Makat Siğili Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Makat Siğili Belirtileri ve Tedavisi

Makat Siğili

Makat siğili, makat bölgesinde görülen sağlık sorunları arasında önemli bir yer tutar. Bu durum, insan papilloma virüsü (HPV) olarak bilinen bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur. Genellikle genital bölgelerde ortaya çıkan deri lezyonları ile kendini gösterir. Oral seks sırasında, ağızdaki mukozal membranlara bulaşarak makat bölgesine yayılabilir. Enfeksiyonun bulaşmasından sonra bir hafta ile birkaç ay arasında siğil oluşumu gözlenebilir; ancak bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Makat siğili, cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer alır ve tedavisinde önemli yöntemler uygulanmalıdır. Yani, viral ve bulaşıcı bir hastalıktır.

Anal kondiloma akümülatör veya kondilom olarak da adlandırılan makat siğili, vücudun diğer alanlarında, özellikle penis ve vajina bölgelerinde görülen siğillerle ilişkilidir. Makat bölgesinin daha nemli olması sebebiyle bu bölgede oluşan siğiller, cinsel temas sırasında daha hızlı yayılma eğilimindedir. Genellikle anal yolla cinsel ilişkiye girilmesi sırasında dokunma ile bulaşan bir hastalık olduğu için siğil yayılması görülür.

Makat Bölgesinde Siğil Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Makat bölgesinde siğil oluşmasının nedenleri şunlardır:

  • Tokalaşma sırasında kişinin parmaklarında bulunan siğilin karşıdaki kişiye taşınması sonucu makat bölgesi başta olmak üzere diğer bölgelere de yayılabilir.
  • Ortak kullanılan klozetlerden bulaşabilir.
  • Siğil olan birinin kullandığı eşyalara veya musluk gibi ortak kullanım alanlarındaki parçalara dokunmak siğilin başkasına geçmesine sebep olabilir.
  • Anne de bulunan siğilin çocuğa geçtiği gözlenmiştir.

Bu sebeplerle, siğil bulunan kişinin günlük temizliğine son derece dikkat etmesi ve ortak kullanılan eşyalarla temastan kaçınması son derece önemlidir. Makatta oluşan siğillerin en büyük nedeni ise cinsel ilişki esnasında bu bölgeye siğilin yayılmasıdır. Birleşme esnasında olumsuz bulunan virüsler bu bölgede siğil oluşmasına neden olur. Genellikle anal seks ile bulaşmalarına rağmen normal ilişki yoluyla da vajina ile bu rahatsızlığın geçtiği belirlenir. Vajinada bulunan siğilin cinsel organdan yolu ile makat etrafında yayılması gözlenir. Makadında siğil çıkan kadınların anal seks ile ilişkiye girmeleri şart değildir; normal yolla da bu siğil bulaşabilir.

Makatta Bulunan Siğillerin Belirlenmesi

Makat bölgesinde oluşan siğiller, 2 mm ile 15 cm arasında değişen büyüklüklerde pütürlü bir şekle sahip olabilir ve karnabahar görünümünde şişliklerle kendini belli eder. Siğillerin yanında, kişide bu bölgede kanama ve aşırı kaşıntı gibi belirtiler de görülebilir. Siğil, makat bölgesinin dışında başka bölgelerde de bulunabilir. Ayrıca siğilin belirlenmesi, yakın kişilerde bulunma ihtimalini de artırır. Kişinin kendini sık sık kontrol etmesi ve ortak eşyaları kullanmamaya özen göstermesi siğilin yayılmasını azaltır.

Makatta Siğilin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Makatta siğil tespit edildiğinde, mutlaka bir uzman doktora başvurulmalıdır. Uygulanacak ilaç tedavisine başlamadan önce, hastalığın yaygınlığından emin olunmalıdır. Makat içi anoskop yardımıyla görüntülenerek siğilin nedeni araştırılmalıdır. Tedavi esnasında bu bölgedeki tüm siğillerin tedavi edilmesi gerekir. Bazı bölgelerde siğilin tedavi edilmemesi, siğilin tekrar ortaya çıkmasına neden olur ve böylelikle siğil büyümeye devam eder. Tedavinin önemli bir parçası takip sürecidir. Hasta sürekli kontrol altında tutularak yeni siğil oluşup oluşmadığının takip edilmesi tedavi sürecinde son derece önemlidir.

İlaç ile Makat Siğili Tedavisi

Yakıcı asit içeren ilaçlar kondilom tedavisinde kullanılır. Anal bölge hassas olduğu için ciddi yanıklara neden olabilir. Vücut savunma mekanizmasını artıran kremler de kullanılabilir. Ancak bu ilaçların başarı oranı düşüktür ve iç bölgelerdeki siğiller üzerinde etkili değildir. Bu nedenle doktorun vereceği gerekli ilaçların kullanılması, makat siğilinin azalmasını destekler.

Dondurarak Siğil Tedavisi

Düşük ısı ile siğiller dondurularak çürütülür. Bu işlemde etkisinin net belirlenmediği için makat bölgesinde daha derin ve geniş doku hasarı meydana gelebilir. Bu yöntem bağırsaklara ilerleyen siğillerde uygulanmaz, belirli bölgelerdeki siğillerin tedavisinde kullanılır. Ancak daha sonra tekrar siğil oluşmasına neden olduğu için dondurma yöntemi pek tercih edilmez.

Koterizasyon ile Siğil Tedavisi

Koterizasyon yöntemi, elektrik enerjisi ile siğillerin yakılması ile tedavi edilmektedir. En başarılı siğil tedavi yöntemlerinden biridir. Bağırsaklara ilerleyen siğiller de dahil olmak üzere tüm bölgelerdeki siğillerin yakılması ile en iyi sonuçlar bu yöntemle elde edilir.

Makat Siğili Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Makat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi