Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makat yanması, insanlarda sık görülen bir durumdur. Bu durum birçok farklı nedenle ortaya çıkabilir. Kimi zaman insanlarda meydana gelen hastalıklar, kimi zamanda insanların tükettikleri yiyeceklerin etkisi makat yanmasına neden olmaktadır. Fakat kişilerde makat yanması uzun süreliyse kesinlikle tedaviler gerekmektedir. Makatta yanma, genellikle tek başına görülen bir durum değildir. Birçok zaman kaşıntı problemleri ve bununla birlikte şişme sorunları makatta yanmaya eşlik eden durumlardır. Bu durumların hepsinin kişide görülmesi ise gerçekten büyük sorunların varlığının belirtisidir. Makat yanması, insanlarda sağlık problemlerinin yanında psikolojik olarak da olumsuzluklara neden olmaktadır. Çünkü kişide bu durum meydana geldikçe kişi sıkıntıya girecektir. Bazı insanlarda yanma durumu, şiddetli ağrılara neden olur. Bu nedenle kişi oturamaz ve rahat hareket edemez. Bu durumlardan kurtulmak için tabi ki yapılacak ilk şey, çekinmeden Uzman bir doktora giderek sorunların çözümü için tedavi olmaktır. Genel olarak makat yanmasının nedeni, makatın iç yüzeyini oluşturan derinin herhangi bir nedene bağlı olarak hasar görmesidir. Bu duruma neden olan birçok durum vardır. Bu durumlar da makat yanmasının nedeni olarak görülmektedir. Meydana gelen hasar tedavi edilmedikçe başta iltihaplanma olmak üzere makat bölgesinde birçok farklı hastalık görülebilmektedir. Bunun için her hastalık gibi erken teşhise önem verin.

Makat yanması neden olur?
  • Makatta yanma sorunlarına neden olan en büyük etken kişinin uzun süreli ishal olmasıdır. İshal hangi nedenden kaynaklanırsa kaynaklansın, makat bölgesinde ağrıya ve yanma problemlerine neden olur. Bu ağrılar ve yanmalar, ishal probleminin ortadan kalkmasına bağlı olarak iyileşme gösterir.
  • İshalde olduğu gibi kabızlık durumlarında da makat yanması meydana gelebilir. Meydana gelen makat yanması özellikle tuvalet sonrasında çok daha fazla görülür. Bu nedenle bazı insanlar tuvalete bile gitmeye çekinebilirler.
  • Bu durumun bir diğer nedeni de insanların kortizonlu merhem adındaki merhemlerden çok fazla kullanmasıdır. Bu merhemler çok kullanıldığında bölgede aşınmalara neden olarak yanma ve ağrıya neden olabilir.
  • İnsanların tüketmiş olduğu gıdalar, direk olarak makat yanması sorunuyla alakalıdır. Özellikle acı yiyecekler, turşular ve bazı sebzeler makat yanmasının en büyük nedenidir. Sizlerde de bu gibi durumlar var ise yeme düzeninize ve yediklerinize geçici bir süre bile olsa dikkat edin.
  • Hemoroid adı verilen hastalık ve makatta görülen diğer birçok hastalık makatta yanmaya neden olur. Bunun için yapılabilecek en doğru şey, Uzman bir doktora giderek meydana gelen sorunların nedenini öğrenmek ve gerekli olan tedavilerin yapılmasını sağlamaktır.
Bu durumların yanında daha birçok durum makat yanması problemine neden olur. Bunlardan geri kalanları ise kullanılan bazı tıbbi ilaçlar, yanlış cinsel ilişki, çeşitli cilt rahatsızlıkları, herhangi bir hastalık nedeniyle yapılan radyasyon tedavileri, Yanlış tuvalet kâğıdı kullanımı, kaşınma nedeniyle aşırı kaşıma makat yanmasının önemli nedenlerindendir.

Tedavi

Tüm hastalıklarda olduğu gibi bu hastalıkta da teşhis yapılmadan tedavi yapılamaz. Bu nedenle teşhis sonrasında sorunun düzeltilmesi için kişide ilaç tedavileri yapılmaktadır. Yapılan ilaç tedavileri birçok zaman yanma hissini yavaş yavaş bastırarak azaltır. Gerekirse doktor hastaya kortizonlu merhem kullandırarak sorunları çözecektir. Eğer sorun ciltteki hasarsa bu durumda cilt hasarının giderilmesi için ilaç tedavileri yapılacaktır. Bu tedavilerle birlikte makatta iltihap oluşumunu engellemek için önlemler alınacaktır.

Makat Yanması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Sancısı Belirtileri ve Tedavisi