Makat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Makat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Makat hem bayanların hem de erkeklerin sağlık açısından dikkat etmesi gereken organdır. Makat bölgesinde oluşabilecek ağrılarda mutlaka doktora gidilmelidir. Özellikle bayanların makat bölgesindeki ağrılarda ya da herhangi bir enfeksiyonda doktora gitmeye çekinir. Makat bölgesindeki ağrıya da enfeksiyonlar kişide çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Erken tanı ve teşhis çok önemlidir. Makat bölgesindeki ağrı bazen bu bölgeden kaynaklanan bir ağrı iken bazen de makat bölgesiyle alakası olmayan bir bölge yüzünden makatta ağrı olur. Bu yüzden mutlaka makat bölgesinde oluşan ağrılarda doktora gidilmelidir.

Makat bölgesinin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Makat bölgesinin temiz olmaması halinde vücuda her türlü enfeksiyon gidebilir. Makat bölgesine alınan bir darbe şiddetli ağrılara neden olur. Tuvaletten sonra makat bölgesi bol su ile yıkanmalı ve havlu peçete ile çok sert olmayacak şekilde silinmelidir. Makat bölgesine kesinlikle kimyasal sprey gibi kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Banyoda makat bölgesine sıcak su uygulanmamalıdır ya da herhangi bir kimyasal sabun ile yıkanmamalıdır. Sadece ılık su ile temizce yıkanmalıdır ve banyodan sonra kurutulmalıdır. Nemli kalması halinde makat bölgesi enfeksiyon kapabilir.

Bayanlar adet dönemlerinde makat bölgesinde oluşan kokudan şikâyetçidir. Bu kokuyu gidermek için kesinlikle sprey krem gibi kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır. Bu dönemde sık sık pedler değiştirilmelidir ve pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir. Sentetik iç çamaşırları hava almadığı için koku yapar. Bu yüzden adet döneminde pamuklu iç çamaşırları giyilmeli ve sık sık ped değiştirilmelidir. Makat bölgesi de oluşan ağrılardan birinin nedeni de dar kıyafetlerdir. Giyilen dar kıyafetler makat bölgesinin sıkışmasına ve bu bölgede ağrıya neden olur. Bu yüzden mutlaka geniş ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Makat bölgesinin kılları sürekli temizlenmelidir. Uzayan kıllar makat bölgesinde kaşıntıya neden olur. Şiddetli olan kaşıntılar makatta ağrılara neden olur. Bu yüzden makat bölgesindeki kıllar sürekli kesilmelidir. Uzun kıllar hem kaşıntı yapar hem de koku. Bu yüzden makat bölgesinin temizliği çok önemlidir.

Makat Yorumları

soru

Nursel

04 Haziran 2024 Salı

makatimda nohut kadar et olustu ve biraz agri yapiyor

Cevap yaz
cevap

Admin

04 Haziran 2024 Salı

Nursel Hanım, yaşadığınız durum rahatsız edici olabilir. Bu tür belirtiler genellikle hemoroid veya başka bir anüs bölgesi rahatsızlığına işaret edebilir. En kısa zamanda bir doktora başvurmanızı ve profesyonel bir değerlendirme almanızı tavsiye ederim. Bu şekilde uygun tedavi ve bakım önerilerini alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Ctrlsiz

26 Mayıs 2024 Pazar

Cinsiyetim erkek makat bölgesinde sanki böyle deri altında sivilce varmış gibi misket kadar çok ağrı yapıyor yüzeyde bişey gözükmüyor ama her adım attığımda ağrı yapıyor ne ola bilir ve doktora gitmeye de utanıyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Mayıs 2024 Pazar

Merhaba Ctrlsiz Bey,

Yaşadığınız durumu anladım ve bu tarz rahatsızlıklar gerçekten can sıkıcı olabilir. Makat bölgesinde hissettiğiniz ağrının birçok nedeni olabilir; bunlar arasında hemoroid, apseler veya kist gibi durumlar bulunabilir. Bu durumda kesin bir teşhis koymak için mutlaka bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Utanılacak bir durum olmadığını unutmayın, sağlığınız her şeyden önemlidir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Temizliği Nasıl Yapılır?

Makat Temizliği Nasıl Yapılır?

Makat Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Sancısı Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Akıntı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Akıntı Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makattan İlişkiye Girmek

Makattan İlişkiye Girmek