Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Makatta kanama, sık görülen rahatsızlıkların arasında yer alırken; kanaması olan kişiler utandığından dolayı ve görülmesi utanılacak bölgede olduğu için dikkate almazlar. Durulmayacak ağrılar ve kanamalar olana kadar hastaneye gitmemeleri sebebiyle ciddi rahatsızlıkların meydana gelmesine sebep olur. Tuvalete girme esnasında makat bölgesinden kan gelmesi dikkate alınması gereken rahatsızlıktır. Kanama görülmesi genellikle hemoroid ile alakalı olurken; başka sıkıntılarında habercisi olabilir. Ancak aşırı kanamanın yanında makat bölgesinde ağrı, aşırı şekilde kaşıntı, makatta dolgunluk hissi, şişkinlik gibi şikâyetlere sebep olur.

Makattan gelen kanın rengine göre hastalık belirtileri nelerdir?

Makat bölgesinde kanamanın büyük bir kısmı kalın bağırsakla alakalı olup, makat veya anüsten dolayı kaynaklanır. Genellikle bu bölgede bulunan rahatsızlık dolayısıyla oluşan kanamanın rengi hastalıkta ilişkilendirilir. Kırmızı renkli bir kanamanın kalın bağırsakla ilgili bir problem olduğunun işaretidir. Basur, anal fissür, çatlaklar gibi sebeplerden dolayı kan kırmızı şekilde meydana gelirken; dışkı yapma esnasında dışkıya bulaşmaz ve damla şeklinde tuvalet taşına damladığı görülür. Kalın bağırsağın yukarı kısmından, ince bağırsak ya da mide arasında oluşan bir problem sebebiyle kanama oluyor ise bulunan kanama dışkıya bulaşma şekilde olur ve bu kanın rengi koyu kırmızı hatta siyah gibi görünen bir renkte olur. Bu kana Melina da denir. Siyah veya koyu renkli görülen kan uzun süre bağırsakta bulunan bakterilerin vücuda temas ettiğinden dolayı bakterilerin sindirilmesinden dolayı kanın koyu olduğunun göstergesidir.

Makatta bulunan kanamanın tespit edilmesi

Makat bölgesinde bulunan kanamanın kalın bağırsağın yukarı kısımlarının veya alt kısımlarında olsun kanamanın çok az olmasından dolayı gözle görülmeyecek şekilde meydana gelir. Kolon kanserlerinin habercisi olan poliplerde veya kolon kanserlerinin bulunduğu bölgelerde kanama az olur. Dışkıya karıştığından dolayı çoğu kişi kanamanın olduğunu fark etmez. Böyle durumlarda hastada devamlı olan bir kanama olduğundan dolayı kansızlık gibi problemlerin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebepten dolayı fark edilmesi zor bir problemdir.

Orta şiddetli makatta kanama durumu aşırı kan kaybına sebep olur. Böyle durumlarda kan kaybının yanında kişide baş dönmesi, çarpıntı, düşük tansiyon gibi problemlerde oluşur. Sebebi ne olursa olsun hemoroid veya başka durumlarda makatta kanama olduğu zaman vakit kaybetmeden Uzman doktor tarafından incelenmesi gerekir.

Tuvalete çıkıldığı zaman dışkıda kan görülmesi ya da tuvalet kağıdına bulaşması halinde belirtilerle kendini belli eder. Ağır şiddet olan kanamalar yanında orta veya şiddetli olan kanamalarda hastanın yaşlı olması ve kalp rahatsızlıklarına sahip olması sebebiyle şok tablolarının geliştiği gözlenir. Hastalarda kanama miktarının aşırı olmaması sebebiyle anemi yani kansızlık görülmesi bunun yanında saydığımız şikâyetler kanamanın varlığının habercisidir.

Makatta kanama olması neden olur?
  • Bu bölgede kanama olmasının nedenleri arasında makat bölgesinde oluşan çatlak ve yırtıklar başta olmak üzere hemeroid gibi şikâyetlerin bölgede kanama olmasının nedenleri arasında yer alır.
  • Ayrıca perianal fistül, anorektal fistül gibi problemlerde makat bölgesinde kanamanın sebepleri arasında yer alır.
  • Alınan bazı ilaçların özellikle kan sulandırıcı ilaçların ve ağrı kesicilerin de makat bölgesinden kan gelmesine sebep olduğu bilinir.
  • Bağırsak hastalarında görülen bağırsak problemleri içerisinde bağırsak polipleri ve bağırsak kanserleri bulunan kişilerde makat bölgesinden kan geldiği bilinmektedir. Bağırsakta oluşan iltihaplanmalar ve enfeksiyon gibi oluşumlarda bu bölgede kanama olmasının sebepleri arasında yer alır.
  • Bu bölgede kanama olmasının sebepleri arasında en önemli etkenlerden birisi de cinsel temas ile bulaşan makat hastalıklarıdır. Bunlar Arasında kondilomlar ilk sıralarda yer alır. Ayrıca bu bölge ile cinsel temasta bulunulması bu bölgede kanama olmasına neden olur. Makata sokulan cisimlerde buranın tahrip olmasına neden olmasından dolayı kanamaya sebep olur.
  • Gastrointestinal bölümünde en sık görülen damar anomalisi olan anjiodisplazi gibi oluşumlar makat bölgesinde kanama olmasına neden olur.
  • Vücutta bulunan bağırsağı besleyen damarların tıkanması ile bu bölgede oluşan kanlanmanın azalması sonucunda bağırsağın beslenmesinin bozulması ile iskemik kolit meydana gelir. Böyle durumlarda genellikle yaşlılarda görülen bu problem makat bölgesinden kan gelmesine neden olur.
  • Damarsal problemleri bağlı kanamaların makat bölgesinde kanamalara sebep olduğu bilinir.
Makat bölgesinde bulunan kanamada yapılması gerekenler

Makat bölgesinde kanama olan kişilerin vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına gitmesi gerekir. Testlerin ve tetkiklerin yaptırılması kanamaya neden olan asıl sebebin bilinmesi tedavi için son derece önemlidir. Genellikle utanma duygusu ile hasta kendi kendini tedavi etmeye çalışsa da bilinçsiz olarak ilaç kullanmak böyle durumlarda oldukça olumsuz etkilere sebep olur. Bilinçsiz kullanılan ilaçlar bu bölgede bulunan kanamanın şiddetlenmesine neden olur. Kanamanın asıl nedeninin belirlenmesi için hastanede gerekli tetkiklerin yapılması oldukça önemlidir. Böyle durumlarda vakit kaybedilmeden kolorektal uzmanı veya Genel Cerrahi Uzmanına başvurulması, sıkıntıların anlatılması gerekir.

Makatta Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Çıkan Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Çıkan Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yırtık Belirtileri ve Tedavisi

Erkekte Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Erkekte Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi