Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan kan gelmesi, genellikle ciddi gibi görünmese de aslında ciddi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Günümüzde insanlar makattan kan gelmesini çok ciddiye almazlar. Alsalar da utanıp doktora gitmekten kaçınırlar. Makattan kan gelmesinin birçok sebebi olabilir. Bu rahatsızlığın diğer adı da Rektal kanamadır. Şimdi kanamaya sebep olan bu hastalıklara bir göz atalım.

Hemoroid, makat bölgesindeki toplar damarların genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Basur ya da meme olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, makattan kan gelmesinin en yaygın sebebidir. Dışkılama sırasında taze kan gelmektedir. Bunun sebebi yırtığın yeni oluşmasıdır. Makat bölgesinde dolgunluk, kaşıntı ya da yanma olabilir. Bu hastalığı oluşumuna kabızlık, aşırı acı ya da alkol tüketimi, hamilelik, şişmanlık ya da tuvalette fazla durma neden olabilir. Tuvalette bulmaca çözmekte bu durumda sakıncalı hale geliyor. Hemoroid dört dereceden oluşmaktadır.

Anal fissür, makatta çatlak ve yırtık oluşmasıdır. Dışkılama sırasında ağrı ve kanama olur. İyileşme süresine göre akut fissür ve kronik fissür olarak ikiye ayrılır.

Bağırsak hastalıkları, bunlar bağırsak duvarında görülen uzun süreli iltihaplardır. Ülser, ödem ve kanamaya sebep olur. Crohn ve ülseratif olmak üzere iki türlüdür.

Kalın bağırsak polipleri ve kanseri, erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğu bir hastalıktır. Erken tarama testleri ile hastalık başlamadan tespit edilip tedavisi sağlanabilir. İlerlemiş durumlarında Rektal kanamaya sebep olmaktadır. Polipler sigara ve alkol alışkanlığı olanlarda, az lifli ve çok yağlı gıdalarla beslenenlerde görülmektedir. Bunların dışında İrritabıl bağırsak sendromu, bağırsak sarkması ve cinsel yolla bulaşan hastalıklarda kanamaya sebep olabilir.

Genel anlamda bakarsak makattan kan gelmesine sebep olan etkenlerin oluşumu hastaların kendi yaşam şekilleri yön vermektedir.

Makattan Kan Gelmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Makat Siğili Belirtileri ve Tedavisi

Makat Siğili Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Doğum Belirtileri ve Tedavisi

Makat Doğum Belirtileri ve Tedavisi