Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat apsesi, aslında birçok kişide görülen bir sorundur. Fakat ülkemizde insanların hem çekingen hem de toplumsal değerlerden dolalı bu gibi durumları dilden dile aktarmamaları nedeniyle çok duyulmamaktadır. Makat apsesi, insanlarda makat bölgelerinde meydana gelen iltihaplanma ve bu iltihaplanmanın sadece belli bir bölgede olmasıdır. Kişinin makatının tam yanında oluşan irin birikmesi, genellikle makat salgı bezlerinin iltihaplanmasına bağlı olarak meydana gelmektedir. Bu iltihaplanmaya ilk başlarda müdahale edilmediği zaman sorun hızlı bir şekilde büyüyerek iltihabın yayılmasına neden olmaktadır. Meydana gelen iltihaplanma sorunu, insan vücudunun hiçbir yerinden tam olarak kendiliğinden iyileşmez. İnsanlarda iltihap kurutucu ilaçlar kullanıldığı zaman, bu iltihaplar çok daha hızlı bir şekilde ortadan kalkmaktadır. Makatta apse, hemen hemen her yaştaki insanda görülebilecek bir hastalıktır. Fakat doktora gelen şikâyetler en çok 30-40 yaşındaki insanlarda makat apsesinin görüldüğünü göstermektedir. Bunun yanı sıra makat apsesi, günümüzde kadınlara göre erkeklerde çok daha fazla görülmektedir. En çok dışkı yumuşaklığının arttığı dönemler olan ilkbahar ve yaz aylarında makat apsesi meydana gelmektedir. Bu durum sulu dışkı bezlerinin algı noktası olan çıkış noktalarını tıkayarak hastalığın meydana gelmesiyle sorunlar yaratmaktadır.

Makat apsesinin belirtileri nelerdir?
  • Makat apsesinin en büyük belirtisi, tabi ki makat bölgesindeki şişliktir. Şişlik, iltihabın birikmesine bağlı olarak büyümektedir. Bu nedenle hastalık ilerledikçe makat bölgesinde bulunan şişlikte artacaktır. Şişliğin içerisinde bulunan iltihap, kesinlikle sıkılmamalı ya da patlatılmamalıdır.
  • Bir diğer belirti ise tabi ki makat bölgesinde kızarıklığın oluşmasıdır. Makat apsesi, ilk zamanlarda sadece kızarıklık olarak ortaya çıkar ve bu kızarıklık yavaş yavaş iltihaplanarak büyür. Dışarıdan kesinlikle iltihap belli olmaz.
  • Makat apsesi, insanlarda oturma sırasında ciddi ağrılara neden olur. Bu ağrılar, nedeniyle insanlar oturarak yaptığı birçok işi yapamamaktadır. Bu durum özellikle masa başı işler yapan insanlarda ciddi problemlere neden olur.
  • Bu tür belirtilerin yanında ayrıca insanlarda terleme sorunları, halsizlik problemleri ve makattan iltihap gelmesi gibi belirtiler de makat apsesinin belirtilerindendir. Bu belirtilerden birinin ya da birkaçının görülmesi durumunda makat apsesinden şüphe duyulabilir.
Tanı ve tedavi nasıldır?

Makat apsesi sorununda tanının konulabilmesi için öncelikle doktorunuzun göz ile muayene etmesi gerekmektedir. Göz muayenesi sonrasında sorun net olarak anlaşılamazsa ayrıca ultrason cihazıyla incelemeler yapılabilmektedir. Bu cihazla yapılan inceleme sonrasında teşhis tam olarak konulmaktadır. Bu işlem sonrasındaysa tedaviler yapılmaktadır. Makat apsesinin tedavisi direk olarak cerrahi olarak yapılmaktadır. Bu uygulama direk olarak genel anestezi yapılarak uygulanmaktadır. Fakat hastanın durumuna bakılarak lokal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Apse cerrahi yöntemlerle tam olarak boşaltıldıktan sonra, kişideki yüksek ateş ve aşırı ağrı çok hızlı bir şekilde iyileşecek ve kişi kendisini çok daha iyi hissedecektir. Üstelik bu durum yaklaşık birkaç saat içerisinde açıklığa ulaşacaktır.

Makat apsesi genel olarak neden oluşur?

Genellikle makat bölgesinden daha önceden ameliyat olmuş insanlarda oluşan bu apseler, bazen de kişinin makat bölgesine aldığı darbeler nedeniyle oluşabilmektedir. Bunun yanında aşırı alkol tüketimi de insan vücudunda birçok problemin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Genellikle oluşmuş ya da oluşmakta olan makat apsesi, doktorlar tarafından erkenden boşaltılmaktadır. Bu şekilde çok daha kolay tedaviler yapılır.

Makat Apsesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi

Dışkıdan Sonra Makattan Kan Gelmesi