Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yara, sindirim sisteminin sonunda yer alan ve dışkılamanın yapıldığı dış açıklıktır. Makat Latincede anüs ismini almaktadır. Anüs halka, çember anlamına gelir. Birincil görevi dışkılama olan anüsün kasılarak deliğin açılmasını ya da kapanmasını vücuttaki çember biçimindeki büzgen kaslar (Sfinkter) sağlar. Anüs erkeklerde testis torbasının, kadınlarda ise vajinanın arkasında yer alır. Dış anal sfinkter istemli, iç anal sfinkter ise istemsiz şekilde hareket eder. Makatta yara oluşmasının birincil sebebi hijyen eksikliğidir. Uygun yapılan perine bakımları (Genital bölge temizliği) makatta çatlak (Anal fissur) şeklinde görülen yaranın oluşmasını önler. Anal fissür halk arasında makat bölgesinde çatlak ya da yırtık olarak bilinir. Çatlak şeklinde oluşan bu yara dışkılama sırasında ağrıya ve hatta kanamaya neden olabilir. Her yaşta görülebilen bu hastalık özellikle kadınlarda gebelik veya doğum sırasında ortaya çıkar. Kadın ve erkeklerde eşit sıklıkla görülür, cinsiyet ayrımı yoktur. Ağrı nedeniyle gerçekleşen anal spazm (Makatta kasılma) ortaya çıkar.

Makatta Yara (Anal Fissür) Neden Oluşur, genellikle kabızlık, patlama tarzında ishal, Crohn, bağırsak enfeksiyonları veya ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıkları da fissüre sebep olabilir. Makatta yara nadiren AIDS, sifilis, anatomik yatkınlık, tüberküloz, lösemi, anal kanserler ya da cinsel temasla da oluşabilir. Makat bölgesinin özel anatomisi nedeniyle bu bölge travmaya daha açıktır. Bu nedenle hastaların çoğunda şikâyetlerin başlamasından önce büyük ve sert bir dışkılama hikayesi ve ishal sırasında sık bağırsak hareketleri sonrasında hastalığın başladığı görülür. Bu hastalığın kalıtsal olmasından değil, kabızlığın daha sık görülmesinden ve muhtemelen beslenme alışkanlıkları nedeni ile ortaya çıkar. Rektum ve anüsün muayenesinde kullanılan bir endoskop ya da rektal bir termometrenin yerleştirilmesi yeterli bir travma oluşturabilir.

Makatta Yara Nasıl Tedavi Edilir, tedavi yöntemlerinde genel amaç kas spazmını azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Bu hastalık yetişkinlerde 4-6 haftalık bir tedavi ile iyileştirilebilir. En önemli kısım gaytanın (Büyük abdest) yumuşatılması. Anal fissürün tedavi aşamasında kabızlıktan korunmak çok önemlidir. Bu nedenle sebze, meyve, bol su ve sıvı gıdaları tüketmek önemlidir. Erken tanı yapılmış fissürlerde ilaçla tedavi belli bir oranda iyileşme ve rahatlık sağlayacağı için hastalığın kesin olarak ortadan kaldırılabilmesinde cerrahi müdahale gereklidir. Kas spazmını azaltmak, ağrıları hafifletmek ve dolaşımı hızlandırmak amacıyla sıcak suya oturma banyoları tedavi açısından da önemli bir yere sahiptir. Tedavi sırasında bölgesel kremler kullanmak hastalığın iyileşme aşamasında faydalı olacaktır çünkü yara bölgesini nemli tutmak ağrıları hafifletecektir. Bu tür hastaların tedavisinde lokal olarak kullanılan merhemler anal kanaldaki basıncı azaltmakta etkili olacaktır. Makattaki yara da ilacın etkisinin hızlı bir şekilde ortaya çıkması, bu tedavi ile hastaların bir kısmında cerrahi tedaviye ihtiyaç duyulmaması, başarısızlık olma olasılığının az olması, yan etkilerinin son derece az görülmesi ve hastada herhangi bir zarar meydana getirmemesi nedeniyle günümüzde tercih edilen tedavi yöntemleri arasındadır. Günümüzde cerrahi tedaviye alternatif olarak gelişen yeni bir uygulama ile Botolinum toksini (Botox) enjeksiyonu yapılmaktadır. Bu işlem anestezi gerektirmeden poliklinik şartlarda uygulanabilen bir yöntemdir. Botox tedavisinde sfinkter de geçici olarak felç oluşur. Hastalarda tedaviden daha sonra geçici olarak gaz-gaita tutamama komplikasyonu geliştiği görülür. İşlemden sonra hasta hemen taburcu edilebilir. Anestezi gerektirmediği gibi ağrısız olması ve ameliyata göre uygun maliyetiyle de daha çok tercih edilir.

Makatta Yara Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Gece Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi