Gece Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gece Makat Kaşıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Gece makat kaşıntısı, herkeste karşılaşılabilecek bir durumdur. Bu durum genellikle ciddi sağlık problemlerini teşkil etmese bile bazen istisna olarak insanlarda önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. Bunun için gece makat kaşıntısının nasıl ilerlediğine dikkat edin. Eğer kaşıntınız iki geceden daha fazla süre devam etmişse kesinlikle zaman kaybetmeden doktora başvurun. Gece makat kaşıntısı en çok çocuklarda görülmektedir. Bilindiği gibi bağırsak parazitleri, insanlarda özellikle geceleri çok ciddi kaşıntılara neden olmaktadır. Eğer çocuğunuzda gece makat kaşıntısı varsa çocuğunuzun poposunu kaşıdığını ya da kaşımaya çalıştığını görebilirsiniz. Bazen de bu durumu çocuğunuz belirmektedir. Gece makat kaşıntısını kesinlikle sadece bağırsak parazitleriyle ilişkilendirmemelisiniz. Çünkü bu duruma neden olan çok fazla neden vardır. Bu nedenle hem yetişkinlerde hem de diğer yaşlardaki insanlarda görülebilecek ve yaygın olarak görülen bir durumlardır. Gece makat kaşıntısı sorununun genel olarak nedeni insanlardaki cilt sorunlarıdır. Makat bölgesinin sürekli olarak nemli ve diğer bölgelere göre daha yaş olması nedeniyle bu bölgelerde cilt sorunları çok daha fazla görülür. Bu durumlarda gerekli olan tedaviler yapılmadıkça sorun ortadan kalkmayacaktır.

Gece makat kaşıntısı neden kaynaklanır?
 • Enfeksiyonlar: Geceleri insanlarda meydana gelen kaşıntılar, bazen makat bölgesinde bulunan enfeksiyonlardan kaynaklanabilmektedir. Özellikle kişi son zamanlarda aşırı kabız sorunu yaşamışsa bu durumda makat bölgesinde meydana gelen yırtıklar, enfeksiyona neden olabilir. Son derece yaygın bir şekilde görülen bu durum enfeksiyonlar yayılmadan tedavi edilirse birçok problemin önüne geçilebilir.
 • Cilt tahrişleri: Makat bölgesinde meydana gelen cilt tahrişleri gece makat kaşıntısına neden olabilmektedir. Bu durum aslında bazı zamanlarda gündüz vakitlerinde de kişilerde sorunlara neden olabilir. Fakat genel olarak gündüz zamanlarında kişi hareketli olduğu için kaşıntılar geceleri başlar.
 • Hemoroit: Bazı insanlarda ülkemizde sık görülen hemoroit sorunu bulunmaktadır. Bu sorunla birlikte şişen anüs bölgesi ve kılcal damarlar kaşıntılara neden olur. Kişiler gece uyuduklarında ciddi kaşıntılar nedeniyle uyanabilirler. Bu bölgeyi kesinlikle kaşımamak sizler için daha iyi olacaktır.
 • Deri hastalıkları: Başta kontak dermatit ve sedef hastalığı olmak üzere birçok deri hastalığı kaşıntılara neden olabilir. Bu kaşıntılar en çok geceleri ortaya çıktığı için kişide gece makat kaşıntısı olarak algılanabilir.
 • Bağırsak parazitleri: Son olarak daha önceden de belirttiğimiz gibi insanlarda bağırsak parazitleri gece saatlerinde yumurtladıkları için kaşıntılara neden olurlar. Bu durum için tedavi olmak sizleri için çok daha iyi olacaktır.
Gece makat kaşıntısı, aslında gündüz saatlerinde görülen makat kaşıntısı sorunlarından çok daha iyidir. Çünkü geceleri görülen bu sorun için yapılabilecek bazı durumlar vardır. Bunlardan birçoğunu sizlerde uygulayarak gece makat kaşıntısı sorununuzu azaltabilir ve hatta ortada kaldırabilirsiniz.
 • Kaşınan bölgeye bol bol vazelin sürmek,
 • Yumuşak bir lif kullanarak bölgeyi temizlemek,
 • Tuvalet sonrasında ve banyo sonrasında makat bölgesinin iyi bir şekilde kurutulması,
 • Elinizden geldiği kadar makat bölgesini kaşımaktan kaçının,
 • Gün içerisinde sürekli olarak bol, esnek ve nefes alan pamuk iç çamaşırlarını giymeye özen gösterin.
 • Ciltte tahrişe neden olabilecek deterjanları kullanmaktan kaçının.

Gece Makat Kaşıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makat Çatlağı Nasıl Geçer?

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Makat Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğun Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğun Makattan Kan Gelmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Çatlağı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi

Makat Darlığı Belirtileri ve Tedavisi