Makat Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Makat Ağzında Şişlik Belirtileri ve Tedavisi

Makat ağzında şişlik, bu oluşumun makat bölgesinde bulunmasının birçok sebebi olabilir. Makat bölgesinde ortaya çıkan şişlik başka problemlere sebep olduğundan, vakit kaybedilmeden doktor muayenesi gerekir. Makat bölgesinde hiçbir rahatsızlığı olmayan bir kişinin makat bölgesinde ele gelen düzensizlikte kabarıklık, tümseklik gibi problemler olması bu bölgede şişlik olması ile tanımlanır. Makatta beze, makatta sivilce veya makatta meme olarak bilinen bu durum farklı hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkar.

Makat bölgesinde bulunan şişliğin neden olur?

Makat bölgesinde bulunan şişliğin genel nedenleri arasında hemoroit yer alır. Makat apsesi bu bölgede şişliğe neden olduğundan dolayı şişliklerin temel etkenlerinden biridir. Ayrıca makat siğili veya kıl dönmesi gibi sebeplerde anüs bölgesinde şişliklere sebep olabilir. Ayrıca şişliğinin sebepleri arasında makat çatlağı, makat fistülü, ülseratif kolit, cinsel yolla bulaşan makat hastalıkları, rektum kanseri, rektit, rektal polip, makat kanseri, makat sarkması ve matta bulunan kaşıntılı makat bölgesinde şişlik ile meydana gelir. Bu bölgede oluşan şişliğin aniden ortaya çıkması ağrılarla birlikte seyretmesi halinde bölgede kan toplanmasına sebep olduğu için anal hematom ismi verilen hastalığa neden olur. Bu hastalıkta basur olarak algılanırken; vakit kaybedilmeden doktor tedavisi gerekir.

Makat bölgesindeki şişlikte tanı nasıl konulur?

Yapılacak muayene esnasında makat bölgesi bölgesindeki şişliğin tespit edilmesi sağlanır. Doktorun yapacağı elle makat muayenesi gerçekleştirirken; gerek görülmesi halinde anoskopi, sigmoidoskopi, rektoskopi, kolonoskopi gibi gerekli yöntemler ile bu bölgede oluşan şişliğin asıl nedeninin saptanması sağlanır. Makat bölgesindeki şişliğinin saptanmasının ardından gerekli tedavilerin uygulanması için öncelikli olarak hastalığının kesin tanısının konması gerekir.

Makat bölgesinde oluşan şişlikte alınacak önlemler nelerdir?
  • Bu bölgede oluşan şişlik sonrasında hastanın ılık su ile banyo yapması sağlanır.
  • Ayrıca gün içerisinde iki kez yaklaşık olarak 20 dakika sıcak suda oturmaları bu bölgede bulunan şişliğin ve gerginliğin azalmasını sağlar.
  • Aniden ortaya çıkarman şişliklerde bu bölgeye buz uygulaması yapmak bu bölgede bulunan ağrılarının azalmasını sağlar. Bunun için buzun bir torbaya konularak sonra havluyla sarılıp makat bölgesinde yerleştirilmesi bölgede soğuk etkisiyle şişliğinin giderilmesi sağlanır. Böylelikle ağrılarında azalması sağlamış olur.
  • Ayrıca lokal anestezik ve kortizonlu kremlerle bölgede bulunan şişliğinin giderilmesi sağlanır.
  • Bölgesinde bulunan şişlik sebebiyle ağır egzersizler yapmak, bu bölgede bulunan şişliğinin artmasına sebep olur. Sürtünme ile bu bölgedeki şişliklerde zonklama gibi şikâyetler yaşandığı için bu dönemlerde ağır spor yapmaktan kaçınılması gerekir.
  • Ayrıca vücut geliştirme, bisiklet sürme, ata binme, motosiklet sürmek gibi aktivitelerden makatta şişlik olduğu zaman uzak durulması gerekir.
  • Makat bölgesinde oluşan şişlik sonrasında kabızlık gibi problemlerde bu bölgede bulunan şikâyetlerin artmasına sebep olabilir. Bu süreçte ıkınmak gibi yöntem tercih edildiği için çeşitli sıkıntılar ortaya çıkar. Dışkılama esnasında makat bölgesinde bulunan ıkınma basıncı bu bölgede şişmelerin yanı sıra yırtık ve çatlaklar oluşmasına sebep olduğundan dolayı bu bölgenin tahribatının artırılmasına sebep olur.
  • Bu bölgede kan birikmesi sebebiyle damar içindeki kanın artması bu bölgedeki şişlikler arttığından dolayı, cilt altına biriken kanın şişmeye neden olması ve bu bölgede bulunan aşırı ağrılara sebep olduğu bilinir.
  • Bu dönemde hastanın acı, baharatlı, asitli yiyecek ve içeceklerden uzak kalması gerekir. Çünkü bu tarz gıdalar makatta bulunan şişliğin artmasına neden olur.
Makat bölgesindeki şişlikte tedavi nasıl yapılır?

Bu bölgede bulunan şişliğinin tedavisi öncesinde gerekli incelemelerin ardından hastalığın kesin tanısı konulduktan sonra, tedavi yöntemi belirlenir. Basur, yırtık, kan birikmesi gibi hastalıklar için gerekli ameliyatlar ve uygulamalar yapılarak bölgede bulunan şişliğin giderilmesi sağlanır. Bu bölgedeki tedaviler makat bölgesindeki şişliğinin giderilmesi için yapılırken; asıl hastalığında ortadan kalkması sağlanmış olur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Yanma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Makat Yanması Belirtileri ve Tedavisi