduğunun göstergesidir. 

  Makatta bulunan kanamanın tespit edilmesi
  Makat bölgesinde bulunan kanamanın kalın bağırsağın yukarı kısımlarının veya alt kısımlarında olsun kanamanın çok az olmasından dolayı gözle görülmeyecek şekilde meydana gelir. Kolon kanserlerinin habercisi olan poliplerde veya kolon kanserlerinin bulunduğu bölgelerde kanama az olur. Dışkıya karıştığından dolayı çoğu kişi kanamanın olduğunu fark etmez. Böyle durumlarda hastada devamlı olan bir kanama olduğundan dolayı kansızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı fark edilmesi zor bir problemdir.
  Orta şiddetli makatta kanama durumu aşırı kan kaybına sebep olur. Böyle durumlarda kan kaybının yanında kişide baş dönmesi, çarpıntı, düşük tansiyon gibi problemlerde oluşur. Sebebi ne olursa olsun hemoroid veya başka durumlarda makatta kanama olduğu zaman vakit kaybetmeden uzman doktor tarafından incelenmesi gerekir.
  Tuvalete çıkıldığı zaman dışkıda kan görülmesi ya da tuvalet kağıdına bulaşması halinde belirtilerle kendini belli eder. Ağır şiddet olan kanamalar yanında orta veya şiddetli olan kanamalarda hastanın yaşlı olması ve kalp rahatsızlıklarına sahip olması sebebiyle şok tablolarının geliştiği gözlenir. Hastalarda kanama miktarının aşırı olmaması sebebiyle anemi yani kansızlık görülmesi bunun yanında saydığımız şikayetler kanamanın varlığının habercisidir.

  Makatta Kanama
  Makatta kanama olmasının nedenleri
  • Bu bölgede kanama olmasının nedenleri arasında makat bölgesinde oluşan çatlak ve yırtıklar başta olmak üzere hemeroid gibi şikayetlerin bölgede kanama olmasının nedenleri arasında yer alır.
  • Ayrıca perianal fistül, anorektal fistül gibi problemlerde makat bölgesinde kanamanın sebepleri arasında yer alır.
  • Alınan bazı ilaçların özellikle kan sulandırıcı ilaçların ve ağrı kesicilerin de makat bölgesinden kan gelmesine sebep olduğu bilinir.
  • Bağırsak hastalarında görülen bağırsak problemleri içerisinde bağırsak polipleri ve bağırsak kanserleri bulunan kişilerde makat bölgesinden kan geldiği bilinmektedir. Bağırsakta oluşan iltihaplanmalar ve enfeksiyon gibi oluşumlarda bu bölgede kanama olmasının sebepleri arasında yer alır .
  • Bu bölgede kanama olmasının sebepleri arasında en]]> Makat Çatlağı https://www.makat.gen.tr/makat-catlagi.html Thu, 29 Nov 2018 11:31:11 +0000 Makat çatlağı, anal fissür ya da makat yırtığı olarak bilinmektedir. Makat çatlağının anlaşılması genellikle makatta görülen oldukça şiddetli bir ağrı neticesinde ya da dışkılama sırasında tuvalet kağıdı kull Makat çatlağı, anal fissür ya da makat yırtığı olarak bilinmektedir. Makat çatlağının anlaşılması genellikle makatta görülen oldukça şiddetli bir ağrı neticesinde ya da dışkılama sırasında tuvalet kağıdı kullanırken tuvalet kağıdına bulaşan kırmızı renkteki kan ile belli olur. Makat çatlağı genellikle makat deliğinin çevresinde olduğu gibi ilerleyen zamanlarda ise makatın ortasına ya da arka tarafına doğru da genişlediği görülebilir. Tabi bu durum çatlağın fark edilmemesinde ya da geç fark edilmesinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda meydana gelen çatlakların bir bölümü yüzeysel olarak oluşurken bazı durumlarda ise çatlak giderek derinleşip makat kasına doğru da inebilir.

   Makatın oluşma nedeni

   Genellikle makat kısmının aşırı derecede zorlanması ile yani aşırı ıkınma neticesinde oluşmaktadır. Tıpkı bir bez ya da kağıt parçasının gerilip zorlanarak yırtılması gibi düşünülebilir. Makat çatlağı; bağışıklık sisteminin zayıflaması, makat yoluyla cinsel ilişki, iltihabi bağırsak hastalıkları, sürekli oluşan ishaller, kronik kabızlık gibi sebeplerden ötürü meydana gelebilir.

   Makat çatlağının sınıflandırılması

   Anal fissürde yani makat çatlağında yapılan sınıflandırma iki türlüdür. Bunlar kronik fissür ile akut fissürdür. Kronik fissür büyük, inatçı ve derin lezyonlardır. Akut fissürler ise kısa süreli olan küçük ve yüzeysel çatlaklar olarak bilinmektedir. Görülen birtakım zorlanmalar neticesinde oluşan yüzeysel ve geçici çatlaklardır. Bu çatlaklar bebeklerde dahi görülme ihtimali vardır. Bu çatlaklar için korkulacak bir durum yoktur.

   Makat çatlaklarının görülme sıklığı

   Genellikle erkek ve kadınlarda aynı oranda görülen ve yaş grubunun 15-40 yaşlarına rastladığı bir dönemde ortaya çıkar.

   Makat çatlaklarından korunma yolları

   Makat çatlaklığı görülen bireylerin bu çatlaklardan kurtulma ve korunma yolları için fazla ıkınmalardan kaçınması, sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık vermesi gerekir. Ayrıca günde en az 2 litre su tüketmesi gerekmektedir. Özellikle küçük bebeklerde alt bezini değiştirme işleminin yapılması makat çatlağının oluşmasını engeller. Bunun yanı sıra aşırı derecede baharatlı ve özellikle de acılı yiyecekler tüketmekten kaçınmak gerekmektedir. Ayrıca kişisel temizliğin aksatılmadan yapılması da oldukça önemlidir. Her sabah düzenli olarak koşu yapmak, hareket etmek ya da herhangi bir sportif faaliyete katılmak da oldukça önemlidir.Çünkü hastanın sürekli olarak oturması da iyi bir durum değildir. Hastalık açısından olumsuz bir etki yaratmaktadır. Özellikle de memuriyet gibi sürekli olarak hareketsiz kalınan mesleklere sahip olan kişilerin bu duruma dikkat etmeleri oldukça önemli bir husustur. Bunun yanı sıra sağlığımız olumsuz yönde etkileyecek olan alkol, sigara ile dumanlı ortamlardan da uzak durmak gerekmektedir. Oluşabilecek her türlü olumsuz sonuca karşı da her an için uzman bir doktorun denetiminde olmak gerekmektedir.

   Makat çatlağının tedavisi için

   Uzman doktorlar tarafında düzenlemiş olan diyet listelerinin oluşturulması oldukça yararlıdır. Bunun yanı sıra günde en az 4-5 kez sıcak suyun içine girmek de etkilidir. Dışkı yolunda merhemler kullanmak. Dışkının kolay bir şekilde vücuttan atılımını sağlamak amacıyla bir takım yumuşatıcı ya da gevşetici merhemler kullanmak belirle bir rahatlama etkisi sağlayacaktır.

   Ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilen makat çalkağı tedavisi

   Bu işlemi yapabilmek için iç makatta yer alan kasların geçici bir süreliğine felç yaratması sonucunda lokal anestezi uygulayarak ve botoks enjeksiyonu yaparak iç makat kısmının kesilmesi sonucunda makat çatlağı sorunu ortadan kalkmış olur.

   Makat Çatlağı

   Makat çatlağı ameliyatının yapılması

   Makat çatlağını tedavi etmek adına yapmış olduğumuz önlemler işe yaramaz ise ve ameliyatsız bir şekilde makat çatlağı tedav]]> Makat Mantarı https://www.makat.gen.tr/makat-mantari.html Fri, 30 Nov 2018 00:06:59 +0000 Makat mantarı, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durumdur. Aslında mantar hastalıkları, vücuttaki tüm bölgelere özgü bir hastalıktır. Yani bu hastalık sadece makatta değil, vücudun tüm bölgelerinde etkiler göstermekte Makat mantarı, hemen hemen her yaşta görülebilecek bir durumdur. Aslında mantar hastalıkları, vücuttaki tüm bölgelere özgü bir hastalıktır. Yani bu hastalık sadece makatta değil, vücudun tüm bölgelerinde etkiler göstermektedir. Makat bölgesi insan vücudunun yapısı itibariyle sürekli olarak nemli bir bölgedir. Bu nedenle vücudun diğer bölgelerine göre mantar oluşumu daha fazla görülmektedir. Makat bölgesinde oluşan mantar hastalığının tedavisi de diğer bölgelerde oluşan mantar hastalıklarında olduğu gibi tedavi yapılmaktadır. Makatta mantar sorunun neden olduğu birçok olumsuzluk vardır. Bu olumsuzluklar direk olarak kişinin yaşam kalitesini etkilemektedir. Kişi fiziksel sorunların yanı sıra psikolojik olarak da çok büyük sıkıntılar yaşar. Bu durum psikolojik olarak kişinin strese ve sürekli olarak dikkat dağınıklığına neden olur. Bu durum özellikle iş hayatında ve eğitim hayatında ciddi olarak etki eder. Makat bölgesinde mantar oluşumunun daha fazla olmasına neden olan bir diğer durum ise bu bölgede diğer bölgelere göre çok daha fazla sayıda bakteri olmasıdır. Makat mantarı, tedavi sürecinde de kişide göstermiş olduğu rahatsızlıkları göstermeye devam eder. Bu nedenle kişiler tedavi sürecinde de sorunlar yaşarlar. Diğer hastalıklarda olduğu gibi mantar hastalığında da erken teşhis son derece önemlidir. Çünkü bu hastalık makat bölgesinde yayılma gösterdikçe tedaviler zorlaşacak ve zaman alacaktır. Bu nedenle en küçük belirtilerde bile doktora gitmeyi ihmal etmeyin.


   Makat mantarı ne gibi belirtilere yol açar
   • Makat mantarı sorununun en büyük belirtisi tabi ki kaşıntı sorunudur. Kaşıntı sorunu insanların, olur olmaz her yerde karşısına çıkarak zor durumlara düşmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kaşıntı, makat mantarında ciddi bir belirtidir. 
   • Bu hastalığın ortaya çıkardığı bir diğer belirti ise kızarıklıkdır. Kaşıntılarla birlikte hızla artarak kızarıklık sorunu makatın görünmeyen bir bölge olması nedeniyle çok ciddi rahatsızlıklara neden olmamasını sağlamaktadır. 
   • Makat mantarı tedavi edilmediği zaman hızlı bir şekilde ilerleyerek derinin pullanmasına ve dökülmesine neden olur. Eğer sorun bu aşamalara kadar gelmişse tedavi oldukça zorlaşmış olur. 
   • Makat mantarı probleminde meydana gelen son belirti ise kişilerde görülen yanma durumlarıdır. Özellikle dışkılama sonrasında bu yanmalar daha da artabilir. 
   Makat Mantarı
   Yukarıda bahsedilen belirtilerde biri ya da birkaçının kişide görülmesi durumunda sorunun makat mantarı olduğu anlaşılabilir. Fakat hiçbir zaman uzman bir doktorun muayenesinden geçilmeden net bir teşhis konulamaz. Bunun için yapılabilecek en doğru şey uzman bir doktora görünmektir. 

   Nedenleri nelerdir
   Makat mantarı hastalığının en önemli nedeni kişilerin hijyen eksikliğidir. İnsanlarda ve özellikle çocuklarda bu durum çok fazla görülür. Bağırsak içerisinde bulunan yararlı ve zararlı birçok bakteri bulunur. Bölgenin temiz tutulmaması durumunda bu bakteriler mantar oluşumuna neden olabilir. 
   Bu duruma neden olan bir diğer durumsa insanların giymiş olduğu kalitesiz kumaşlardan yapılmış iç çamaşırlarıdır. Bu nedenle sizlerde daha kaliteli iç çamaşırlar seçmelisiniz. Aksi durumlarda bu gibi hastalılardan etkilenebilirsiniz. 
   Mantar sorunun son önemli nedeni de mantarın bulaşıcı bir hastalık olmasıdır. Genellikle kardeşlerin bir birlerinin kıyafetlerini giymesiyle makat mantarı diğer kişiye de geçebilir. Bunun için kıyafetler tamamen kişiye özel olmalıdır.
   ]]>
   Makatta Yanma https://www.makat.gen.tr/makatta-yanma.html Fri, 30 Nov 2018 08:51:11 +0000 Makatta yanma, Makat bölgesindeki yanmanın nedeni şiddetli oluşan kaşıntıdır. Kaşıntı makatta yanmayı tetikler. Şiddetli makat yanmalarında ağrı ve acıda meydana gelir. Makat bölgesinde oluşan yanmanın nedeni Makatta yanma, Makat bölgesindeki yanmanın nedeni şiddetli oluşan kaşıntıdır. Kaşıntı makatta yanmayı tetikler. Şiddetli makat yanmalarında ağrı ve acıda meydana gelir. Makat bölgesinde oluşan yanmanın nedeni makat bölgesinin iç yüzündeki derinin zarar görmesidir. Oluşan bu zarar derinin çatlaması veya sıyrılması halinde makatta yanma hissini meydana getirir. Makat bölgesinin şiddetli kaşınması ve deriye zarar verecek şekilde kaşınması makatta yanmanın en büyük nedenidir.

   Makatta yanma nedenleri:

   • Uzun süre atlatılamayan ishal rahatsızlığı makat bölgesinde yanmaya neden olur.
   • Kısa kısada olsa sıkça kabız olmak yanmaya neden olur.
   • Kimyasal kremler kullanmak yanmaya neden olur.
   • Turşu, baharat gibi yiyecekler yanmaya neden olur.
   • Tuvaletten sonra tuvalet kağıdı ile makat bölgesini sert silmek yanmaya neden olur.
   • Makat bölgesine alınan herhangi bir darbe veya yaralanma bu bölgede yanmaya neden olur.
   • Vücutta oluşan cilt rahatsızlıkları makat bölgesinde yanmaya neden olur.
   • Kullanılan hemoroid ilaçları makat bölgesinde yanmaya neden olur.
   Makatta Yanma

   Makat bölgesinde oluşan yanmanın tedavisi için ilk başta bu bölgede yanmaya neden olan etkenlerden kurtulmak ile başlar. Bu bölgedeki yanmaya neden olan sebeplerin düzeltilmesi ile makattaki yanmada ortadan kalkar. Bu yüzden makat bölgesinin temizliği çok önemlidir. Alınan tedbirler ve düzeltilen sebeplerden sonra hala yanma olursa doktora gidilmelidir. Ve tıbbi tedaviye başlanmalıdır. Makatta yanma zorlu geçen bir ilişkiden sonrada meydana gelebilir. Böyle bir durumdan sonra oluşan yanma hissi hemen geçmez. Bir süre cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.

   ]]>
   Makat Sancısı https://www.makat.gen.tr/makat-sancisi.html Sat, 01 Dec 2018 07:38:32 +0000 Makat sancısı: Makatta oluşan sancılar bayanların sıkça karşılaştığı bir durumdur. Makatta oluşan sancılar çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Makatta meydana gelen sancılara müdahale edilmezse Makat sancısı: Makatta oluşan sancılar bayanların sıkça karşılaştığı bir durumdur. Makatta oluşan sancılar çoğu zaman ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Makatta meydana gelen sancılara müdahale edilmezse sonrasında daha ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Makat bölgesi bayanların doktora gitmekte çekindiği bölgelerden biridir. Bu yüzden çoğu zaman makatta oluşan sancılar yüzünden meydana gelen sağlık sorunlarının tedavisine hep geç kalınır. Çoğu zaman makatta oluşan sancılar şiddetlense de bayanlar doktora gitmeye çekinebilirler. Bu sancılarda tedavi bakmadan da şikayet dinleyerek ilaç verilerek yapılabilir. Dinlenen şikayetler sonrasında doktorun ciddi bir rahatsızlık olduğunu düşündüğü durumda muayene gerekebilir.

   Makatta oluşan sancının nedenleri:

   • Sık sık kabız olunması makatta sancıya neden olur.
   • Makatta oluşan yırtıklar sancılanmalara neden olur.
   • Basur makatta sancının en büyük nedenlerinden biridir.
   • Makat bölgesinin iltihaplanması sancıya neden olur.
   • Bu bölgede meydana gelen apseler sancılanmalara neden olur.
   • İlişkiye girme esnasında makatın zorlanması sancıya yol açar.
   • Makat bölgesine alınan herhangi bir darbe sancılanmaya neden olur.
   Makat Sancısı

   Makat bölgesinin sancılanmaması için bu bölgenin temiz tutulması gerekir. Herhangi bir darbe veya yaralanmadan uzak durulması gerekir. Makat bölgesinde oluşan sancılarda illaki sancılanmanın nedeni makat bölgesinden gelen bir rahatsızlık olmayabilir. Bu yüzden mutlaka doktora gidilmelidir. Doktor muayenesi bu bölgedeki sancıya tanı koymakta önemli rol oynar. Sancılanmanın nedeni bu bölge değilse ona göre tedavi uygulanır.

   ]]>
   Kaşıntılı Makat Hastalığı https://www.makat.gen.tr/kasintili-makat-hastaligi.html Sat, 01 Dec 2018 08:59:31 +0000 Kaşıntılı Makat Hastalığı; Oldukça fazla  meydana gelmekte olan problemlerden biride makatta kaşıntı olmasıdır. Bazen de hiç bir sebep meydana gelmekle beraber, birden fazla neden bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Kaşıntılı Makat Hastalığı; Oldukça fazla  meydana gelmekte olan problemlerden biride makatta kaşıntı olmasıdır. Bazen de hiç bir sebep meydana gelmekle beraber, birden fazla neden bağlı olarak da meydana gelebilmektedir. Makatın oluştuğu yere perianal de denmektedir ve bu perianal olan yere, allerjik bir şekilde olan reaksiyonlara ve irritasyonlara oldukça duyarlı ve hassas olan bir bölgedir. Bu sebepten dolayı bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelen ve özellikle kaşıntı şeklinde hastanın hayatında sıkıntılara sebep olan bir rahatsızlıktır.

   Makatta kaşıntı nedenleri; Makatta kaşıntı olmasının nedenlerinden, belli tahliller ve muayeneler yapılarak açık bir biçimde ortaya çıkan, dışkıda bulunan parazitler ve makattaki çatlak yani anal bir şekilde olan fissürdür. Dışkıda en yaygın olarak gözüken parazit, kıl kurdudur. Kıl kurdu önceden anüste meydana gelen kaşıntıların sorumlusu şeklinde kendini daha fazla gösteriyordu. Fakat gün geçtikçe kullanılmakta olan suların temiz olması ve kişilerin hijyenik olma konusunda bilinçlenmesi, kıl kurdunun makatta kaşıntı oluşturması rolünü oldukça azaltmıştır.

   Makat çevresinin tuvalet ihtiyacının giderilmesinden sonra yetersiz olarak temizlenmesi, ile ilgili olarak makat çevresinde dışkı artıklarının kalması sonucunda, kaşıntı meydana gelebilir. Ancak makat temizliğinin yeterli bir şekilde yapılmaması ile beraber bu temizliğin fazla bir şekilde yapılması da makatta kaşıntıya sebep olmaktadır. Titiz olan insanlar, makat bölgesinin temizlenmesinin su ile beraber sabun şeklinde kimyasallar kullanarak fazla bir şekilde yaptıklarından dolayı, makat çevresinde yer alan ve burada koruyucu bir görev üstlenmekte olan bir kısım yağların da oradan uzaklaşmasına sebep olur. 

   Kaşıntılı Makat Hastalığı

   Bu sebepten dolayı makatın koruyucu olan tabakası yok olduğu için cilt elastikiyeti de kaybolur ve makatta kaşıntıya sebep olur. Makatın çevresine sabun ve şampuan şeklindeki kimyasalların temas etmesi (banyo yaparken saçlar şampuanlı bir durumdayken ve vücut sabunlu bir haldeyken durulama sırasında kalçaların arasına kaçmaması için baş kısmı öne eğik bir pozisyonda olmalı) muhtemel bir makatta kaşıntı nedenidir. 

   ]]>
   Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/makattan-kan-gelmesi.html Sun, 02 Dec 2018 05:54:24 +0000 Makattan kan gelmesi, genellikle ciddi gibi görünmese de aslında ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Günümüzde insanlar makattan kan gelmesini çok ciddiye almazlar. Alsalar da utanıp doktora gitmekten kaçınırlar. Makattan kan gelmesi, genellikle ciddi gibi görünmese de aslında ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Günümüzde insanlar makattan kan gelmesini çok ciddiye almazlar. Alsalar da utanıp doktora gitmekten kaçınırlar. Makattan kan gelmesinin birçok sebebi olabilir. Bu rahatsızlığın diğer adı da Rektal kanamadır. Şimdi kanamaya sebep olan bu hastalıklara bir göz atalım.

   Hemoroid, makat bölgesindeki toplar damarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Basur yada meme olarak da  adlandırılan bu rahatsızlık, makattan kan gelmesinin en yaygın sebebidir. Dışkılama sırasında taze kan gelmektedir. Bunun sebebi yırtığın yeni oluşmasıdır. Makat bölgesinde dolgunluk, kaşıntı yada yanma olabilir. Bu hastalığı oluşumuna kabızlık, aşırı acı yada alkol tüketimi, hamilelik, şişmanlık yada tuvalette fazla durma neden olabilir. Tuvalette bulmaca çözmekte bu durumda sakıncalı hale geliyor. Hemoroid dört dereceden oluşmaktadır.

   Anal fissür, makatta çatlak ve yırtık oluşmasıdır. Dışkılama sırasında ağrı ve kanama olur. İyileşme süresine göre akut fissür ve kronik fissür olarak ikiye ayrılır.

   Bağırsak hastalıkları, bunlar bağırsak duvarında görülen uzun süreli iltihaplar dır. Ülser, ödem ve kanamaya sebep olur. Crohn ve ülseratif olmak üzere iki türlüdür. 

   Makattan Kan Gelmesi
   Kalın bağırsak polipleri ve kanseri, erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğu bir hastalıktır. Erken tarama testleri ile hastalık başlamadan tespit edilip tedavisi sağlanabilir. İlerlemiş durumlarında Rektal kanamaya sebep olmaktadır. Polipler sigara ve alkol alışkanlığı olanlarda, az lifli ve çok yağlı gıdalarla beslenenlerde görülmektedir. Bunların dışında İrritabıl bağırsak sendromu, bağırsak sarkması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kanamaya sebep olabilir.

   Genel anlamda bakarsak makattan kan gelmesine sebep olan etkenlerin oluşumu hastaların kendi yaşam şekilleri yön vermektedir. 
   ]]>
   Makattan Akıntı Gelmesi https://www.makat.gen.tr/makattan-akinti-gelmesi.html Mon, 03 Dec 2018 04:59:37 +0000 Makattan Akıntı Gelmesi, İnsanlardan hatta yeri geldiği zaman bize en yakın olan insanlardan bile gizlenilen hastalık şeklinde olan makatta akıntı, insanlara rahatsızlık veren ve insanların doktora bile gitmeyi istemediği bir has Makattan Akıntı Gelmesi, İnsanlardan hatta yeri geldiği zaman bize en yakın olan insanlardan bile gizlenilen hastalık şeklinde olan makatta akıntı, insanlara rahatsızlık veren ve insanların doktora bile gitmeyi istemediği bir hastalık türüdür. Bu sebepten dolayı tedavisinin yapılmadığı ve önü alınmadığı için değişik ciddi olan rahatsızlara sebep olan hastalıktır. Makatta akıntının meydana gelmesine sebep olan iki adet değişik makat rahatsızlığı yer almaktadır. Bunlar biri halk arasında bilinen kıl dönmesi, öbürü ise perianal fistül hastalıklarıdır. Çoğunlukla, perianal fistür hastalığından oluşmaktadır.

   Perianal Fistür: Bilindiği gibi, bağırsakların deriye açılan bölümüne makat adı verilmektedir. Makat şeklinde anılan bu çevrenin nemli bir şekilde olmasını sağlamakta olan salgı bezlerin tıkanmasından bir süre sonra apseler oluşmaktadır. Oluşan bu apseler her ne kadar insanlara rahatsızlık verse de pek umursanmaz ve utanç verici bir durum olunduğundan dolayı insan en yakınına bile söyleyemez. Önceden önlemi alınmayan ve tedavisi geciktirilen bu apseler, bir zaman sonra patlayarak deri bölümüne kadar kanal meydana getirir. 

   Meydana gelen bu kanal hastalığına perianal fistür adı verilmektedir. Patlayarak kanalda kendine yer yapan apseler önceden tedavisi yapılmaz ve patladığından dolayı apseler ciddi olan ve kalıcı bir rahatsızlığa sebep olmaktadır. Apselerin, vücuttan atılmakta olan dışkılardan dolayı meydana gelen kirlenme neticesinde iyileşmesi ve tamamen geçmesi olanaksız bir duruma gelmektedir. Patlamış olan apselerden dolayı, makattan akıntı gelmesi sürekli bir duruma gelir. Ayrıca kıl dönmesi oluştuğu zaman önlem alınmazsa ve tedavisinin yapılmadığı zaman, kıl dönmesinin meydana geldiği yerde apseler oluşarak perianal fistür rahatsızlığı meydana gelmektedir.

   Makattan Akıntı Gelmesi
   Makatta akıntının tedavisi: Her hastalıkta meydana geldiği üzere makatta akıntı hastalığında da erken bir şekilde teşhisinin yapılması oldukça önemlidir. Erken bir şekilde teşhis konulmuş ve apseler patlamamış ise, apseler, ilaç yardımı ile, bağırsağı apselerden temizleyebilir ve hastalık ileri safhalara ulaşmadan önce önlemi alınmış olunur. Ancak tedavisinin yaptırmakta geciktirildiği zaman, hastalık ilerler ve bunun neticesinde artık ilaç yardımı ile tedavi olanaksız olan bir duruma gelmektedir. Başvurulabilecek olan tek yol ise ameliyat olmaktır. Ameliyat yapılarak patlamış olan apselerin meydana getirdiği kanal lazer yardımı ile bağırsaktan sökülür lazer burada kesici neşter görevi görmekte olup seçilen doktorun ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Aksi bir durumda bu ameliyatın yapılması her ne kadar basit olsa bile apselerin bulunduğu yerin haricinde değişik olan yerlerde bağırsağa zarar verebilir.
   ]]>
   Makat Kanaması https://www.makat.gen.tr/makat-kanamasi.html Mon, 03 Dec 2018 13:57:30 +0000 Makat Kanaması: Dışkılama yoluyla makatta kırmızı renkten kan gelmesine makat kanaması denilir. Diğer bir adı ise rektal olarak bilinir. Makat kanamaları uzun süre devam ederse kişide halsizlik, kansızlık, bitkinlik, nefes zorlu Makat Kanaması: Dışkılama yoluyla makatta kırmızı renkten kan gelmesine makat kanaması denilir. Diğer bir adı ise rektal olarak bilinir. Makat kanamaları uzun süre devam ederse kişide halsizlik, kansızlık, bitkinlik, nefes zorluğu gibi birçok rahatsızlığın oluşturur. 65 yaş ve üzerinde yaşlarda makat kanaması çok sıklıkla oluyor ise hayatını kaybetme riski bile olabilir. 

   Makat kanamasının belirtileri;
   • Lavaboya gidildiği zaman sızıntı şeklinde kan veya damla damla kan gelmesi ile makatta kanama başlamış demektir.
   • Yaşlı veya kalp rahatsızlığı olan kişiler de çok sık rastlanır. Hatta makat kanaması ile kısa süreli şoka girebilirler. 
   • Bağırsak hastalıkları yüzünden sindirim yaparken oluşan kanamalar makat kanamasına sebep olur. 
   • Kalın bağırsaktan kaynaklı kanamalar da makat kanamalarının belirtileri içerisindedir. 
   Makat KanamasıMakat kanamasının sebepleri;
   • Bağırsağın divertiküler hastalığı,
   • Basur,
   • Rektum kanseri,
   • Bağırsak kanseri,
   • Makat çatlağı,
   • Bağırsak iltihabı,
   • İskemik kolit,
   • Enfeksiyonlu kolit,
   • Makat fistülü,
   • Radyasyon koliti,
   • Cinsel temasla bulaşan rahatsızlıklar,
   • Bağırsakta oluşan yağ bezeleri,
   • Damar hastalıkları,
   • Kalp hastalıkları,
   • Aspirin, kanı cıvıtan ilaçların yan etkisinden dolayı oluşan kanamalar,
   • Bağırsak polipleri gibi birçok sebep makat kanamasının oluşmasını sağlar.
   ]]>
   Makat Bölgesinde Kaşıntı https://www.makat.gen.tr/makat-bolgesinde-kasinti.html Tue, 04 Dec 2018 08:55:48 +0000 Makat bölgesinde kaşıntı, çoğunlukla gece ortaya çıkan ve bazen de beraberinde yanma hissininde eşlik ettiği makat (anüs) kaşıntısı klinik bir durumdur. Toplumda sıkça görülen, sadece fiziki olmayıp aynı zamand Makat bölgesinde kaşıntı, çoğunlukla gece ortaya çıkan ve bazen de beraberinde yanma hissininde eşlik ettiği makat (anüs) kaşıntısı klinik bir durumdur. Toplumda sıkça görülen, sadece fiziki olmayıp aynı zamanda sosyal bir problemdir. Çünkü hassas bir bölge olması açısından ulu orta her yerde kaşıntı hissine karşı koyamayız ve bu da sıkıntı yapar. Aslında çoğu zaman herhangi bir neden olmadan da perinal (makat) bölge ve etrafında kaşıntı olabilir. En doğru teşhis tabiki muayeneyle konur. Fakat makat bölgesi duyarlı bir bölge olduğundan toplum olarak doktora gitme konusunda biraz çekingen davranırız. Bu yüzden kaşıntının tanısı ve tedavisi gecikir. Ama korku ve tedirginliğe kapılmadan sorunun nedenleri saptanıp gerekli tedavi yapılırsa çözüm bulunamayacak bir rahatsızlık değildir.

  Makat Bölgesinde Kaşıntı
  Makat kaşıntısının nedenleri:

  Öncelikle kaşıntı nedeninin belirlenmesi tedavi için gerekli bir aşamadır. Yetersiz temizlik, makat bölgesinin yeterli hijyen kuralları çerçevesinde temizlenmemesi kaşıntıya neden olmaktadır. Bazen de tam tersi fazla titiz davranmakta bu bölgede kaşıntı ve tahrişe yol açabilir.Şöyle ki; sık sık yapılan makat temizliği için su ile birlikte kullanılan sabun fazla kimyasal içerdiğinden, bu bölgenin koruyuculuğunu yapan bir takım yağların oradan uzaklaşmasına sebep olur. Makat bölgesinin nemli kalması yine kaşıntıya sebep oluşturabilir. Anal bölgede oluşan çatlak veya hemoroid (basur) de kaşıntı sebepleri arasındadır. Özellikle bağırsak parazitleri, cinsel yolla bulaşan mantar ve enfeksiyonlar, rektum kanseri, makatta siğil, egzama, makat apsesi, dışkı kaçırma, gıda alerjileri, dar iç çamaşırı ve pantolonlar, kalitesiz tuvalet kağıdı kullanımı da makat kaşıntısının nedenleri arasındadır.

  Makat kaşıntısının tedavisi:

  Tahrişe neden olmamak için kaşıma bırakılmalı.Bölgeye soğuk uygulama yapılabilir. Yine bölge sabun, şampuan ve duş jeli ile yıkanmamalı. Duru su yeterli olacaktır. Sert ve ucuz tuvalet kağıtları kullanılmamalı. Terlemeye neden olan dar kıyafetler giymekten kaçınmalı. Rahat kıyafetler tercih edilmeli. Varsa dış hemoroidler tedavi edilmeli. Kaşıntıya sebep olabilecek gıda ve baharatlar tespit edilip tüketimi kesilmelidir. Kişisel bakım önlemleri sorunu ortadan kaldırmada yetersiz kalıyorsa çözüm için doktora başvurulmalı. 
  ]]>
  Makat Doğum https://www.makat.gen.tr/makat-dogum.html Wed, 05 Dec 2018 05:37:58 +0000 Makat doğum, hamilelikte bebeklerin çoğu rahimde başı aşağıya biçimde dururlar fakat bazıları ise bu şekilde durmaması ve bebeğin poposunun önce görünmesidir. Bebeğin poposu veya ayakları veya her ikisi önde geliyor ol Makat doğum, hamilelikte bebeklerin çoğu rahimde başı aşağıya biçimde dururlar fakat bazıları ise bu şekilde durmaması ve bebeğin poposunun önce görünmesidir. Bebeğin poposu veya ayakları veya her ikisi önde geliyor olacak biçimde durmasına makat gelme denir. Tahmini doğum tarihiniz yaklaştığında bebeğiniz makat pozisyonda ise nelerle karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Fakat bilge olursanız doğumunuzun en güzel ne türlü yönetileceğini doktorunuzla beraber planlayabilirsiniz. 

Günlü bir gebelik en nihai adetin ilk gününden tahmini 40 hafta sürer. ilk 36 haftada çocuk pek çok defa pozisyon değiştirir. Nihai haftalarda çocuk daha az alan değiştirir zira davranış edebileceği alan daralmıştır. Tahmini doğum tarihine 3-4 hafta kalma civarı bebeklerin çoğu kadın karnında başları aşağıda olacak biçimde pozisyon alırlar. Şayet bu olmazsa poposu, bacakları veya her ikisi doğum esnasında önden geliyor olacak biçimde yerleşebilirler. Bunun için makat gelme denir. Günlü doğumların %3-4'ünde makat gelme bulunur ve bebeğin ne türlü doğacağı dair özel bir tasarlama gereklidir. Bebeğiniz makat biçimde ise doktorunuz sezaryen önerebilir. Gebeliğiniz boyunca bebeğiniz devamlı davranış halindedir. Erken dönemlerde çocuk ile içerisinde yüzdüğü sıvı/akışkan karşılaştırıldığında sıvı/akışkan daha önemli koltuk meblağ. Bu sebeple çocuk rahim (döl yatağı) içerisinde devamlı dönebilir, koltuk değiştirebilir ve çocuk her çeşitli biçimde olabilmektedir. Çocuk ve rahimin tarzı genellikle bebeğin duruşunu belirler. Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğinizin eğilimi başı aşağıya durmak şeklindedir. Bebeğin önde iştirak eden bölümüne prezente meydana iştirak eden bölüm veya prezentasyon ismi verilir. Miada yaklaştıkça ve doğum hemen bebeklerin çok fazla önemli bir bölümü tahmini %96'sı başları iyle prezente olurlar. Başka Bir Deyişle bebeklerin %96'sı başı geliştir ve doğum esnasında önce başları çıkar. %3-4 çocuk ise rahim (döl yatağı) içerisinde aykırı durmayı seçim eder. Bu bebeklerde kafa yukarıda popo ise aşağıdadır. Bu durum makat gelme olarak adlandırılır. 

Bebekler neden aykırı durur 
Makat gelişin en önemli belirleyici faktörlerinden birisi gebelik yaşınızdır. Gebelik yaşı ne civarı küçük ise bebeğinizin aykırı olma ihtimali da o ölçüde yükselir. 36-37. hafta dolaylarında çocuk genellikle nihai duruş şeklini alır ve çoğalış önde iştirak eden bölümünün değişmesi uzak bir olasılıktır. Rahim (döl Yatağı) dar kısmı aşağıda meydana iştirak eden bir armut model olduğundan çocuk için en huzurlu pozisyon kafasının aşağıda meydana geldiği pozisyondur ve genellikle bebekler bu pozisyonu nihai duruş tarzı olarak alırlar. Bu sebeple 36-37. haftadan önce bebeğinizin aykırı duruyor olması çok fazla önemli değildir. 28. haftada bebeklerin %20-25'i aykırı dururken bu oran 32. haftada %7-15, term de ise  belirttiğimiz benzeri %3-4'dür. 

Makat DoğumMakat Gelme Nedenleri 
Bir bebeğin neden makat biçimde meydana geldiği her vakit bilinmez. Makat gelme şu vaziyetlerde daha sık sık görülür: 
 • İlk gebelik değilse 
 • Rahimde çok sayıda çocuk varsa (ikiz veya daha fazlası) 
 • Amniyon sıvısı normalden az veya fazla ise 
 • Rahmin tarzı normal değilse veya miyom benzeri anormal büyümeler varsa 
 • Plasenta rahim (döl yatağı) ağzını tamamı ile veya kısmen kapatmışsa (plasenta previa) 
 • Bebek erken doğuyorsa 
Bazı vaziyetlerde doğuştan bir sakatlık yaşaması da doğmadan önce bebeğin başı aşağıya dönmemesinin nedenlerinden biri olabilmektedir. 

Bebeğin Pozisyonunu Saptama 
Makat gelme bir bebeğin doğum zamanını planlayabilmek için doktorunuz bebeğin hangi biçimde meydana geldiğini saptama eder. Bebeğinizin hangi tarafa dönük meydana geldiğini doktorunuzun saptayabilmesinin bir yöntemi sizi kontrol etmesidir. Ellerini karnınızın tespit edecek noktalarına yerl]]> Gece Makat Kaşıntısı https://www.makat.gen.tr/gece-makat-kasintisi.html Wed, 05 Dec 2018 15:34:10 +0000 Gece makat kaşıntısı, herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu durum genellikle ciddi sağlık problemlerini teşkil etmese bile bazen istisna olarak insanlarda önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bunun için Gece makat kaşıntısı, herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu durum genellikle ciddi sağlık problemlerini teşkil etmese bile bazen istisna olarak insanlarda önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bunun için gece makat kaşıntısının nasıl ilerlediğine dikkat edin. Eğer kaşıntınız iki geceden daha fazla süre devam etmişse kesinlikle zaman kaybetmeden doktora başvurun. Gece makat kaşıntısı en çok çocuklarda görülmektedir. Bilindiği gibi bağırsak parazitleri, insanlarda özellikle geceleri çok ciddi kaşıntılara neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzda gece makat kaşıntısı varsa çocuğunuzun poposunu kaşıdığını ya da kaşımaya çalıştığını görebilirsiniz. Bazen de bu durumu çocuğunuz belirmektedir. Gece makat kaşıntısını kesinlikle sadece bağırsak parazitleriyle ilişkilendirmemelisiniz. Çünkü bu duruma neden olan çok fazla neden vardır. Bu nedenle hem yetişkinlerde hemde diğer yaşlardaki insanlarda görülebilecek ve yaygın olarak görülen bir durumlardır. Gece makat kaşıntısı sorununun genel olarak nedeni insanlardaki cilt sorunlarıdır. Makat bölgesinin sürekli olarak nemli ve diğer bölgelere göre daha yaş olması nedeniyle bu bölgelerde cilt sorunları çok daha fazla görülür. Bu durumlarda gerekli olan tedaviler yapılmadıkça sorun ortadan kalkmayacaktır. 

Gece Makat KaşıntısıGece makat kaşıntısı neden kaynaklanır
 • Enfeksiyonlar: Geceleri insanlarda meydana gelen kaşıntılar, bazen makat bölgesinde bulunan enfeksiyonlardan kaynaklanabilmektedir. Özellikle kişi son zamanlarda aşırı kabız sorunu yaşamışsa bu durumda makat bölgesinde meydana gelen yırtıklar, enfeksiyona neden olabilir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum enfeksiyonlar yayılmadan tedavi edilirse birçok problemin önüne geçilebilir.
 • Cilt tahrişleri: Makat bölgesinde meydana gelen cilt tahrişleri gece makat kaşıntısına neden olabilmektedir. Bu durum aslında bazı zamanlarda gündüz vakitlerinde de kişilerde sorunlara neden olabilir. Fakat genel olarak gündüz zamanlarında kişi hareketli olduğu için kaşıntılar geceleri başlar.
 • Hemoroit: Bazı insanlarda ülkemizde sık görülen hemoroit sorunu bulunmaktadır. Bu sorunla birlikte şişen anüs bölgesi ve kılcal damarlar kaşıntılara neden olur. Kişiler gece uyuduklarında ciddi kaşıntılar nedeniyle uyanabilirler. Bu bölgeyi kesinlikle kaşımamak sizler için daha iyi olacaktır.
 • Deri hastalıkları: Başta kontak dermatit ve sedef hastalığı olmak üzere birçok deri hastalığı kaşıntılara neden olabilir. Bu kaşıntılar en çok geceleri ortaya çıktığı için kişide gece makat kaşıntısı olarak algılanabilir. 
 • Bağırsak parazitleri: Son olarak daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda bağırsak parazitleri gece saatlerinde yumurtladıkları için kaşıntılara neden olurlar. Bu durum için tedavi olmak sizleri için çok daha iyi olacaktır. 
Gece makat kaşıntısı, aslında gündüz saatlerinde görülen makat kaşıntısı sorunlarından çok daha iyidir. Çünkü geceleri görülen bu sorun için yapılabilecek bazı durumlar vardır. Bunlardan birçoğunu sizlerde uygulayarak gece makat kaşıntısı sorununuzu azaltabilir ve hatta ortada kaldırabilirsiniz. 
 • Kaşınan bölgeye bol bol vazelin sürmek,
 • Yumuşak bir lif kullanarak bölgeyi temizlemek,
 • Tuvalet sonrasında ve banyo sonrasında makat bölgesinin iyi bir şekilde kurutulması,
 • Elinizden geldiği kadar makat bölgesini kaşımaktan kaçının,
 • Gün içerisinde sürekli olarak bol, esnek ve nefes alan pamuk iç çamaşırlarını giymeye özen gösterin.
 • Ciltte tahrişe neden olabilecek deterjanları kullanmaktan kaçının.
]]>
Makatta Aşırı Kaşıntı https://www.makat.gen.tr/makatta-asiri-kasinti.html Wed, 05 Dec 2018 16:39:29 +0000 Makatta Aşırı Kaşıntı, hissi bir çok insanda olabildiği gibi, özellikle erkeklerde daha çok görüldüğü gözlenmiştir. Bu bir çok hastalığa bağlı olduğu gibi iyi temizlememeye yada aşırı titizliğe de bağlı olabilir. Makatta Aşırı Kaşıntı, hissi bir çok insanda olabildiği gibi, özellikle erkeklerde daha çok görüldüğü gözlenmiştir. Bu bir çok hastalığa bağlı olduğu gibi iyi temizlememeye yada aşırı titizliğe de bağlı olabilir. Makatta kaşınma hissi genellikle tıbbı bir sorundur, günümüzde bir çok   insanın utanıp sıkıldığı için doktora gitmemesi daha büyük sorunlara yol açabilir, kaşıntı deyip geçmemek lazım, bu kaşıntının şiddeti bazen sizin uykudan bile  uyandırmaya sebep olabilir, işte bu sebeple önce doktora gidilip, nedenlerinin araştırılması daha sonra da nedenine göre tedavi olunması gerekir.

Makatta Aşırı Kaşıntı Nedenleri
 • Çeşitli enfeksiyonlar (mantarlar, bakteriler, virüsler ve parazitler)
 • Çeşitli dermatolojik hastalıklar
 • Sistemik hastalıklar (diyabet, lösemi, lenfoma, böbrek yetmezliği, demir eksikliği, A ve D vitamini eksikliği)
 • Kalın bağırsak ve makat hastalıkları ( hemoroid, analfistüs ve anal fitür )
 • Tahriş edici maddeler (sabunlar, çeşitli  ilaç ve merhemler )
 • Çeşitli yiyecekler (çikolata, ketçap, domates, üzüm, fındık, baharat ve baharatlı yiyecekler)
 • Çeşitli içecekler (bira, şarap, kafeinli içecekler, süt ve süt ürünleri, turunçgiller, limon, mandalina, portakal, greyfurt)
 • Özellikle yaşlı insanlarda cilt kuruluğu)
 • Aşırı temizlik, yada pislik
 • Bazı antibiyotik ilaçlar
 • Eğer aşırı kiloluysanız havasızlık da kaşıntı sebebidir
Makatta Aşırı KaşıntıMakatta Aşırı Kaşıntı Önlemleri Ve Tedavisi

Duş jelleri ve sabunlarla fazla tahriş etmeden temizlenmeli ve makat sürekli kuru tutulmalı, naylon ve dar çamaşır yerine, pamuklu ve çok da dar olmayan çamaşır giyilmeli, tedavi süresince ellerimizin temizliğine normalden daha fazla özen gösterilmesi, eğer kilo sorununuz varsa bir an önce kilolardan da kurtulmak gerekir, özellikle tedavi süresince baharatlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmalıyız, zaten doktor tedavi süresince bir diyet listesi verecektir, bu listenin dışına çıkmazsanız tedavi süreci daha da kısalacaktır. Öncelikle ne olursa olsun elbette ilk işimiz bir doktora başvurmak, araştırılıp nedeninin bulunması, nedeni bulunduktan sonra da hastalığın adına göre çeşitli ilaçlar ve merhemler kullanılması.
]]>
Makat Darlığı https://www.makat.gen.tr/makat-darligi.html Thu, 06 Dec 2018 09:40:30 +0000 Makat Darlığı, Makat kanalının çapının küçülmesine, elastikiyet yeteneğini kaybetmesi durumuna anal darlık, makat darlığı yada anal stenoz denir. Makat darlığı gerçek anatomik darlıklar ile kasta oluşan büzüşme yada f Makat Darlığı, Makat kanalının çapının küçülmesine, elastikiyet yeteneğini kaybetmesi durumuna anal darlık, makat darlığı yada anal stenoz denir. Makat darlığı gerçek anatomik darlıklar ile kasta oluşan büzüşme yada fonksiyonel büzüşme sebep olmaktadır. Ancak gerçek makat darlığında ise anoderm denilen makat derisinin yerini sıklıkla geçirilen operasyonlar sonucunda meydana çıkan nedbe dokusu (nasır dokusu ve sikatris) almaktadır. Bu bölgede yalnızca erişkin bireylerin makat darlıkları ele alınmaktadır. Bebeklerde görülen makat darlıkları ise uzmanlık alanımıza girmez. Dinlenme olan bir erişkinin makat kanalının ortalama çapı 3 santimetre açılma ve gevşeme anında ise 5-9 santimetre yada tam kasılmayla birlikte 2.5 santimetre civarında ölçülmüştür.

Hangi Hastalıklar Yada Durumlar Makat Darlığına Neden Olur

Hemoroid (basur) Ameliyatı: Makat darlığı olgularının yaklaşık olarak yüzde doksandan fazlasını oluşturmaktadır. Yapılan hemoroid ameliyatları sonucunda ortalama yüzde iki yada dört civarında komplike görülen veya ilerlemiş hemoroid ameliyatları sonrasında yüzde beş yada on oranında makat darlığı görülmektedir. Bu sorun sıklıkla pıhtılaşmış kan (tromboze) hemoroid yada makat bölgesinde sarkma (rektal prolapsus) ile beraber görülen hemoroid olgularında hemoroidlerin Whitehead operasyonları olduğu gibi bütün olarak çıkarıldığı olgularda rastlanmaktadır. Longo yöntemi kullanılarak yapılan hemoroid ameliyatlarında kese ağzı bölgesi (purse string) dikişi makat kanalında bulunan makat girişine yakın yerde atılır ise oluşan makat darlığı gelişebilmektedir. Oluşan bu rahatsızlıklarda sıklıkla '''tıkayıcı tipte dışkılama'' yada obstrüktif şeklinde defasyon gelişmektedir. Hastalar sıklıkla sık bir şekilde dışkılama ile sürekli ıkınma hissi (tenesmus) gelmesi ve çoğu defasında ya hiç dışkı yapmadıklarını yada tam olarak boşaltım yapamadıklarını ifade etmektedirler.

Makat DarlığıAltı Seviyeli Rektum Kanseri Ameliyatı: Özellikle de alt seviyeli olan rektum kanseri hastalıklarında tekrar bağırsak devamlılığını sağlayabilmek için kalın bağırsak ve makat kanalı arasında birleştirme yani (altı seviyeli kolo ile rektal anastomoz, kolo ve anal anastomoz) yapılmaktadır. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde yüzde on yada otuz civarında makat darlığı gelişmektedir. 

İltihabi Bağırsak Hastalığı Ameliyatı: Kalın bağırsak bölgesinin makat kanalı dışındaki bütün kısımlarının alınması (total kolektomi) ile ince bağırsak bölgesinin makat kanalına birleştirilmesi (ileo-anal anastomoz) sonucunda birleştirme (anastomoz) hattında darlık görülmektedir.
 • Makat ülserleri
 • Makat kanseri
 • Endometriozis
 • Makat çatlağı ameliyatı
 • Makatta yaralanmalar
 • Makat fistülü ameliyatı
 • Makat bölgesinde oluşan cinsel hastalıklar
 • Kronik ishal
 • Anismüs
 • Makat kasında (anal sfinkter) onarımı
 • Makat tüberkülozu
 • İltihabi bağırsak hastalığı
 • Rektovajinal fistül ameliyatı 
 • Komşu organlarına (prostat, vajina, rahim ve mesane) kanserlerinin rektuma sıçraması esnasında
 • Işın Tedavisi (radyoterapi): İlk önce radyasyon proktiti oluşmaktadır. Daha sonra makatta kanam başlar. Geç dönem içerisinde ise rektum seviyesinde bağırsak fistülü yada makat darlığı oluşmaktadır.
 • Makat bölgesinde oluşan siğillerin yakılması
 • Uzun süreli parasetamol yada asetli salisilik asit içeren fitillerin kullanımı
 • Kronik dışkı gevşetici yani (laksatif) ilaç kullanımı
 • Makat çatlağı hastalığının kendisi makatta darlığa neden olabilir.
 • Makat bölgesinde oluşan nadir tümörler: lenfoma ile melanom
Makat Ameliyatı Sonrasında Makat Darlığı Gelişimi Nasıl Önlenir
 • Longo operasyonunda kese ağzı bölgesine (purse string) dikişini makat kanalında bulunan dişli çizgiyi (linea dentata) bölge]]> Makat Siğili https://www.makat.gen.tr/makat-sigili.html Fri, 07 Dec 2018 05:13:22 +0000 Makat siğili, bu şikayet makat bölgesinde bulunan problemlerin ilk sırasında yer alır. İnsan popilloma virüs olarak adlandırılan bir çeşit virüse verilen isimdir. Genellikle genital bölgelerde görülen deri oluşumları ile meyd Makat siğili, bu şikayet makat bölgesinde bulunan problemlerin ilk sırasında yer alır. İnsan popilloma virüs olarak adlandırılan bir çeşit virüse verilen isimdir. Genellikle genital bölgelerde görülen deri oluşumları ile meydana gelir. Oral seks sırasında makat ağızdaki mukozun membranlara bulaşması ile siğil yayılır. Bulaştıktan sonra bir hafta veya birkaç ay içerisinde siğil oluşumu görülmeye başlarken; bu süre sabit değildir ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıkların arasında yer alan makat siğili hastalığı tedavisinde yapılması gereken önemli yöntemler vardır. Yani viral ve bulaşıcı bir hastalıktır. Anal kondiloma akümülatör olarak ve kondilom olarak da adlandırılan makat siğili vücudun diğer alanlarında penis ve vajina  bölgelerinde görülen siğil ile ilişkili olan bir mikroptur. Makat bölgesinin daha nemli olması sebebiyle bu bölgede oluşan siğiller; cinsel birleşme problemleri arasında da yer alan nedenler ile daha fazla yayılma gösterir. Genellikle anal yolla cinsel ilişkiye girilmesi sırasında dokunmakla bulaşan bir hastalık olduğu için siğil yayılma görülür.


  Makat bölgesinde siğil oluşmasının sebepleri

  Bu bölgede siğil oluşmasının nedenleri arasında tokalaşma ile kişinin parmaklarında bulunan siğilin karşıdaki kişiye taşınması ile makat bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelere yayılabilir. Klozetten bulaşan bir hastalık olması nedeniyle ortak kullanılan klozetlerde bulaşma yaptığı gözlenmiştir. Siğil olan birinin kullandığı eşyalara dokunmak veya musluk gibi ortak kullanım alanında bulunan parçaları dokunmak siğilin başkasına geçmesi sebepleri arasında yer alır. Ayrıca anne de bulunan siğilin çocuğu geçtiğine gözlenmiştir. Bu sebeple siğil bulunan kişinin günlük temizliğine son derece dikkat etmesi, ortak kullanılan eşyalar üzerinde dokundukları zaman o bölgenin hijyenini sağlamaları son derece önemlidir. Makatta oluşan siğillerin en büyük nedeni ise cinsel yolla ilişki esnasında bu bölgeye siğilin yayılmasıdır. Birleşme esnasında olumsuz bulunan virüsler bu bölgede siğil oluşmasına neden olur. Genellikle anal seks ile bulaşmalarına rağmen normal ilişki yoluyla vajina ile ve bu rahatsızlığın geçtiği belirlenir. Vajinada bulunan siğilin cinsel organdan yolu ile makat etrafında yayılmaları ile gözlenir. Makatında siğil çıkan kadınların anal seks ile ilişkiye girmeleri şart değildir, normal yolla da bu siğil bulaşabilir.

  Makatta bulunan siğillerin belirlenmesi

  Bu bölgede oluşan siğilin makat etrafında 2 mm ile 15 santim arasında değişken büyüklüklerde oluşan pütür pütür bulunan bir şeklin yanında, görünümü itibariyle karnabahar görünümünde bulunan şişliklerin oluşması ile kendini belli eder. Siğillerin yanında kişide bu bölümde bulunan kanama ve aşırı kaşınma ile kendini belli edebilir. Siğil makat bölgesinin dışında başka bölümlerde de bulunabilir. Ayrıca siğilin belirlenmesi ile yakın kişilerde bulunma ihtimali de yükselir. Kişinin kendini sık sık kontrol etmesi ve ortak şeyleri kullanmamaya özen göstermesi siğilin belirlenmesini azaltır.

  Makat SiğiliMakatta siğilin tedavisi

  Bu bölümde bulunan siğil anlaşıldığı zaman mutlaka gerekli uzman doktor ile görüşülmesi gerekir. Uygulanacak ilaç tedavisine başlamadan önce koterize edilmeden kesinlikle hastalığın yaygınlığından emin olunmamalıdır. Makat içi anoskop yardımıyla görüntülenerek siğilin nedeninin araştırılması sağlanır. Tedavi esnasında bu bölgede bulunan siğilin hepsinin tedavi yapılması gerekir. Bazı bölümlerde siğilin tedavi yapılmaması bölgede bulunan siğilin tekrar ortaya çıkmasına neden olur. Böylelikle siğil büyümesi devam eder. Tedavinin önemli parçası takip sürecidir. Hasta sürekli kontrol altında bulunarak; yeni  siğil oluşup oluşmadığının kontrol edilmesi tedavi sürecinde son derece önemlidir.

  Bebeklerde Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/bebeklerde-makattan-kan-gelmesi.html Fri, 07 Dec 2018 23:28:48 +0000 Bebeklerde Makattan Kan Gelmesi, Bebeklik yada çocukluk zamanlarında, kaka yaparken yada sonrasında makattan kan gelmesi çok sık görülen aynı zamanda önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bir çok hastalığın ön belirtisi ola Bebeklerde Makattan Kan Gelmesi, Bebeklik yada çocukluk zamanlarında, kaka yaparken yada sonrasında makattan kan gelmesi çok sık görülen aynı zamanda önemsenmesi gereken bir rahatsızlıktır. Bir çok hastalığın ön belirtisi olabilir, önemli olduğu için kanamanın sebebi bulununcaya kadar araştırılması gerekmektedir. Yemek borusu, kalın ve ince bağırsak, mide ve on iki parmak bağırsağı ile ilgili olan kanamalar makat yoluyla dışarıya atılır. Bu kısımlardan gelen kanamalar dışkının rengi daha koyu renkte olur, dış kısımdan oluşan kanamalar ise daha açık kırmızıdır, mide kanamalarında ise kan simsiyah kömür renginde kaka ile çıkar, eğer kanama yoğunsa kaka dışında da kan simsiyah çıkar. Eğer kaka kırmızımsı çıkıyorsa buda gizli kanama denilen kanamadır, anca tahlil yoluyla tespit edilir. Normal kanamalarda bir an önce doktora gidilmelidir, kanama çok yoğunsa en acil durumda doktora gidilir, doktor kontrolü altında bebek hastanede tedavi görebilir.

  Bebeklerde Makattan Kan GelmesiBebekte Makattan Kan Gelmesi Nedenleri
  • Anal fissür-çatlak (anüs kanalının içinde bulunan çatlak ve yırtıklar)
  • Çocuk polipleri (kalın bağırsakta bulunan genellikle saplı olan et parçacıkları)
  • Divertikülozis (kalın bağırsak duvarında oluşan minik şişmeler)
  • Ailevi polipler (bir çeşit et parçacıkları)
  • Bez dokusu yapısında polipler 
  • Gardler sendromu (bağırsakta bulunan bir çeşit bakterinin çoğalması)
  • Meckel divertikülü (ince bağırsağın duvarında dışarıya doğru oluşan doğumsal bir artık)
  Bebekte Makattan Kan Gelmesinin Tedavisi

  Bebekte makattan kan gelmesinin sabit bir tedavisi yoktur, çünkü makattan kan gelmesi bir çok sorunun başlangıcı olabilir, bu nedenle böyle bir durumla karşılaştığımızda ilk işimiz bebeğimizi doktora götürmek olacaktır, doktor muayenesinden sonra kanamanın nedeni anlaşılacaktır, eğer kanama dıştan ise yani gözle görülür bir makat çatlağı ise, iyileştirmek için öncelikle bebeğin yemeğine dikkat edilmesi gerekir daha sonra çeşitli antibiyotik merhem yada jel tedavisi uygulanacaktır. Makattan kan gelmesi eğer görünürde bir şey değilse yani çatlaktan kaynaklanmıyorsa, içten geliyorsa sorunun kaynağını bulmak için çeşitli tahliller ve testler yapılır, sorunun nedenine göre diyet yada ilaç tedavisine başlanır. Kısacası makattan kan gelmesinin bir an önce nedeni araştırılıp bulunması ve zaman kaybetmeden tedavisine başlanması gerekir, geç tedavi çok daha kötü, önüne geçemeyeceğimiz kadar büyük hastalıklara neden olabilir.
  ]]>
  Hamilelikte Makattan Kan Gelmesi https://www.makat.gen.tr/hamilelikte-makattan-kan-gelmesi.html Fri, 07 Dec 2018 23:48:59 +0000 Hamilelikte makattan kan gelmesi, Gebelikte makattan kan gelmesi görülebilir. Kabızlık nedeninden makatta çatlama sonucu kanama veya basurdan olabilir. Gebelerde basur daha sık görülür. Kan hacminin artması nedeniyle vücudun a Hamilelikte makattan kan gelmesi, Gebelikte makattan kan gelmesi görülebilir. Kabızlık nedeninden makatta çatlama sonucu kanama veya basurdan olabilir. Gebelerde basur daha sık görülür. Kan hacminin artması nedeniyle vücudun alt yarısında toplardamar iç basıncı artar. Hamilelerde rahim ana toplar damarlara baskı yapması nedeniyle basınç daha da artar ve akım yavaşlar. Akım yavaşladığında yüzeylerde toplardamarlarda varis ortaya çıkar. Basur gebelikte en sık görülen varis şeklidir. Halk arasında mayasıl ve basur olarak geçer. Basur iç ve dış olarak olabilir. Makattaki toplardamarının genişlemesi ve kan toplaması nedeniyle basur olur.

  Hamilelikte Makattan Kan GelmesiHemoroid sorunlarını azaltmak: Kabızlık hemoroidin daha çok ilerlemesine neden olur. Bu sebeple lifli yiyecekleri tüketerek kabızlıktan korunmak gerekir. Kabızlık önlenmediği sürece hiçbir tedavinin sonuç vermeyeceği kesindir .Bu yüzden beslenme şeklinin değiştirilmesi gerekir. Sıvı ve lifli yiyeceklere ağırlık verilmeli.Bir takım ilaçlar, kremler ve alternatif tıp çözümleriyle tedavi edilebilir. Hemoroid memeleri dışkılama esnasında dışarı çıkabilir, bu memelerin dışarıda kalması daha çok ağrıya neden olur, ağrıyı azaltmak için parmağa vazelin sürerek kayganlaştırıp memeye hafifçe baskı yaparak içeri itilmesine yardımcı olunur.

  Egzersizler: Vajina ve makat arasındaki kasları güçlendirmek için bir takım egzersizler yapılarak kan dolaşımı hızlandırılmalıdır. Bu egzersizlerden biri parmağınızı vajinanın girişine koyarak kaslarınızla parmağınızı sıkıştırmayı deneyiniz. Bu hareket günde 50-100 kez yapılarak kaslar güçlendirmeye çalışılmalıdır. Hemoroidin tedavisine doğumdan önce başlanılması gerekir, önlem alınmadığı taktirde doğum esnasında ıkınma nedeni ile hemooritte kanamalar ve ilerlemeler meydana gelirse, doğum sonrasında daha çok sıkıntılar yaşanabilir.
  ]]>
  Makatta Yara https://www.makat.gen.tr/makatta-yara.html Sat, 08 Dec 2018 18:24:37 +0000 Makatta Yara, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Makat Latincede anüs ismini almaktadır. Anüs halka, çember anlamına gelir. Birincil görevi dışkılama olan anüsün kasılarak Makatta Yara, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Makat Latincede anüs ismini almaktadır. Anüs halka, çember anlamına gelir. Birincil görevi dışkılama olan anüsün kasılarak deliğin açılmasını yada kapanmasını vücuttaki çember biçimindeki büzgen kaslar (sfinkter) sağlar. Anüs erkeklerde testis torbasının, kadınlarda ise vajinanın arkasında yer alır. Dış anal sfinkter istemli, iç anal sfinkter ise istemsiz şekilde hareket eder. Makatta yara oluşmasının birincil sebebi hijyen eksikliğidir. Uygun yapılan perine bakımları (genital bölge temizliği) makatta çatlak (anal fissur) şeklinde görülen yaranın oluşmasını önler. Anal fissür halk arasında makat bölgesinde çatlak yada yırtık olarak bilinir. Çatlak şeklinde oluşan bu yara dışkılama sırasında ağrıya ve hatta kanamaya neden olabilir. Her yaşta görülebilen bu hastalık özellikle kadınlarda gebelik veya doğum sırasında ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkla görülür, cinsiyet ayrımı yoktur. Ağrı nedeniyle gerçekleşen anal spazm (makatta kasılma) ortaya çıkar. 

  Makatta Yara (Anal Fissür) Neden Oluşur, genellikle kabızlık, patlama tarzında ishal, Crohn, barsak enfeksiyonları veya ülseratif kolit gibi barsak hastalıkları da fissüre sebep olabilir. Makatta yara nadiren AIDS, sifilis, anatomik yatkınlık, tüberküloz, lösemi, anal kanserler yada cinsel temasla da oluşabilir. Makat bölgesinin özel anatomisi nedeniyle bu bölge travmaya daha açıktır. Bu nedenle hastaların çoğunda şikayetlerin başlamasından önce büyük ve sert bir dışkılama hikayesi ve ishal sırasında sık barsak hareketleri sonrasında hastalığın başladığı görülür. Bu hastalığın kalıtsal olmasından değil, kabızlığın daha sık görülmesinden ve muhtemelen beslenme alışkanlıkları nedeni ile ortaya çıkar. Rektum ve anüsün muayenesinde kullanılan bir endoskop yada rektal bir termometrenin yerleştirilmesi yeterli bir travma oluşturabilir.


  Makatta YaraMakatta Yara Nasıl Tedavi Edilir,
  tedavi yöntemlerinde genel amaç kas spazmını azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Bu hastalık yetişkinlerde 4-6 haftalık bir tedavi ile iyileştirilebilir. En önemli kısım gaytanın (büyük abdest) yumuşatılması. Anal fissürün  tedavi aşamasında kabızlıktan korunmak çok önemlidir. Bu nedenle sebze, meyve, bol su ve sıvı gıdaları tüketmek önemlidir. Erken tanı yapılmış fissürlerde ilaçla tedavi belli bir oranda iyileşme ve rahatlık sağlayacağı için hastalığın kesin olarak ortadan kaldırılabilmesinde cerrahi müdahale gereklidir. Kas spazmını azaltmak,ağrıları hafifletmek ve dolaşımı hızlandırmak amacıyla sıcak suya oturma banyoları tedavi açısından da önemli bir yere sahiptir. Tedavi sırasında bölgesel kremler kullanmak hastalığın iyileşme aşamasında faydalı olacaktır çünkü yara bölgesini nemli tutmak ağrıları hafifletecektir. Bu tür hastaların tedavisinde lokal olarak kullanılan merhemler anal kanaldaki basıncı azaltmakta etkili olacaktır. Makattaki yara da ilacın etkisinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması, bu tedavi ile hastaların bir kısmında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaması, başarısızlık olma olasılığının az olması, yan etkilerinin son derece az görülmesi ve hastada herhangi bir zarar meydana getirmemesi nedeniyle günümüzde tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Günümüzde cerrahi tedaviye alternatif olarak gelişen yeni bir uygulama ile Botolinum toksini (botox) enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu işlem anestezi gerektirmeden poliklinik şartlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Botox tedavisinde sfinkter de geçici olarak felç oluşur. Hastalarda tedaviden daha sonra geçici olarak gaz-gaita tutamama komplikasyonu geliştiği görülür. İşlemden sonra hasta hemen taburcu edilebilir. Anestezi gerektirmediği gibi ağrısız olması ve ameliyata göre uygun maliyetiyle de daha çok tercih edilir. ]]>
  Makat https://www.makat.gen.tr/makat.html Sun, 09 Dec 2018 01:39:25 +0000 Makat, hem bayanların hemde erkeklerin sağlık açısından dikkat etmesi gereken organdır. Makat bölgesinde oluşabilecek ağrılarda mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle bayanların makat bölgesindeki ağrılarda yada her hangi bir Makat, hem bayanların hemde erkeklerin sağlık açısından dikkat etmesi gereken organdır. Makat bölgesinde oluşabilecek ağrılarda mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle bayanların makat bölgesindeki ağrılarda yada her hangi bir enfeksiyonda doktora gitmeye çekinir. Makat bölgesindeki ağrıya da enfeksiyonlar kişide çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Makat bölgesindeki ağrı bazen bu bölgeden kaynaklanan bir ağrı iken bazen de makat bölgesiyle alakası olmayan bir bölge yüzünden makatta ağrı olur. Bu yüzden mutlaka makat bölgesinde oluşan ağrılarda doktora gidilmelidir. 

  Makat bölgesinin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Makat bölgesinin temiz olmaması halinde vücuda her türlü enfeksiyon gidebilir. Makat bölgesine alınan bir darbe şiddetli ağrılara neden olur. Tuvaletten sonra makat bölgesi bol su ile yıkanmalı ve havlu peçete ile çok sert olmayacak şekilde silinmelidir. Makat bölgesine kesinlikle kimyasal sprey gibi kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Banyoda makat bölgesine sıcak su uygulanmamalıdır. Yada herhangi bir kimyasal sabun ile yıkanmamalıdır. Sadece ılık su ile temizce yıkanmalıdır. Ve banyodan sonra kurutulmalıdır. Nemli kalması halinde makat bölgesi enfeksiyon kapabilir. 

  Makat
  Bayanlar adet dönemlerinde makat bölgesinde oluşan kokudan şikayetçidir. Bu kokuyu gidermek için kesinlikle sprey krem gibi kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Bu dönemde sık sık pedler değiştirilmelidir. Ve pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir. Sentetik iç çamaşırları hava almadığı için koku yapar. Bu yüzden adet döneminde pamuklu iç çamaşırları giyilmeli ve sık sık ped değiştirilmelidir. Makat bölgesi de oluşan ağrılardan birinin nedeni de dar kıyafetlerdir. Giyilen dar kıyafetler makat bölgesinin sıkışmasına ve bu bölgede ağrıya neden olur. Bu yüzden mutlaka geniş ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Makat bölgesinin kılları sürekli temizlenmelidir. Uzayan kıllar makat bölgesinde kaşıntıya neden olur. Şiddetli olan kaşıntılar makatta ağrılara neden olur. Bu yüzden makat bölgesindeki kıllar sürekli kesilmelidir. Uzun kıllar hem kaşıntı yapar, hemde koku. Bu yüzden makat bölgesinin temizliği çok önemlidir.
  ]]>
  Makat Çatlağı Nasıl Geçer https://www.makat.gen.tr/makat-catlagi-nasil-gecer.html Sun, 09 Dec 2018 08:36:23 +0000 Makat çatlağı nasıl geçer, makat kanamalarının tedavisi için yapılması gereken ilk şey makat çatlağının yani makat kanamasının düzelmesi ve daha iyiye gitmesi adına amacıyla uygun zeminin oluşmasını sağlamak gerekm Makat çatlağı nasıl geçer, makat kanamalarının tedavisi için yapılması gereken ilk şey makat çatlağının yani makat kanamasının düzelmesi ve daha iyiye gitmesi adına amacıyla uygun zeminin oluşmasını sağlamak gerekmektedir. Bu rahatsızlığın giderilmesi doğrultusunda bazı durumlardan fedakarlık etmek çatlağın bir an önce iyileşmesini sağlayacaktır. Bu yüzden de bu konu hakkında mutlaka danışmanımız gereken ve her türlü olumsuz sorunlara karşı bizlere nasıl hareket etmemizi anlatan bir uzman bir hekime başvurmamız ve sürekli olarak kontrollerimizin yapılması gerekmektedir. Bu konunu ihmal edilmesi ileride çatlağın genişlemesi olasılığını ortaya çıkaracağından oldukça önemlidir.

  Başvurmuş olduğumuz uzman doktor tarafından makat çatlağının bir an önce geçmesi ve düzelmesi ile ilgili olarak özellikle de beslenme konusunda oldukça dikkatli, dengeli ve sağlıklı bir programın yapılması gerekmektedir. Hastanın da bu duruma itiraz etmeden her beslenme programını atlamadan uygulaması oldukça önemlidir. Çünkü çatlağın iyileşmesi adına hastaların beslenmelerine önem vermeleri gerekir. Tüketmiş olduğumuz besinlerde baharat içeren gıdaların azaltılması gerekmektedir. Özellikle de baharatlı yemekler konusunda acı içeren besinlerin tüketilmesi olumsuz durumlara yol açmaktadır. Acının tüketimi bu rahatsızlığı giderek çıkmaza sürükler. Ayrıca beslenme sırasında posalı besinlerin tercih edilmesi de önemli bir husustur. Böylece tüketilen besinlerin dışarı atılması işlemi sırasında herhangi bir zorluk meydana gelmez. Özellikle de kabızlık problemi olan bireylerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Dışkının atılımının kolay bir şekilde gerçekleşmesi önemlidir. Bunun için de dışkı yumuşatıcı bir takım bitkisel ürünleri kullanılması gerekmektedir. Bu bitkisel ürünleri doktorların tavsiye etmesi üzerine güvenilir bir aktardan temin edilmesi gerekir. Ayrıca ağrıyı azaltmaya yönelik olarak ağrı kesici merhemler ya da ağrı kesici macunlar da tercih edilebilir.

  Bu makat çatlağı rahatsızlığının özellikle de ağrıyı azalması konusunda uygulanması gereken önemli hususlardan birisi de hastanın sıcak su içerisine oturması da meydana gelen acının daha az hissedilmesi ve çatlağın giderek daha da iyileşmesine vesile olacaktır. Sıcak suya oturma eyleminin gün içerisinde en az 4-5 kez yapılması gerekmektedir. Bu sıcak suya oturma eyleminin en az 15-20 dakika sürmesi şarttır. Böylelikle makat çatlağının iyileşmesi daha da hızlanmaktadır. Bu durum daha da arttırılabilir. İyileşme süreci kişiden kişiye ya da belli yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir.

  Makat Çatlağı Nasıl Geçer

  Erken teşhisin önemi ve tedavi süreci

  Erken bir zamanda tespit edilen bu çatlaklar dikkatli bir beslenme doğrultusunda ve uzman hekim denetiminde daha rahatsızlık ortaya çıkmadan iyileşmesi sağlanabilir. Bu sebepten ötürü makat çatlağının erken fark edilip bir an önce doktora gösterilmesi oldukça önemli bir durumdur. Ancak rahatsızlığını ortaya çıkması geç fark edilmişse daha farklı bir tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Böyle bir durumda ilaç tedavisi şarttır. Hastanın rahatsızlığı yani çatlağın genişliği kronikleşmiş bir boyuta ulaşmış ise ameliyat yapılması gerekmektedir. Bu ameliyat teşhisinin konulması için uzman bir hekime başvurmak da önemli bir husustur.

  Tuvalet ihtiyacı giderildiği esnada makat çatlağının daha da genişlememesi için hastanın kendisini fazla zorlamaması gerekmektedir. Dışkının dışarı atılması sırasında hastanın gerektiğinden fazla ıkınmaması şarttır. Aksi halde çatlakta olumsuz sonuçlar doğurabilir ve makat çatlağı genişleyerek daha da çıkmaz bir hal alır. Makat çatlağı rahatsızlığının tedavisini ve teşhisini öğrenmek için ise dahiliye doktorlarına başvurmamız gerekmektedir.

  ]]>
  Makat Ağrısı Nasıl Geçer https://www.makat.gen.tr/makat-agrisi-nasil-gecer.html Sun, 09 Dec 2018 22:30:54 +0000 Makat ağrısı nasıl geçer, makat rahatsızlığı yaşayan bireyler için bu durum özellikle lavabo ihtiyacının giderilmesi esnasında gündelik hayatta şiddetli olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukları yaşayan birey Makat ağrısı nasıl geçer, makat rahatsızlığı yaşayan bireyler için bu durum özellikle lavabo ihtiyacının giderilmesi esnasında gündelik hayatta şiddetli olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukları yaşayan bireylerin hayat kalitesi de bu sebepten ötürü düşmektedir. Lavabo ihtiyacını gidermek hastalar için çekilmez bir hal alabilir. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığı yaşayan hastaların bir an önce makat ağrısını ortadan kaldırmak adına bir takım önlemler alması gerekmektedir.

  Makat ağrılarını önlemek adına uzman doktorlara başvurmak

  Bu önlemlerin başında ise mutlaka bir uzman hekime başvurulması gerekir. Uzman hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda hastaların hareket etmeleri gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık ile ilgili olarak uzman doktorlarımız tavsiye etmiş olduğu beslenme programlarına dikkat etmek ve bu beslenme programlarını harfi harfine uygulamak sağlığımız açısından oldukça önemli bir husustur. Uzman hekimimizin tavsiyeler titizlikle uygulamak gerekmektedir. Haftada en az iki kez doktora gidilerek kontrol ve muayenelerin yapılması gerekir.

  Makat ağrısını azaltmak için spor yapmak

  Dengeli beslenmenin yanı sıra spor yapmak da oldukça önemli bir husustur. Günde en az 1-2 saat hareket etmek ve hatta gerekirse koşmak oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra birtakım vücut egzersizleri de yapılabilir. Bunun için belirli yaş hareketlerine göre sınıflandırmalar yapılmaktadır. Bu sınıflandırmalar da hekimlerin kontrolü doğrultusunda yapılmalıdır. Bu ağrının azaltılması adına sürekli olarak hareket halinde bulunma ve düzenli olarak spor yapmak oldukça etkili olduğu gibi özellikle de iş hayatında masa başı bir işte çalıştığı için sürekli olarak oturmak zorunda kalan hastalar için spor yapmak ayrıca önemli bir husustur. Bu bireylerin iş sırasında ufak bir takım aralar vererek 5-10 dakika dahi olsa hareket etmeleri gerekir.

  Makat Ağrısı Nasıl Geçer

  Makat ağrılarını azaltmaya yönelik diğer yöntemler

  Makat ağrıları yaşayan bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri ile spor yapmalarının dışında ayrıca bir takım önlemler almaları gerekmektedir. Bu önlemler sayesinde hastanın ağrıları azalabilir ve hatta iyileşmesi süreci sonrasında ağrı geçerek tamamen ortadan kalkabilir. Bunun için yine uzman hekimin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek gerekir.

  Özellikle makat ağrılarının kısa süreli dahi olsa ilerde uzun vadeli olarak etki gösterecek ve ağrıyı azaltacak en bilindik yöntemi sıcak suya oturma seanslarının yapılmasıdır. Hastanın sıcak bir suyun içine oturması sonucunda makatta oluşan çatlaklar ve kanamalara karşı oluşan ağrıları azaltmaya ve hatta iyileştirmeye yönelik oldukça etkili, basit ve doğal bir yöntemdir. Sıcak suya oturma işlemini gün içerisinde sıklıkla yapmak gerekmektedir. Çatlağın genişlememesi adına önemli bir yöntemdir.

  Bu yöntemlerin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanabilir. Makat çatlağını genişlememesi ve hastanın ağrısının azalması için bir takım doğal olan bitkisel ürünlerden yapılan ilaçlar satılmaktadır. Bu ürünler dışkının yumuşatılmasını sağlayarak dışarı atılması esnasında hastaya rahatlık sağlamaktadır. Ayrıca bazı bitkisel merhem ve kremlerin de kullanılması ağrının geçmesi için önerilen tavsiyelerin başında gelir. Ancak bu ilaçlar, merhemler ve kremleri kullanırken kullanmış olduğumuz ürünlerin kontrolünün yine hekimler tarafından yapılması şarttır. Aksi halde yanlış bir ürün kullanılması sonucunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle de internet üzerinde satılan ve güvenilir olmayan ürünleri kesinlikle almamanız gerekmektedir. Çünkü bu ürünler ağrının geçmesi noktasında olumlu sonuçlar göstermeyeceği gibi yan etkileri sonucunda hastaya daha da sorun çıkarabilir.

  Makat ağrısını geçirmeye yönelik bahsetmiş olduğumuz bütün bu yöntemlerin işe yaramaması doğrultusunda ameliya]]> Makat Çatlağı Ameliyatı https://www.makat.gen.tr/makat-catlagi-ameliyati.html Mon, 10 Dec 2018 11:19:02 +0000 Makat Çatlağı Ameliyatı, halk arasında makat kanaması olarak adlandırılan bu rahatsızlığın tıp literatüründeki adı ise Anal Fisür ya da makat çatlaması olarak da bilinmektedir. Bu çatlağın büyüklüğü yak Makat Çatlağı Ameliyatı, halk arasında makat kanaması olarak adlandırılan bu rahatsızlığın tıp literatüründeki adı ise Anal Fisür ya da makat çatlaması olarak da bilinmektedir. Bu çatlağın büyüklüğü yaklaşık olarak 4-11 mm arasında olmasına rağmen ağrı hissinin oldukça fazla olması sebebi ile hasta ciddi anlamda rahatsızlık yaşamaktadır. Özellikle de orta yaşlı ve genç hastalarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık makat bölgesinde meydana gelen ağrı, şişkinlik ve kanamalara sebebiyet vermektedir. Bu hastalığın ortaya çıkmasındaki en önemli etken ise kabızlık sonrası katı hale gelen büyük abdestin, bağırsakta belli bir süre boyunca birikerek kalınlaşmasına sebep olmaktadır. Kalınlaşmış bir halde katılaşan dışkının dışarı atılması esnasında da dar olan makat çevresinden çıkarken çatlamalar ve yırtılmaya sebep olmaktadır. Kabızlık rahatsızlığı sebebiyle katılaşan ve sertleşen dışkı zaman geçtikçe artık her dışkılamada çatlamasını tekrar eder, çatlamasını yenilemesi devam ettiğinden makat çevresi iyileşme fırsatı bulamaz. Dışkılama sırasında yapılan ıkınmayla makat bölgesi daha da genişlerken çatlağın da açılması şiddetli bir ağrıya sebep olur. Bu ağrının artmasından endişelenen hastalar tuvalet ihtiyacını yapmak istemez, lavaboya çıkmak onlar için bir kabus olur. Bu durum bağırsakta zamanla geçtikçe birikmiş olan dışkının çok daha fazla katılaşmasına sebep olur. Sonunda dışarı çıkan dışkı daha da sert bir hale geleceğinden yarayı daha çok tahrişe neden olur ve kanamayı daha da arttırarak çevresel anlamda çatlama ve yırtılmayı arttırarak hastanın giderek daha da fazla acı çekmesine neden olur. Bu hastalığa müdahale edilmediği sürece hastalık tıpkı kısır bir döngü gibi devam edecektir.

  Makat Çatlağı Ameliyatı

  Makat çatlağının belirtileri ve tedavi yöntemleri

  Makat çatlamasıyla ortaya çıkan kanamaların belirtileri boşaltım işleminin yapıldığı sırasında ağrının tuvalet öncesinde az bir durumda iken dışkılamanın hemen sonrasında ise daha şiddetli bir ağrıyla devam ettiği görülür. Tuvalet ihtiyacı giderildiği süre boyunca ciddi anlamda dışkının üzerinde kan bulunması ile tuvalet kağıdıyla gerçekleştirilen temizlik sonrasında kanın kağıt üzerinde açık bir şekilde görülmesi, bunun yanı sıra makat bölgesinde ele gelen küçük bir takım şişlikler ile kaşıntıların oluşması, otururken kendini gösteren ağrılar bu hastalığın en temel belirtileri olarak sayılabilir.  Makat kanamasının teşhisini ve tedavisini dahiliye hekimlerinin muayenesi ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

  Makat çatlağı ameliyatı

  Makat çatlağı ameliyatı ağrı nedeni ile kasılan, zorlanan ve makat çevresinde kanamanın oluşmasına sebep olan kılcal damarlara yakın olan kas gruplarından çok az bir miktar kesilerek yapılır. Ekseriyetle bu işlem çatlağın bizzat üzerine uygulanmaz. Ele kolay bir şekilde gelen küçük şişlik ya da şişliklere yapılmaktadır. Uzman hekimin uygun görmesi doğrultusunda yara üzerindeki iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla çatlak kesilir. Makat kanaması sonucu oluşan çatlağı ameliyat etme süreci yaklaşık olarak 5-20 dakika sürmektedir ve başarı oranı da oldukça yüksek olup yüzdelik olarak %95 gibi bir orana yakındar. Bu ameliyat sonrasında ise hastalar hemen ertesi gün ayağa kalkması sonucu evine çok kolay bir şekilde gidebilirler. İlk dışkılama yapılacağı sırasında çok az bir miktarda kanama ile biraz ağrı olsa oluşsa da sonraki zamanlarda bu şikayetler azalmaya ve hatta kaybolmaya başlar. Araştırmacıların yapmış olduğu sonuçlar neticesinde yan etki göstermesi bakımından kas dokusunda bulunan kılcal damarların kesilmesi sonucu çok az bir sıklık da görülse de gaz kaçırması oluşmaktadır. Ancak makat çatlağı ameliyatının başarı oranının yüksek olması ile kolay kolay tekrarlamaması sebebiyle hastaların bu ameliyat sonrasında ciddi manada rahatladığı görülmektedir. 

  ]]>