Makat Tümörü Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makat Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Makat tümörü, her ne kadar basit bir rahatsızlık gibi görülse bile aslında insanlarda tedavi edilmediği sürece hayati tehlikelere bile neden olabilir. Makat, sindirim artıklarının vücuttan uzaklaştırıldığı organdır. Bu organda meydana gelen hücre değişimlerinin ortaya çıkardığı dokulara makat tümörü adı verilmektedir. Makat bölgesinde birçok kas yer almaktadır. Bu kaslar sayesinde katılaşmış olan dışkıların kontrolü rahat bir şekilde salgılanır. Bu bölgelerde herhangi bir şekilde kanserli dokuların gelişmesi durumunda yavaş yavaş tümör oluşumu başlar. Makat üzerinde oluşan bu kanserli doku, hızlı bir şekilde büyüyerek makat bölgesine yayılacağı için erken teşhis hayat kurtarıcı olabilir. Makan tümörü, müdahale edilmediği zaman kalça kemiklerine kadar ulaşarak kemiklere ve buradan da diğer organlara zarar verebilmektedir. Bu tümör, aslında bağırsak kanserinin bir farklı türüdür. Bu hastalığın insanlarda çok büyük belirtileri vardır. Öyle ki bu belirtilere bakılarak çok rahat bir şekilde makat tümörü varlığı anlaşılabilir. Fakat belirtilere bakılarak tümörün iyi huylu bir tümör mü yoksa kötü huylu bir tümör mü olduğu anlaşılamamaktadır.

Makat tümörü ne gibi belirtiler gösterir?

Makat tümörü belirtileri diğer makat hastalıklarıyla benzer olabilir. Bu nedenle belirtilere bakarak kendi başımıza teşhis koymamalıyız. Bunun için Uzman bir doktora giderek hastalığınıza daha kesin bir teşhis koydurmanız mümkündür.
  • Makat tümörünün ilk belirtisi, makat çevresinde görülen aşırı kaşıntı ve kızarıklık durumlarıdır. Bu durumlar zamanla ağrı ve baskı hissine de neden olacaktır. Makat çevresinde görülen bu problem aslında makat tümörünün erken teşhisi için olağan bir durumdur.
  • Makat tümörü ilerlemişse zamanla kişinin makatından kan gelebilir. Özellikle dışkılama sırasında makattan ciddi bir şekilde kan gelebilir. Eğer durum buraya kadar geldiyse tümörün büyüdüğünü anlayabilirsiniz.
  • Makatta sadece kan değil, ayrıca farklı sıvılar gelebilir. Özellikle makat mukusu çok sık bir şekilde gelebilir. Bunun yanında kişi makat bölgesine dokunduğunda makat bölgesindeki yumruları hissedebilir. Bu yumrular makat tümörü sorununun ta kendisi olabilmektedir.
  • Son olarak makat tümörü belirtilerinden biri de kişinin bağırsak hareketlerini tam olarak kontrol edememesidir. Bu durum direk olarak dışkı çapında anormal değişimlerin olmasına neden olmaktadır.
Makat tümörü neden oluşur?

Makat bölgesinde bulunan kanser hücrelerinin genetiği hızlıca artarak kanser sorununa neden olur. Bu duruma neden olan en önemli hastalık HPV adı verilen virüstür. Bu virüsler kanser hastalığının meydana gelmesine neden olan en önemli etkendir. Makat kanserinin çok büyük bir dilimi, bu hastalıktan kaynaklanmaktadır. Bunun yanında makat tümörünün oluşmasına neden olan durum kişinin beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle aşırı bir şekilde tüketilen yağlı yiyecekler, insanlarda kanser oluşumuna neden olmaktadır. (Kırmızı et, yüksek kalorili yiyecekler, yağlı yiyecekler ve alkollü içecekler)

Makat tümörü olan insanların kesinlikle sigarayı bırakmaları gerekmektedir. İnsanların tükettikleri sigaralar direk olarak kişilerde bulunan makat tümörü için yapılan tedavileri etkisiz kılmaktadır. Bu nedenle doktorunuzun yaptığı tedaviler sürecinde sigara tüketmemelisiniz. Bunun yanında bilinmesi gereken bir diğer durum vardır ki hayatı boyunca farklı kanser türlerinden etkilenmiş olan insanlarda makat tümörü oluşma riski çok daha fazladır. Bu kişilerde bağışıklık sistemi, daha önceden bastırılmış olduğu için birçok soruna açıktır. Son olarak genetik yatkınlık olan insanların kesinlikle daha önceden önlem alarak bu gibi bir sorunla karşılaşmalarını engellemeleri gerekmektedir. Aksi durumlarda bu kişilerde makat tümörü görülme ihtimali yüksektir.

Makat Tümörü Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni