Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi
24 Haziran 2024

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş

Gebelik döneminde anne karnındaki bebeklerin çoğu rahimde baş aşağı pozisyonda konumlanır. Ancak bazı bebeklerde bu durum tersine dönebilir ve bebeğin poposu, ayakları veya her ikisi de ön tarafa gelecek şekilde durabilir. Bu durum makat geliş olarak tanımlanır. Doğum tarihi yaklaştığında, anne karnındaki bebeğin hangi pozisyonda durduğunun bilinmesi, doğumun en uygun şekilde gerçekleşmesi için doktor ile birlikte bir plan yapılmasını sağlar.

Normal şartlarda gebelik dönemi 40 hafta sürer. Gebeliğin ilk 36 haftasında anne karnındaki bebek farklı pozisyonlarda olabilir. Ancak, 36. haftadan sonra bebeğin yeri daraldığı için sık pozisyon değiştiremez.

Doğum Öncesi Bebeğin Pozisyonu

Doğumun gerçekleşmesine bir ay kala, bebek baş kısmı aşağı olacak şekilde pozisyon alır. Eğer bebek baş kısmı önde olacak şekilde pozisyon almamışsa, poposu, ayakları ya da her ikisi de önde olacak şekilde olabilir. Gününü tamamlamış doğumların yaklaşık %3'ünde makat gelişine rastlanabilir. Bu gibi durumlarda doğumun nasıl gerçekleşeceği doktor ve anne adayı tarafından planlanmalıdır. Makat gelişi olan bebeklerde doğum genellikle sezaryen ile gerçekleştirilir. Makat gelişli bebeklerde genellikle sağlık açısından bir problem olmaz, ancak başı önde olan bebeklere kıyasla bazı risklerin gelişme olasılığı vardır.

Makat Geliş Sebepleri

Anne karnındaki bebeğin neden makat geliş pozisyonunda olduğu her zaman bilinemez. Makat gelişimi aşağıdaki durumlarda gerçekleşebilir:
  • İkiz ya da çoğul gebeliklerde
  • Amniyon sıvısının yetersiz ya da fazla olması durumunda
  • Erken doğumlarda
  • Rahimde şekil bozukluğu varsa
  • Rahimde miyom gibi oluşumlar varsa
  • Anne adayının ilk gebeliği değilse
  • Plasenta rahim ağzını kısmen ya da tamamen kapatmışsa

Anne Karnındaki Bebeğin Geliş Pozisyonu Nasıl Tespit Edilir?

Doğum yaklaştığında doktor, bebeğin gelişimini tespit eder. Doktor elle muayene ederek bebeğin yönünü belirleyebilir. Elle muayene ile bebeğin poposunun, sırtının, ayaklarının ve başının ne tarafta olduğu tespit edilerek makat geliş varlığı saptanabilir. Makat geliş tespit edilmişse, tanıyı kesinleştirmek için ultrason kullanılabilir. Bebeğin pozisyonu doğum anına kadar değişebilir. Doğum yaklaştıkça bazı bebekler normal pozisyona gelebilir. Bazen makat geliş doğum anına kadar bilinmeyebilir ve ilk defa doğum sancılarıyla birlikte tespit edilebilir.

Makat Gelişli Bebeğin Pozisyonu Değiştirilebilir mi?

Anne karnındaki bebeğin geliş pozisyonu makat ise, doktor pozisyonu değiştirmeyi deneyebilir. Bu işlem, bebeği baş aşağı çevirme yöntemidir ve normal doğum olasılığını artırabilir. Doktor, elleriyle anne karnının belirli bölgelerine baskı yaparak bebeğin dönmesini sağlayabilir. Eğer bu işlemle pozisyon değişmezse, bebek tekrar döndürülmeye çalışılabilir. Bebeğin döndürülmesi gebeliğin 36. haftasından sonra denenebilir, çünkü daha önceki haftalarda yapıldığında bebek tekrar pozisyon değiştirebilir.

Anne karnındaki bebeğin pozisyonunu değiştirmek için doktor, annenin genel sağlık durumunu ve gebeliğini değerlendirir. Çünkü bazı durumlarda pozisyon değiştirmek riskli olabilir ve başarı oranı oldukça düşüktür. Eğer doktor riskli bir durum fark etmişse, pozisyon çevirme işlemi uygulanmaz.

Doktor, pozisyon çevirmeye başlamadan önce ultrasonla bazı incelemeler yapar. Bu incelemelerde bebeğin, plasentanın pozisyonu ve amniyon sıvısının miktarı değerlendirilir. Bebeğin çevrilmesine yönelik yapılan girişimde ultrason yardımı alınabilir. Eğer çevirme anında bir sıkıntı yaşanırsa, annenin acil sezaryen doğuma alınması gerekebilir.

Makat Gelişinde Doğum

Makat gelişli bebeklerde doktor, anne ve bebeğin sağlık durumunu göz önünde bulundurarak en uygun doğum şekline karar verir. Eğer bebek döndürülebilirse, normal doğum yapılabilir. Doğum zamanı gelmiş ve bebek makat geliş pozisyonundaysa, sezaryen doğum tercih edilir.

Makat Geliş ve Normal Doğum

Makat gelişte normal doğum seçeneği, normal gelişe göre daha riskli ve zordur. Makat pozisyonda önce vücut gelir, bu nedenle arkadan gelen başın çıkması zorlaşır. Bebeğin önceden gelen vücudu, rahim ağzını baş çıkacak kadar esnetememesi doğumu zorlaştırır. Makat geliş için normal doğum tercih edilmişse, bebeğin doğum anında zarar görme riski vardır. Kordon sarkması olasılığı artar. Kordon, bebekten önce rahim ağzından doğum kanalına kayabilir. Kordon sarkması, bebeğe giden kan akımını durdurarak ciddi problemlere yol açabilir.

Makat Geliş ve Sezaryen Doğum

Makat geliş pozisyonunda olan bebeklerin büyük kısmı için sezaryen uygulanır. Sezaryen, diğer ameliyatlar gibi bazı riskleri bulunan bir doğum yöntemidir. Annede bazı risklerin oluşmasına neden olabilir ve oluşan riskler genellikle kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu riskler arasında kanama, enfeksiyon ve kullanılan bazı ilaçlara bağlı problemler sayılabilir.

Makat Geliş Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Makattan İlişkiye Girmek

Makattan İlişkiye Girmek

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Genişlemesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğun Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğun Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Makat Geliş Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi