Makat Ağrısı Nasıl Geçer?
15 Mayıs 2024

Makat Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat ağrısı nasıl geçer, makat rahatsızlığı yaşayan bireyler için bu durum özellikle lavabo ihtiyacının giderilmesi esnasında gündelik hayatta şiddetli olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bu olumsuzlukları yaşayan bireylerin hayat kalitesi de bu sebepten ötürü düşmektedir. Lavabo ihtiyacını gidermek hastalar için çekilmez bir hal alabilir. Bu sebepten ötürü bu rahatsızlığı yaşayan hastaların bir an önce makat ağrısını ortadan kaldırmak adına birtakım önlemler alması gerekmektedir.

Makat ağrılarını önlemek adına Uzman doktorlara başvurmak

Bu önlemlerin başında ise mutlaka bir Uzman hekime başvurulması gerekir. Uzman hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda hastaların hareket etmeleri gerekir. Aksi halde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık ile ilgili olarak Uzman doktorlarımız tavsiye etmiş olduğu beslenme programlarına dikkat etmek ve bu beslenme programlarını harfi harfine uygulamak sağlığımız açısından oldukça önemli bir husustur. Uzman hekimimizin tavsiyeler titizlikle uygulamak gerekmektedir. Haftada en az iki kez doktora gidilerek kontrol ve muayenelerin yapılması gerekir.

Makat ağrısını azaltmak için spor yapmak

Dengeli beslenmenin yanı sıra spor yapmak da oldukça önemli bir husustur. Günde en az 1-2 saat hareket etmek ve hatta gerekirse koşmak oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra birtakım vücut egzersizleri de yapılabilir. Bunun için belirli yaş hareketlerine göre sınıflandırmalar yapılmaktadır. Bu sınıflandırmalar da hekimlerin kontrolü doğrultusunda yapılmalıdır. Bu ağrının azaltılması adına sürekli olarak hareket halinde bulunma ve düzenli olarak spor yapmak oldukça etkili olduğu gibi özellikle de iş hayatında masa başı bir işte çalıştığı için sürekli olarak oturmak zorunda kalan hastalar için spor yapmak ayrıca önemli bir husustur. Bu bireylerin iş sırasında ufak birtakım aralar vererek 5-10 dakika dahi olsa hareket etmeleri gerekir.

Makat ağrılarını azaltmaya yönelik diğer yöntemler

Makat ağrıları yaşayan bireylerin beslenmelerine dikkat etmeleri ile spor yapmalarının dışında ayrıca birtakım önlemler almaları gerekmektedir. Bu önlemler sayesinde hastanın ağrıları azalabilir ve hatta iyileşmesi süreci sonrasında ağrı geçerek tamamen ortadan kalkabilir. Bunun için yine Uzman hekimin tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek gerekir.

Özellikle makat ağrılarının kısa süreli dahi olsa ileride uzun vadeli olarak etki gösterecek ve ağrıyı azaltacak en bilindik yöntemi sıcak suya oturma seanslarının yapılmasıdır. Hastanın sıcak bir suyun içine oturması sonucunda makatta oluşan çatlaklar ve kanamalara karşı oluşan ağrıları azaltmaya ve hatta iyileştirmeye yönelik oldukça etkili, basit ve doğal bir yöntemdir. Sıcak suya oturma işlemini gün içerisinde sıklıkla yapmak gerekmektedir. Çatlağın genişlememesi adına önemli bir yöntemdir.

Bu yöntemlerin yanı sıra ilaç tedavisi de uygulanabilir. Makat çatlağını genişlememesi ve hastanın ağrısının azalması için birtakım doğal olan bitkisel ürünlerden yapılan ilaçlar satılmaktadır. Bu ürünler dışkının yumuşatılmasını sağlayarak dışarı atılması esnasında hastaya rahatlık sağlamaktadır. Ayrıca bazı bitkisel merhem ve kremlerin de kullanılması ağrının geçmesi için önerilen tavsiyelerin başında gelir. Ancak bu ilaçlar, merhemler ve kremleri kullanırken kullanmış olduğumuz ürünlerin kontrolünün yine hekimler tarafından yapılması şarttır. Aksi halde yanlış bir ürün kullanılması sonucunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle de internet üzerinde satılan ve güvenilir olmayan ürünleri kesinlikle almamanız gerekmektedir. Çünkü bu ürünler ağrının geçmesi noktasında olumlu sonuçlar göstermeyeceği gibi yan etkileri sonucunda hastaya daha da sorun çıkarabilir.

Makat ağrısını geçirmeye yönelik bahsetmiş olduğumuz bütün bu yöntemlerin işe yaramaması doğrultusunda ameliyat yoluna gitmek gerekir. Ancak unutulmaması gerekir ki cerrahi yöntem en son tercih edilmelidir.

Hastanın dışkıyı boşaltımı sırasında dikkat etmesi gereken önemli bir husus ise dışarı atılımı zorlamamak gerekir. Özellikle de ıkınmayı arttırmak çatlağı genişleteceğinden ağrının oluşmasını da arttırır. Bu hususa dikkat etmek gerekir.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makattan İlişkiye Girmek

Makattan İlişkiye Girmek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Aşırı Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Aşırı Kaşıntı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Kabızlık Sonrası Makatta Ağrı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Güncel

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebekte Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Bebekte Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi