Makat Çatlağı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat çatlağı nasıl geçer, makat kanamalarının tedavisi için yapılması gereken ilk şey makat çatlağının yani makat kanamasının düzelmesi ve daha iyiye gitmesi adına amacıyla uygun zeminin oluşmasını sağlamak gerekmektedir. Bu rahatsızlığın giderilmesi doğrultusunda bazı durumlardan fedakârlık etmek çatlağın bir an önce iyileşmesini sağlayacaktır. Bu yüzden de bu konu hakkında mutlaka danışmanımız gereken ve her türlü olumsuz sorunlara karşı bizlere nasıl hareket etmemizi anlatan bir Uzman bir hekime başvurmamız ve sürekli olarak kontrollerimizin yapılması gerekmektedir. Bu konunu ihmal edilmesi ileride çatlağın genişlemesi olasılığını ortaya çıkaracağından oldukça önemlidir.

Başvurmuş olduğumuz Uzman doktor tarafından makat çatlağının bir an önce geçmesi ve düzelmesi ile ilgili olarak özellikle de beslenme konusunda oldukça dikkatli, dengeli ve sağlıklı bir programın yapılması gerekmektedir. Hastanın da bu duruma itiraz etmeden her beslenme programını atlamadan uygulaması oldukça önemlidir. Çünkü çatlağın iyileşmesi adına hastaların beslenmelerine önem vermeleri gerekir. Tüketmiş olduğumuz besinlerde baharat içeren gıdaların azaltılması gerekmektedir. Özellikle de baharatlı yemekler konusunda acı içeren besinlerin tüketilmesi olumsuz durumlara yol açmaktadır. Acının tüketimi bu rahatsızlığı giderek çıkmaza sürükler. Ayrıca beslenme sırasında posalı besinlerin tercih edilmesi de önemli bir husustur. Böylece tüketilen besinlerin dışarı atılması işlemi sırasında herhangi bir zorluk meydana gelmez. Özellikle de kabızlık problemi olan bireylerin bu duruma dikkat etmesi gerekmektedir. Dışkının atılımının kolay bir şekilde gerçekleşmesi önemlidir. Bunun için de dışkı yumuşatıcı birtakım bitkisel ürünleri kullanılması gerekmektedir. Bu bitkisel ürünleri doktorların tavsiye etmesi üzerine güvenilir bir aktardan temin edilmesi gerekir. Ayrıca ağrıyı azaltmaya yönelik olarak ağrı kesici merhemler ya da ağrı kesici macunlar da tercih edilebilir.

Bu makat çatlağı rahatsızlığının özellikle de ağrıyı azalması konusunda uygulanması gereken önemli hususlardan birisi de hastanın sıcak su içerisine oturması da meydana gelen acının daha az hissedilmesi ve çatlağın giderek daha da iyileşmesine vesile olacaktır. Sıcak suya oturma eyleminin gün içerisinde en az 4-5 kez yapılması gerekmektedir. Bu sıcak suya oturma eyleminin en az 15-20 dakika sürmesi şarttır. Böylelikle makat çatlağının iyileşmesi daha da hızlanmaktadır. Bu durum daha da arttırılabilir. İyileşme süreci kişiden kişiye ya da belli yaş gruplarına göre farklılık gösterebilir.

Erken teşhisin önemi ve tedavi süreci

Erken bir zamanda tespit edilen bu çatlaklar dikkatli bir beslenme doğrultusunda ve Uzman hekim denetiminde daha rahatsızlık ortaya çıkmadan iyileşmesi sağlanabilir. Bu sebepten ötürü makat çatlağının erken fark edilip bir an önce doktora gösterilmesi oldukça önemli bir durumdur. Ancak rahatsızlığını ortaya çıkması geç fark edilmişse daha farklı bir tedavi yöntemi uygulanması gerekmektedir. Böyle bir durumda ilaç tedavisi şarttır. Hastanın rahatsızlığı yani çatlağın genişliği kronikleşmiş bir boyuta ulaşmış ise ameliyat yapılması gerekmektedir. Bu ameliyat teşhisinin konulması için Uzman bir hekime başvurmak da önemli bir husustur.

Tuvalet ihtiyacı giderildiği esnada makat çatlağının daha da genişlememesi için hastanın kendisini fazla zorlamaması gerekmektedir. Dışkının dışarı atılması sırasında hastanın gerektiğinden fazla ıkınmaması şarttır. Aksi halde çatlakta olumsuz sonuçlar doğurabilir ve makat çatlağı genişleyerek daha da çıkmaz bir hal alır. Makat çatlağı rahatsızlığının tedavisini ve teşhisini öğrenmek için ise dahiliye doktorlarına başvurmamız gerekmektedir.

Makat Çatlağı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Çıkan Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Çıkan Et Parçası Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Fistülü Belirtileri ve Tedavisi

Makat Fistülü Belirtileri ve Tedavisi