Çocuklarda Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Çocuklarda Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda makat kaşıntısı, oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Bu durum farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Çocukların sorunlarını yeterince anlatamamaları nedeniyle ailelerin bu konuda daha hassas olmaları gerekir. Çocuklarda makat kaşıntısının en fazla görülen nedenleri arasında bağırsaklardaki kıl kurdu sorunu gelir. Bu etken evdeki yetişkinleri de etkisi altına alabilir. Bu yüzden sorunun üzerine eğilmeli, nedenleri tespit edilerek tedaviye başlanmalıdır.

Çocuklarda Makat Kaşıntısı Neden Olur?

Ciltte Tahriş

Makat bölgesi nemin fazla olduğu, sürtünmenin olduğu bir alandır. Bu etkenler ciltte tahrişe neden olabilir. Aynı zamanda kullanılan tuvalet kağıtları, yumuşatıcı içeren sabunlar, çeşitli kokular ve giysilerdeki boyalar cilt tahrişine neden olarak makat kaşıntısı sorununa yol açabilir.

Sindirim Problemleri

Çocukların beslenmesinde ishal gibi etkenler makat tahrişi ve makat kaşıntısına neden olabilir. Dışkının anüs bölgesini kirletmesi veya dışkı sızması gibi durumlar makat kaşıntısı yapabilir. Bu nedenle çocuğunuz ishal olmuşsa, makat kaşıntısıyla karşılaşabilirsiniz.

Hemoroit

Hemoroit, anüs bölgesinde ve kalın bağırsaklardaki kılcal damarların şişmesi sonucu oluşur. Çocuklarda nadiren de olsa bu sebepten kaynaklanan makat kaşıntısı olabilir. Bu durum genellikle yetişkinlerde daha yaygındır.

Enfeksiyonlar

Bağırsaklardaki parazitlerden kaynaklanan makat kaşıntıları çocuklarda daha yaygın bir şekilde görülür. Özellikle kıl kurdu denilen parazitler evde yaşayan herkesi etkileyebilir.

Cilt Hastalıkları

Sedef, dermatoid gibi cilt hastalıkları makat bölgesinde kaşıntıya neden olabilir. Bu tür hastalıklar ciltte döküntülü lezyonlar oluşturabilir.

Çocuklarda Makat Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Öncelikle makat kaşıntısına neden olan etkenin belirlenmesi gerekir. Uygulanacak tedavi ve önlemler buna göre belirlenmelidir. Altta yatan etken tedavi edilince ya da önlenince makat kaşıntısı kendiliğinden geçecektir. Makat kaşıntısı için uygulanan ilaç tedavisinde merhemler kaşıntıyı oldukça azaltır. Bunun için çinko oksit içeren merhemler, hidrokortizon kremler kaşıntıyı azaltarak, kişide rahatlama sağlar.

Bu tedavi sırasında çocukların makat bölgesi temiz tutulmalıdır. Eğer kıl kurdu enfeksiyonları bulunuyorsa, bunun için ilaç tedavisi uygulanır. Enfeksiyon tedavisinde tek doz ilaç yeterli olsa da gerekirse 2 hafta sonra doz ikinci kez tatbik edilebilir.

Çocuklarda makat kaşıntısı tedavisinde ciltte tahrişin giderilmesi için şu önlemler alınabilir:

  • Bölgeye vazelin sürmek
  • Sıkça yıkamak
  • Banyo ve tuvalet sonrası makat bölgesi temizliğine ve kuru tutulmasına özen göstermek
  • Çocukların makat bölgesini kaşımamasını sağlamak
  • Makat temizliğinde koku içeren sabunlardan kaçınmak
  • Pamuklu iç çamaşırları tercih etmek

Çocuklarda makat kaşıntısı bazen bölgenin asitlik oranının yüksek olması nedeniyle oluşabilir. Bu durumda makat bölgesi suyla seyreltilen elma sirkesiyle her gün silinirse, bölgedeki asitlik oranı düzenlenmiş olur ve kaşıntı azaltılır.

Sonuç olarak, çocuklarda makat kaşıntısı yaygın ancak tedavi edilebilir bir durumdur. Ailelerin çocukların belirtilerini dikkatlice gözlemlemeleri ve doktorlarına danışmaları önemlidir. Tedavi sürecinde hijyen kurallarına dikkat etmek ve doktorun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamak, çocuğun rahatlaması ve sağlığı için gereklidir.

Çocuklarda Makat Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yara Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kızarıklık Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Makat Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Makat Tümörü Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Makat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Makat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?