Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makat Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yırtığı, Makat bölgesi de insan vücudunun diğer yerleri gibi birçok rahatsızlığın olabileceği bir bölgedir. Makat bölgesinde farklı çeşit hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklardan bir tanesi de makat yırtığıdır. Fakat dikkat edildiği ve gerekli önlemler alındığı takdirde böyle bir hastalık yaşamımız boyunca karşımıza çıkmayabilir.

Makat yırtığı, makatın iç tarafında meydana gelen bir hastalıktır. İlk olarak küçük bir çizik biçiminde ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde bu çizik büyüyerek büyük bir yırtık haline gelir. Hastada cam batması acısı gibi bir ağrı durumu yaratan ve Türk toplumunda oldukça fazla görülen hastalıklar arasında yer alan makat yırtığı birçok kişi tarafından çekinilmesi nedeniyle doktora başvurulmaz ve kişisel çabalarla iyileştirilmeye başlanır. Genellikle kış mevsiminde daha fazla görülen bu rahatsızlık hayatın herhangi bir evresinde bazen çocukluk dönemlerinde bile ortaya çıkabilir. Makat çevresinde en fazla görülen ağrılı sorunların başında yer alan makat yırtığı ilerleyen zamanlarda oldukça şiddetli ve hatta dayanılmayacak derecede bir ağrı olarak kendini gösterir. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen makat yırtığı genellikle 15-40 yaşları arasında daha da sık rastlanan bir hastalıktır.

Makat yırtığı neden olur?

Makat yırtığı makat bölgesinde meydana gelen diğer rahatsızlıklar ile genellikle aynı nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
 • Sürekli kabızlık durumu, dışkının oldukça sert ve kuru olması durumunda dışkının makattan geçmesi oldukça zor olur ve bu bölgede yırtık oluşmasına neden olur.
 • Kabızlık kadar olmasa da yoğun ishal durumu ve amipte yırtıklara neden olabilir.
 • Tükettiğimiz yiyeceklerdeki lif miktarının az olması kabızlığa ve kabızlıkta makat yırtığına neden olur. Bu nedenle sağlıksız beslenme makat yırtığına neden olabilir.
 • Devamlı laksatif yani dışkı yumuşatıcılar kullanılması
 • Hamilelik ve lohusalık durumu
 • Makat yolu ile girilen cinsel ilişki
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Lösemi hastalığı gibi durumlar makat yırtığı rahatsızlığının nedenleri arasında sayılabilir.
Makat yırtığı belirtileri nelerdir?
 • Dışkılama esnasında hissedilen yanma veya yırtılma gibi bir his ve oldukça şiddetli ağrılar, hissedilen ağrılar makatın iç kasının kasılmasından kaynaklanır ve bu nedenle hastalar genellikle hissettikleri şiddetli ağrı sebebiyle dışkı yapmaktan kaçınırlar Dışkıyı geciktirmekten dolayı dışkı daha da katılaşır ve bu durumda yırtığın çok daha genişlemesine sebep olur. Bu sebeplerden dolayı hastanın şikâyetleri daha da artar.
 • Makat yırtığının dış kısımlarında şişme neticesinde cilt kabartısı meydana gelebilir. Bu durum makat bölgesinin temizlenirken fark edilebilir.
 • Hastaların büyük bir çoğunluğunda dışkı üzerinde ya da tuvalet kağıdında kırmızı parlak kanamalar görülebilir. Fakat bu belirtilerin aynı zamanda kalın bağırsak kanseri ve hemoroid hastalığında da olabileceği bilinmelidir.
 • Makatta oluşan ve belirli dönemlerde iyileşip, daha sonra tekrar ortaya çıkması esnasında oluşabilecek akıntı, kaşıntıyla kendini belli edebilir.
Makat yırtığı tedavisi nasıl yapılır?

Makat yırtığı rahatsızlığını ameliyatlı ya da ameliyatsız tedavi etmek mümkündür. Bu hastalığın tedavisinde erken teşhis her zaman için oldukça önemlidir. Makat yırtığının tedavisi yöntemine yırtığın morfolojik özelliklerine bağlı olarak ve birtakım basınç ölçümleri ile karşılaştırılarak karar verilir. Hastalığın kalın bağırsaktan kaynaklanan bir sorun olup olmadığını belirlemek için bazı incelemeler yapılır ve ona göre tedavi uygulanır.

Ameliyatsız tedavi botoks yöntemi, makat yırtığı tedavide tercih edilen en etkili yöntemdir. Botoks bölgesel kas felci yapan bir ilaçtır. Botoks yöntemini bu hastalığın ameliyatını gerçekleştiren genel cerrahi uzmanları yapmaktadır. Ameliyatın gerekli olmadığı durumlarda uygulanan bu yöntem oldukça sık tercih edilen ve başarı oranı oldukça yüksek olan bir yöntemdir. İçerisinde botulin zehri yer alan botoks makat kaslarına enjekte edilmesi ile yapılır. Bu yöntem sayesinde hastanın dışkılama esnasında makat kaslarında kasılma oranı azalır ve bu nedenden dolayı da daha az ağrı hissi duyulur ve bu süre zarfında yırtığın iyileşmesi sağlanır.

Makat yırtığı ameliyatı, aslında pek fazla tercih edilmeyen bu ameliyat makat spazmının önlemek için makat kaslarının belirli bir bölümünün kesilmesi ile yapılır. Bu sayede makat gevşetilir ve gevşeyen makat kaslarının rahatlaması sebebiyle makat yırtığı iyileşme gösterir. Makat yırtığı ameliyatı ameliyattan sonra meydana gelebilecek gaz kaçırma, makat bölgesinde deformasyon ve dışkı kaçırma gibi birtakım yan etkileri sebebiyle pek fazla tercih edilmemektedir.

Makat yırtığı ameliyatından sonra oluşabilecek komplikasyonlar, ameliyat sonrasında nadir de olsa enfeksiyon görülebilir ve ameliyat esnasında mukozanın açılması neticesinde makat fistülü gelişebilir, Ameliyat bölgesinde morarma gibi durumlar ve az miktarda kanama oluşabilir ve kas ve dışkı kaçırma gibi problemler yaşanabilir.

Makat çatlağının akut olması durumunda, baharatlı, aşırı derecede acı ve eski gıdaları azaltarak yapılan diyet düzenlemeleri, dışkılamadan sonra belirli aralıklarla makat bölgesinin sabun kullanılmadan ılık su tutularak temizlenip rahatlatılması veya masaj yapılması, kesinlikle doktor kontrolünde olması kaydıyla dışkı yumuşatan ilaçların kullanımı ve günde 2 defa kullanılması gereken lokal anestezik kremler oldukça fayda sağlamaktadır.

Makat yırtığından korunmak için, dışkı yaparken fazla ıkınmaktan kaçınmalı, sebze ve baklagiller gibi lif açısından oldukça zengin yiyecekler tüketmeli ve günde yaklaşık 2 litreden daha fazla su içilmesi önerilmektedir.

Makat Yırtığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Makat Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi